Едгар Аллан По – американський письменник, літературний критик і редактор, представник американського романтизму, класик «короткого оповідання», засновник наукової фантастики і детективного жанру.
Народився 19 січня 1809 року в шотландсько-ірландській родині мандрівних акторів у місті Бостоні (штат Массачусетс). Існує версія, що його назвали на честь одного з персонажів «Короля Лір» Вільяма Шекспіра, оскільки його батьки Девід По та Елізабет Арнольд Гопкінс-По грали у цій виставі.
Едгар По рано залишився сиротою і його взяв на виховання багатий купець Джон Аллан з дружиною Френсіс хоча купець не всиновив хлопця, однак у знак поваги, він згодом взяв його прізвище, як друге ім’я. Обдарований від природи хлопчик уже в п’ять років читав, малював, декламував вірші. У 1815 році сім’я Алланів переїхала до Англії, де Едгар навчався у престижному лондонському пансіонаті. У 1820 році продовжив навчання в США у Ричмонді, а згодом у Вірджинському університеті, який невдовзі покинув.
З 17 років Едгар почав мандрівне життя. 1827 року переїхав до Бостона де влаштувався на роботу клерком, а згодом приховавши свій справжній вік, вступив до лав американського війська. У цьому ж році вийшла друком перша поетична збірка «Тамерлан та інші вірші», під псевдонімом «Бостонець», однак значного успіху вона не мала. В армії Едгар По досяг найвищого звання – сержанта артилерії і звільнився з війська, вступивши до Військової академії США у Вест-Пойнті. У 1829 році була надрукована друга збірка поезій – «Аль-Аарааф, Тамерлан і малі вірші», у 1831 році третя – «Поеми Едгара А. По. Друге видання», (за кошти зібрані серед товаришів, з якими навчався у Вест-Пойнті).
Після невдалого дебюту в поезії Едгар зосередився на написанні прози. Успіх прийшов після оповідання «Рукопис, знайдений у пляшці» (1833), яке перемогло у конкурсі місцевої газети «The Baltimore Saturday Vister».
З 1835 по1837 роки – працював редактором в журналі «Південний літературний вісник». Спочатку – на посаді помічника, а згодом на нього поклали всі обов’язки, пов’язані з виданням. Так у письменника розкрився талант журналіста – одного з найкращих у той час в Америці. Попри літературний талант, Едгар По мав бездоганну інтуїцію, тонко відчуваючи, що саме може зацікавити, привернути увагу читача. Успіх журналу зміцнив його репутацію, але виснажлива праця забирала всі сили і час, не давала змоги плідно займатись літературно творчістю. Газетно-журнальна робота мала певні переваги: забезпечувала стабільну заробітну плату, дозволяла публікувати власні оповідання. Однак поєднувати журналістську і письменницьку діяльність було важко – це підірвало здоров’я і психіку письменника. Сучасники запам’ятали його як жорсткого критика на прізвисько – «Чоловік-томогавк».
Літературна спадщина Едгара По складається переважно з новел та детективів. Ряд творів становлять пригодницькі новели: «Дивовижні пригоди Ганса Пфаля» (1835), «Щоденник Джуліюса Родмена» (1840), «Падіння в Мальстрем» (1841), «Історія з повітряною кулею» (1844).
У 1836 році одружився із двоюрідною сестрою Вірджинією, яка була дуже вродливою і нагадувала героїнь його новел.
1838 року побачив світ його єдиний роман «Пригоди Артура Гордона Піма», а у 1840 році вийшла друком збірка оповідань «Гротески та арабески», до якої увійшло 25 творів, які можна назвати «розповідями таємниць і жахів».
Протягом 1840-1845 років Едгар По писав «логічні оповідання»: «Убивство на вулиці Морг» (1841), «Таємниця Марі Роже» (1842) «Золотий жук», «Чорний кіт» (1843), «Украдений лист» (1844), які визначили обличчя літературного жанру, відомого сьогодні як «детектив».
У 1845 році в газеті «Вечірнє дзеркало» був опублікований вірш «Ворон», який згодом став одним із найвідоміших творів письменника і сьогодні вважається однією з перлин світової поезії. Вірш перекладений багатьма мовами світу. Українською мовою переклали Павло Грабовський, Святослав Гординський, Григорій Кочура, Віктор Марач, Павло Маслак, Галина Гордасевич та Марія Слободяник.
Незважаючи на свій авторитет у літературних і видавничих колах Едгар По змушений був боротися із злиднями. Хвороба й передчасна смерть дружини стали для нього страшним ударом, початком глибокої душевної недуги.
Останні роки життя (1847-1849) – роки напівбожевілля, п’янства, гірких принижень з одного боку, та високих творчих успіхів – з іншого боку. Попри дивну і неоднозначну поведінку, письменник створив ще кілька творів, які пізніше визнають геніальними.. У цей період написано есе « Еврика: прозова поема» (1848) – описана космологічна теорія, що пророкувала Великий Вибух через 80 років і була першим вірогідним вирішенням парадоксу Ольберса.
Помер Едгар Аллан По 7 жовтня 1849 року.
У письменника-новатора було багато послідовників. Талант автора високо оцінив ще один король детективного жанру Артур Конан Дойл: «Де були детективи до того, як По вдихнув у них життя?» – писав Дойл.
Едгар Аллан По – перший американський поет, який став популярнішим в Європі, ніж в Сполучених Штатах Америки.
У 1930-их роках вийшла серія фільмів за творами Едгара Аллан По. Американський режисер Роджар Корман у 1960 році зняв цикл кінострічок за мотивами творів письменника, де головну роль зіграв Вінсент Прайс. Повнометражна анімаційна стрічка «Незвичайні історії» (Extraordinary tales) за мотивами оповідань: «Падіння дому Ашерів», «Серце виказало», «Правда про історію з містером Вальдемаром», «Провалля і маятник», «Маска Червоної Смерті» були екранізовані в 2015 році режисером Раулем Ґарсією.
З 1955 року щорічно «Товариством письменників детективного жанру Америки» вручається Премія Едгара Алана По (премія «Едгар»).
У 1986 році встановлено пам’ятник письменнику на площі біля Балтиморського університету.
Існує версія, що збереглося 12 копій збірки «Тамерлан та інші поезії». У 2009 році один із примірників був проданий на аукціоні «Крістіз» в Нью-Йорку за рекордну суму 662500 доларів.
На честь Едгара По названий кратер на Меркурії і астероїд.
Твори
По Е. Ельдорадо : поетичні твори / Е. По ; упоряд. А. Онишко. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2004. – 304 с. – (Шедеври світової поезії).
По Е. Золотий жук / Е. По ; пер. з англ. Ю. Лісняка та Р. Доценка ; упоряд., передм. М. Романець. – Київ : Національний книжковий проект, 2010. – 192 с.
По Е. Золотий жук : оповід. та повісті / Е. По. ; пер. з італ. – Київ : Дніпро, 2001. – 398 с. – (Скарбниця).
По Е. Золотий жук. Ельдорадо : вибр. твори / Е. По ; пер. з англ. Г. Кочура, А. Пехника, Г. Пехник. – Київ : Знання, 2017. – 206 с. – (Класна література).
По Е. Провалля і маятник / Е. По ; пер. з англ. О. Федорченко, В. Столяренко ; іл. Н. Клочкової. – Київ : Країна мрій, 2012. – 256 с. : іл. – (Всеволод Нестайко радить прочитати).
По Е. Чорний кіт : оповід. / Е. По ; пер. з англ., передм. та комент. К. Шахової. – Київ : Дніпро, 2001. – 368 с. – (Скарбниця).
По Е. Чорний кіт та інші історії / Е. По ; пер. з англ. Г. Пехник. – Київ : Знання, 2015. – 190 с. – (English Library).
Література про автора та його творчість
Едгар Аллан По // Усі зарубіжні письменники : довід. / упоряд. Ю. А. Ващенко та ін. – Харків, 2005. – С. 86-91.
По Едгар Аллан // Усі письменники і народна творчість : довід. / Н. Черсунова Р. Рутько, О. Козир [та ін.]. – Київ, 2007-2008. – С. 630-632.
Сафарян С. І. Едгар Аллан По / С. І. Сафорян // Сафарян С. І. Зарубіжна література : 7 кл.: підруч. – Київ, 2002. – С. 278-279.
Щавурський Б. Б. Едгар Аллан По / Б. Б. Щавурський // Щавурський Б. Б. Зарубіжна література : 7 кл.: посіб.-хрестоматія. – Тернопіль, 2004. – С. 298-300.
***********
«Батько» детектива : 19 січня – 210 років від дня народження Едгара По // Шкільна бібліотека. – 2018. – № 12. – С. 46-48.
Босак Я. Загадковий Едгар По : це цікаво / Я. Босак // Однокласник. – 2019. – № 10. – С. 13.
Горбаль І. Урок-квест «Неординарна логіка, гострий розум і холодний розрахунок» : за творами Е. А. По «Золотий жук» та А. Конан Дойла «Пістрява стрічка» і «Спілка рудих» / І. Горбаль / Зарубіжна література в школах України. – 2021. – № 11. – С. 3-5.
Електронні ресурси
Едгар Аллан По [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/. – Назва з екрану. – Дата звернення: 21.12.2023.
Едгар Аллан По. Життя та творчість. [Електронний ресурс] // УкрЛіб : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.ukrlib.com.ua/bio-zl/printit.php?tid=4523. – Назва з екрану. – Дата звернення: 21.12.2023.
Едгар Аллан По біографія скорочено [Електронний ресурс] // Dovidka.biz.ua : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://dovidka.biz.ua/edgar-po-biografiya-skorocheno/. – Назва з екрану. – Дата звернення: 22.12.2023.
Підготувала: провідний бібліограф відділу інформаційних технологій та бібліографії Оксана Ребрина