Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України (з 2009 року) бере свій початок від часу, коли було створено Волинське обласне товариство краєзнавців 17 листопада 1989 року на ІІІ Волинській історико краєзнавчій конференції.
З утвердженням Всеукраїнської спілки краєзнавців, яку очолив академік НАН України Петро Тимофійович Тронько, обласна організація була зареєстрована як складова частина спілки у 1993 році.
Серед великого загону краєзнавців Волинської області 130 стали членами національної спілки, створено осередки у Володимир – Волинському, Ковельському, Маневицькому, Луцькому, Любомльському районах.
За 25 років діяльності ВООНСКУ було зроблено чимало у справі національно – культурного відродження та дослідження, вивчення краю , видано сотні книг і опубліковано тисячі статей на краєзнавчу тематику. Чимало волинян відзначено різними нагородами за плідну діяльність у розвитку краєзнавчого руху. У різні роки вони стали заслуженими працівниками освіти та культури, лауреатами премії імені Дмитра Яворницького Всеукраїнської спілки краєзнавців, почесними і дійсними членами Правління Всеукраїнської спілки краєзнавців, лауреатами обласних премій імені Миколи Куделі, Галшки Гулевичівни, Агатангела Кримського, «Одержимість» та інших. А. Силюка – директора Волинського краєзнавчого музею відзначено у 1998 році регіональною премією «За відродження Волині».
У 2009 році Грамотою Кабінету Міністрів України нагороджено археолога, керівника багатьох археологічних експедицій О. Златогорського, Грамотою Міністерства культури України – відомого дослідника Луцька В. Пясецького.
Першими лауреатами премії НСКУ імені Академіка Петра Тронька у 2012 році стали музейні працівники Віра Комзюк, Наталія Пушкар та журналіст Валерій Мельник.
Спільно з обласними та міськими органами влади, обласним геральдичним товариством, обласна Спілка активно включилась у вивчення, дослідження і розробку сучасної волинської символіки. 17 грудня 1997 року на сесії Волинської обласної Ради народних депутатів було прийнято герб і прапор Волинської області.
Краєзнавці публікуються у журналі обласного інституту післядипломної освіти «Педадогічний пошук», у періодичних виданнях Волинського краєзнавчого музею, а також у фаховому часописі «Літопис Волині» Центру досліджень Волині при Східноєвропейському національному університеті ім. Лесі Українки.
До святкування 20-річчя ВОНСКУ було випущено спеціальний випуск «Минуле і сучасне Волині та Полісся», у якому зібрано відомості про діяльність обласної спілки, про її членів, про лауреатів різних премій, опубліковано Статут обласної спілки, Кодекс честі та інші документи, вміщено перелік майже всіх видань краєзнавчої літератури у Волинській області,змісти усіх збірників конференцій «Минуле і сучасне Волині та Полісся». Новий спеціальний випуск вийде і до 25-річчя обласної організації, в якому будуть опубліковані матеріали, що розповідатимуть про п’ять останніх років діяльності ВООНСКУ.
Література:
Книги
Бондаренко Г. [Волинське обласне товариство краєзнавців] / Г. Бондаренко // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. – Луцьк : Твердиня, 2003. – С. 108 -112.
Волинський музей : історія і сучасність : матеріали ІІІ Всеукр.наук. –практ. конф., присвяч. 75-річчю Волин. краєзн. музею. – Луцьк, 2004. – 394 с. : іл.
Волинський музейний вісник : законодавчі та нормативні засади діяльності музейних закладів. Вип. 1 / за ред. А. Силюк. – Луцьк, 2010. – 350 с.
Минуле і сучасне Волині та Полісся. Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України : матеріали до відзначення 20-річчя від часу створення. – Луцьк, 2009. – 292 с. : іл.
Газети
Гаврилюк О. Товариству дослідників Волині – 100 / О. Гаврилюк // Луцький замок. – 2000, 28 груд. – С. 9.
Костриця М. Товариство дослідників Волині: до сотої річниці його заснування (1900 – 2000) / М. Костриця // Берегиня. – число 2. – С. 3.
Люпа В. У долі його вся історія наша : у Торчині вшанували найвідомішого краєзнавця і невтомного пошуковця Григорія Олександровича Гуртового / В. Люпа // Сім’я і дім. – 2013. – № 2, 10 – 16 січ. – С. 1.
Мельник Р. Патріарх Волинського краєзнавства / Р. Мельник // Волинь-нова. – 2012. – № 15, 9 лют. – С. 9.
Пахолок З. Щоб любити рідний край, треба знати його історію / З. Пахолок // Луцький замок. – 2004. – 28 груд. – С. 9.
Трофимчук Т. Ювілеї : творчий вечір корифея краєзнавства / Т. Трофимчук // Волинь-нова. – 2011. – № 29, 15 берез. – С. 1.
Підготувала: провідний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури Сілкова О. Г.