«Перший серед великих, один з
найкращих серед обраних».
Віктор Гюго
Оноре де Бальзак – видатний французький письменник, один із засновників реалізму в європейській літературі. Його життя – це історія трудівника, який невтомно йшов вперед, завойовував собі славу і багатство.
Народився Оноре де Бальзак у місті Тур 20 травня 1799 року. Батько письменника, Бернар-Франсуа Бальса, був найстаршим сином у великій селянській родині. Навчившись писати у сільського кюре, працював клерком у конторі нотаріуса. Згодом переїхав у Париж, де працював секретарем в канцелярії короля Луї XVI; тоді і надав своєму прізвищу Бальса більш аристократичного звучання, переробивши його на Бальзак, додавши шляхетну частку «де». Так виникло прізвище Оноре де Бальзак, яке до дворян не мало жодного відношення. Мати – Анна-Шарлотта-Лаура Саламб’є, походила з родини торговця сукном і була молодша за чоловіка на 32 роки.
Раннє дитинство Оноре минуло поза батьківською домівкою. Спочатку він жив у годувальниці, простої туринської селянки, згодом у пансіоні Леге. Згодом восьмирічного Оноре батьки віддали на виховання у Вандомський коледж під керівництвом монахів-ораторіанців, де вихованці змушені були підкорятися суворому монастирському режиму. За найменшу провину – садили до карцеру. У ці роки болісної дитячої самотності хлопчик долучився до світу книжок. Він читав усе, що було в бібліотеці коледжу. У 12 років написав свою першу трагедію, вірші з якої, кепкуючи, любили декламувати його товариші. Навчаючись у коледжі, Оноре захворів і батьки забрали його в Париж. У 1816 році за бажанням батька, вступив у Школу права, який мріяв щоб син став нотаріусом чи адвокатом. Водночас відвідував лекції в Сорбоні, цікавився філософією і художньою літературою. Здобуваючи юридичну освіту Оноре працював писарем у конторі адвоката Гільйоне де Мервіля. 1819 року склав випускні іспити і отримав ступінь бакалавра.
Проте юнак марив кар’єрою письменника. Батько вирішив підтримати сина в письменницькому напрямку – пообіцяв йому повне фінансове утримання протягом 2-ох років. За цей період Оноре повинен був довести здатність заробляти на улюбленій справі. Перші свої твори видає під різними псевдонімами: Віллергле, Лорд Ровін, Орас де Сент-Обен.
Першим коханням О. Бальзака була сорокарічна пані Лаура де Берні, яка відіграла велику роль у його житті. Вона зі співчуттям ставилася до мрій і планів молодого письменника, підбадьорювала, підтримувала в тяжкі хвилини до своєї смерті.
Дебютував письменник-початківець трагедією «Кромвель» (1820) і отримав несхвальний відгук від академіка і письменника Андріє: «Автору належить займатися чим завгодно, але тільки не літературою». «Трагедія – не моя стихія», – тільки й сказав Бальзак, знову взявшись за перо …».
Крім літературної діяльності намагався проявити себе як підприємець: ставив досліди з виробництва дешевого паперу, видавав однотомні видання творів Мольєра і Лафонтена (1825-1826) рр. зі своїми примітками, але успіху вони не принесли – він втратив гроші і друкарню, яку довелося віддати своїм компаньйонам.
Перше визнання письменник здобув опублікувавши історичний роман «Останній шуань, або Бретань у 1800 році» (1829), яким завершується ранній період творчості.
У 1830 році працював кореспондентом і співредактором сатиричної газети «Карикатура». За два роки активного співробітництва в газеті проявив себе як блискучий майстер нарису.
Романи «Шагренева шкіра» (1831) та «Євгенія Гранде» (1833) принесли йому славу – перед ним відкрились двері не тільки літературних, але й світських салонів.
Ще на початку творчого шляху О. Бальзак встановив зв’язок між окремими своїми творами, об’єднавши їх у цикли: «Сцени приватного життя», «Сцени провінційного життя», «Сцени паризького життя». Ці три цикли склали 12-томні «Етюди про звичаї», до яких увійшли 72 твори, зокрема «Гобсек» (1830), «Евгенія Гранде» (1833), «Батько Горіо» (1834), «Втрачені ілюзії» (1837-1843) та інші.
У1842 році усі опубліковані та ще ненаписані твори автор об’єднав у єдиний цикл під назвою «Людська комедія», яку часто називають «комедією грошей». Це багатотомна колекція пов’язаних між собою творів над якою Оноре де Бальзак працював до кінця свого життя. За задумом письменника до циклу мало увійти 144 твори, але встиг створити лише 96…
1832 року Оноре де Бальзак отримав лист із Одеси з підписом «Іноземка». Згодом він дізнався, що його авторка дуже вродлива і багата жінка – польська графиня Евеліна Ганська, яка мешкала у селі Верхівня, неподалік Києва. Письменник листувався з нею протягом вісімнадцяти років. Між ними зав’язались дружні стосунки, які невдовзі переросли в справжнє кохання. Вони не могли одружитись, адже Евеліна була заміжня. Коли вона стала вдовою – закоханим через різні обставини довелося чекати на вінчання ще довгих дев’ять років. Вони зустрічались у різних містах і країнах Європи. Пара одружилась у Бердичеві у 1850 році. Окрім Верхівні, маєтку Ганської, Оноре де Бальзак кілька разів бував у Бердичеві, Києві та інших містах України.
Перебування в Україні дало йому можливість ознайомитися зі слов’янським світом. У незавершеному нарисі «Лист про Київ» письменник змалював враження від першої подорожі в Україну 1847 року. Українські враження знайшли відображення у романі «Селяни» (1848), який теж залишився незавершеним.
Напружений темп роботи, який був характерний для О. Бальзака протягом багатьох років підірвав його здоров’я. В квітні 1850 року він з дружиною виїхав до Парижу. Довга подорож загострила його хворобу і була останньою в його житті.
Помер Оноре де Бальзак 18 серпня 1850 року, похований на паризькому цвинтарі Пер-Лашез.
Творчістю О. Бальзака захоплювалися українські письменники другої половини XIX – початку XX ст. – від Марка Вовчка до М. Коцюбинського.
Переклади його творів українською мовою з’явилися в останній третині XIX ст. У 1884 році у Львові вийшов роман «Батько Горіо», як літературний додаток до журналу «Діло».
Його твори перекладали І. Сидоренко, Є. Дроб’язко, В. Підмогильний, М. Рудницький та інші.
З 1989 р. триває 10-томне видання творів Оноре де Бальзака українською мовою, у підготовці якого взяли участь перекладачі В. Шовкун, Д. Паламарчук, І. Сидоренко, Т. Воронович та інші. Друком вийшло лише п’ять томів.
У колишньому маєтку Евеліни Ганської у селі Верхівня донині зберігається «музейна» кімната, а біля головного входу табличка з написом: «У цьому будинку в 1847-1850 рр. жив великий письменник Оноре де Бальзак».
У квітні 1959 року в приміщенні Верхівнянського сільськогосподарського технікуму відкрито кімнату-музей Оноре де Бальзака, а у 1999 році засновано Житомирський літературно-меморіальний музей Оноре де Бальзака.
У 2011 році в Бердичеві, навпроти костелу Святої Варвари, було відкрито пам’ятник славетному письменнику. Автором погруддя став житомирський скульптор Василь Фешенк.
До 220-річчя з дня народження письменника (2019) у саду м. Тура встановлено 5 статуй, що зображують персонажів його творів (скульптор Н. Міле).
Щороку 20 травня — у селі Верхівня проводиться Міжнародне літературно-мистецьке свято «Весна Прометея».
Іменем Оноре де Бальзака названо вулиці міст різних країн світу, зокрема кількох міст України.
На честь письменника випущено марки багатьох країн світу.
Твори письменника
Бальзак Оноре де Гобсек / Оноре де Бальзак ;пер. з фр. В. Глуховська ; іл. Ю. Ясінської. – Київ : BookChef, 2021. – 90 c. : іл.
Бальзак Оноре де Гобсек / Оноре де Бальзак ; пер з фр. В. Глуховська ; іл. Ю. Ясінської. – Київ : BookChef : Форс Україна, 2019. – 90 c. : іл. – (Читака).
Бальзак Оноре де Ежені Гранде : роман / Оноре де Бальзак Оноре ; пер. Е. Ржевуцька ; обкл. Ю. Починок. – Львів : Бузок, 2015. – 191 с. : портр. – (Бібліотека українця «Золота колекція»).
Бальзак Оноре де Етюди про звичаї : сцени приват. життя : пер. з фр. / Оноре де Бальзак ; передм. Д. Наливайка ; прим. Д. Наливайка, О. Алексеєнко ; худож.-іл. Л. Д. Киркач. – Харків : Фоліо, 2004. – 429 с. : іл., портр. – (Бібліотека світової літератури).
Бальзак Оноре де Шагренева шкіра ; Батько Горіо ; Гобсек : романи, повість : пер. з фр. / Оноре де Бальзак ; мал. Є. Котляра ; передм. Д. Наливайка. – Київ : Веселка, 1998. – 527 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).
Бальзак Оноре де Шуани, або Бретань в 1799 року ; Батько Горіо : романи / Оноре де Бальзак ; пер. з фр. Т. Воронович, Є. Старинкевича ; післямова В. Пащенка ; худож. П. Т. Вишняк. – Київ : Вища школа, 1983. – 536 с. : іл.
Література про письменника
Наливайко Д. С. Оноре Бальзак : життя і творчість / Д. С. Наливайко. – Київ : Дніпро, 1985. – 198 с. – (Класики зарубіжної літератури).
****************
Бальзак Оноре де // Усі письменники і народна творчість : довід. / Н. Черсунова Р. Рутько, О. Козир [та ін.]. – Київ, 2007-2008. – С. 434-438.
Лавров Д. А. Оноре де Бальзак. «Все одно я поїхав би до Києва…» / Д. А. Лавров // «Святий Київ наш великий…» / Д. А. Лавров : зб. мистец. роздумів ; худож. В. С. Мельничук. – Київ, 2002. – С. 18-22.
Оноре де Бальзак // З плеяди славетних. Художня література : ілюстр. енцикл. для дітей ; упоряд. В. М. Верховень. – Харків, 2013. – С. 26-31. : фотоіл.
Оноре де Бальзак // Усі зарубіжні письменники : довід. / упоряд. Ю. А. Ващенко та ін. – Харків, 2005. – С. 226-233.
Остапенко Н. Творець новогого всесвіту / Н. Остапенко // Історичний календар ’99. Вип. 5 / упоряд. А. Денисенко, В. Туркевич. – Київ, 1998. – С. 150-151. іл.
Пронкевич О. В. Оноре де Бальзак / О. В. Проневич // Зарубіжна література 19 століття : 10 кл.: підруч. / О. В. Проневич. – Київ, 2001. – С. 94-124.
Пуї Ж.-Б. Оноре Бальзак / Ж.-Б. Пуї // Енциклопедія неуків, бунтівників та інших геніїв ; пер. з фр. П. Мигаля / Ж.-Б. Пуї. – Львів, 2018. – С. 6-9.: іл.
Щавурський Б. Б. Оноре де Бальзак / Б. Б. Щавурський // Світова література : 10 кл. посіб.-хрестоматія / Б. Б. Щавурський. – Тернопіль, 2010. – С. 93-97. : іл.
****************
Арабески до повісті «Гобсек» : 190 років – Оноре де Бальзак «Гобсек» // Шкільна бібліотека. – 2020. – № 2. – С. 52-58.
Арабески до роману «Батько Горіо» : 185 років – Оноре де Бальзак «Батько Горіо» // Шкільна бібліотека. – 2020. – № 11. – С. 10-16.
Арабески до роману «Шагренева шкіра» : 190 років – Оноре де Бальзак «Шагренева шкіра» // Шкільна бібліотека. – 2021. – № 11. – С. 120-127.
Батько реалістичного роману : до 215-річчя від дня народження О. де Бальзака (1799-1850) // Календар знаменних і пам’ятних дат. – Київ, 2014. – № 2, 2014. – С. 85-93.
Волохович С. Інтерв’ю з Оноре де Бальзаком / С. Волохович // Всесвітня література в сучасній школі. – 2013. – № 11-12. – С. 45.
Галай О. Які цінності вищі – матеріальні чи моральні? : порівняльна характеристика образів Гобсека та Герасима Калитки за повістю О. де Бальзака «Гобсек» і п’єсою І. Карпенка-Карого «Сто тисяч» / О. Галай // Всесвітня література в сучасній школі. – 2012. – № 5. – С. 32-36.
Говорунець З. В. Гроші як головний закон життя (за повістю О. де Бальзака «Гобсек») / З. В. Говорунець // Зарубіжна література в школі. – 2018. – № 21-22 (листопад). – С. 30-39.
Говорунець З. В. О. де Бальзак «Гобсек» / З. В. Говорунець // Зарубіжна література в школі. – 2018. – № 1-2 (січень). – С. 34-41.
[21 вересня у Шевченківському районі столиці відкрили бюст видатного французького письменника Оноре де Бальзака в рамках відзначення в Україні 220-річчя від дня народження] // Літературна Україна. – 2019. – № 35-36, 28 вересня. – С. 19.
Дениско Н. Прометей і Північна Зірка : Оноре де Бальзак і Україна / Н. Дениско // Всесвітня література в сучасній школі. – 2013. – № 11-12. – С. 69-74.
Дмитренко К. А. Сучасна школа: від традицій до інновацій / К. А. Дмитренко, Т. В. Кіпушева // Зарубіжна література в школі. – 2020. – № 15-16 (серпень). – С. 2-15.
Жураховська І. В. Літературна вікторина «Творчість Стендаля, О. де Бальзака, Ч. Діккенса» / І. В. Жураховська // Зарубіжна література в школі. – 2017. – № 17-18 (вересень). – С. 42-46.
Карпенко Л. Г. Інтерактивні методи навчання як засіб підвищення ефективності уроку зарубіжної літератури / Л. Г. Карпенко // Зарубіжна література в школі. – 2020. – № 23-24 (грудень). – С. 14-22.
Коновалова М. В. Контроль знань творчості Ф. Стендаля й О. де Бальзака / М. В. Коновалова // Зарубіжна література в школі. – 2014. – № 17-18 (вересня). – С. 81-83.
Мізіна Т. А. Інтегрований урок української та зарубіжної літератури / Т. А. Мізіна, О. В. Ус // Зарубіжна література в школі. – 2020. – № 17-18 (вересень). – С. 45-47.
Пшеничка В. В. О. де Бальзак «Гобсек» : 10-й клас : відкритий урок / В. В. Пшеничка // Зарубіжна література в школі. – 2016. – № 15-16 (серпень). – С. 13-18.
Снєгірьова В. Гобсек як людський вид : за творчістю О. де Бальзака / В. Снєгірьова // Всесвітня література в сучасній школі. – 2014. -– № 10. – С. 6-9.
Фокіна І. П. Ціна людського щастя (за повістю О. де Бальзака «Гобсек») / І. П. Фокіна // Зарубіжна література в школі. – 2018. – № 23-24 (грудень). – С. 9-18.
Шитель А. Літературне чаювання з письменниками / А. Шитель // Зарубіжна література в школах України. – 2021. – № 6. – С. 42-43.
Шкідін Н. Т. Українські перехрестя зарубіжних письменників : школа педагога / Н. Т. Шкідін // Зарубіжна література в школі. – 2020. – № 23-24 (грудень). – С. 4-8.
Електронні ресурси
Оноре де Бальзак [Елетронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Оноре_де_Бальзак. – Назва з екрану. – Дата звернення: 19.03.24.
Оноре де Бальзак. Біографія [Електронний ресурс] // УкрЛіб : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/bio-zl/printit.php?tid=4231. – Назва з екрану. – Дата звернення: 19.03.24.
Оноре де Бальзак біографія коротко [Електронний ресурс] // Dovidka.biz.ua : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу:
https://dovidka.biz.ua/onore-de-balzak-biografiya-korotko/. – Назва з екрану. – Дата звернення: 18.03.2024.
Підготувала: провідний бібліограф відділу інформаційних технологій та бібліографії Оксана Ребрина