Бібліотеки для дітей Волинської області у 2014 році спрямували свою діяльність на створення комфортного інформаційно-освітнього, дозвіллєвого, комунікаційного середовища на виховання читацької культури у користувачів-дітей. Професійний та духовний потенціал бібліотечних спеціалістів був зосереджений на підвищення соціальної ролі бібліотек, зростання їх позитивного іміджу у суспільстві, серед місцевих громад, користувачів. Створювалися позитивні умови для розвитку творчих здібностей дітей. Проведення різноманітних виховних, розважальних заходів сприяли формуванню через книгу думаючої, моральної, творчої особистості. Бібліотечні спеціалісти у роботі намагалися керуватися нестандартними ідеями, застосовуючи інноваційні технології та методики. Одним із пріоритетних напрямків бібліотечної діяльності стало розширення зв’язків з родинами користувачів-дітей.
Працівники бібліотечних установ знаходилися у постійному пошуку можливостей для поліпшення матеріально-технічної бази, забезпечення своїх книгозбірень сучасним комп’ютерним обладнанням.
Щорічно бібліотеки для дітей беруть участь у Всеукраїнських конкурсах, проектах, які проводяться за ініціативи Української бібліотечної асоціації, Національної бібліотеки України для дітей. У 2014 році користувачі та працівники бібліотек взяли участь у:
– • Обласному конкурсі «Найкращий читач – 2014». У конкурсі взяли участь 13 ЦБС області, МДБ м. Володимир-Волинська. Переможцями за рішенням журі стали користувачі Рожищенської, Луцької, Ратнівської, Ковельської РЦБС, Нововолинської, Луцької МЦБС.
– • З лютого по грудень проведено конкурс юних казкарів «Казку складаю сам» серед учнів 1-9 класів.
– • Всеукраїнський Тиждень дитячого читання на Волині відбувся з 19 по 28 березня 2014 року. Свято урочистого відкриття «Прочитайте знову тую славу…» (до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка) відбулося на базі Ковельської ЦБС.
– • В рамках Тижня дитячого читання відбулося свято нагородження переможців обласного конкурсу юних поетів-початківців «Думи і мрії». В конкурсі взяли участь 138 дітей області. 21 переможець конкурсу були нагороджені цінними подарунками, дипломами та подяками управління культури облдержадміністрації. Призові місця отримали діти – користувачі Любомльської, Старовижівської, Ратнівської, Іваничівської, Ковельської, Луцької РЦБС, Луцької МЦБС. До 20-річчя конкурсу було видано збірку творів переможців «Акорди березня».
– • З метою популяризації української мови та літератури, залучення підростаючого покоління до художнього слова та на ознаменування 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка з 15 жовтня 2013 року до 31 березня 2014 року було організовано та проведено обласну літературну вікторину «Я на сторожі коло їх поставлю слово». В усіх ЦБС активно проводилась робота по залученню дітей до участі у вікторині. До обласної бібліотеки для дітей надійшли роботи понад 500 учасників-учнів 1-9 класів. Відповіді дітей були доповнені поробками з дерева, вишивками нитками та бісером, виробами з пластиліну, малюнками, витинанками тощо. Кращими стали роботи 23-х дітей та робота учнів 4-го класу – користувачів МДБ смт Олика Ківерцівського району. Серед переможців користувачі Ковельської, Турійської, Рожищенської, Локачинської, Старовижівської, Іваничівської ЦБС.
– У травні 2014 року обласною бібліотекою для дітей спільно з літературно-мистецьким об’єднанням «Чумацький віз» стартував проект «Світ пограниччя». Його мета – ознайомлення користувачів з національними надбаннями держав, що граничать з Волинню, заохочення до вивчення польської мови через популяризацію кращих зразків польського мистецтва і літератури;
– Взяли участь у моніторингах організованих Національною бібліотекою України для дітей:
– «Книга року – 2014». Були про анкетовані 50 користувачів – учнів 5-9 класів та 20 бібліотекарів Маневицької та Ківерцівської ЦБС.
– «Ефективність заходів до 200-річчя Т. Г. Шевченка».
На базі Старовижівської та Рожищенської РЦБС проведено соціологічне дослідження на тему: «Тато, мама, я – читаюча сім’я». Опитано 88 педагогічних працівників, 100 користувачів-учнів 1-9 класів та 97 батьків. За результатами видано інформаційний бюлетень.
– Всеукраїнському конкурсі літературних творів бібліотечних працівників завідувач Заболотівської МДБ Ратнівської ЦБС посіла I місце за нарис «Один день з життя дитячої бібліотеки»;
– Проекті display-кросинг «Читай! Формат не має значення»за ініціативи молодіжної секції УБА (Луцька МЦДБ);
– Навчальному тренінгу програми Бібліоміст «Регіональний піар-офіс» (ОДБ, ОЮБ, Рожищенська РДБ, бібліотека-філія с. Березолуки Рожищенської ЦБС, Луцька МЦДБ);
– Навчальному тренінгу в рамках мікропроекту «Транскордонний Е-центр культурного співробітництва Люблін-Луцьк» (Луцька МЦДБ);
– Всеукраїнському ярмарку бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека: міст ваш» (Луцька МЦДБ презентували бібліотечний проект «Знайди свою територію в бібліотеці», Рожищенська РДБ, ОДБ, ОЮБ презентували програму про роботу волинського піар-офісу «Сучасні піар-жахастики»);
– Всеукраїнській науково-практичній конференції «Бібліотека – територія єдності» (Луцька МЦДБ);
– Активізувалася діяльність бібліотек для дітей у реалізації обласних проектів, зокрема, проекту «Волинь читає дітям». У рамках проекту відбулися зустрічі дітей з письменниками Волинського краю, керівниками районів, спеціалістами різних галузей, митцями, книговидавцями.
Завдяки активній участі та перемозі у конкурсах програми «Бібліоміст» у бібліотеках області збільшилася кількість інтернет-центрів. У січні 2014 року відбулося відкриття пункту вільного доступу до мережі Інтернет у Горохівській РДБ (одержали 4 комп’ютери). Кількість комп’ютерів у бібліотеках для дітей області на кінець року становила 111 одиниць. Використання комп’ютерної техніки під час підготовки та проведення культурно-мистецьких заходів значно підвищило їх інформаційний та професійний рівень. Формування нової медіа культури спонукає бібліотекарів до пошуку і використання у роботі інноваційних форм та надання інформаційних послуг з використанням Інтернет, розширення бібліотечних послуг. Серед інноваційних слід назвати такі форми роботи, які раніше не практикувалися у дитячих бібліотеках: віртуальні подорожі, скайп-спілкування, тренінги, уроки комп’ютерної грамотності, Інтернет-мандрівки, віртуальні вікторини, ігри тощо. Наприклад, арт-проби малюнка мишкою «Миру – мир», арт-акція «Не стріляй», скайп-спілкування з українським письменником «Гуцульські таємниці Івана Андрусяка», поетесою Анастасією Дмитрук та фронтменом гурту «Фіолет» Сергієм Мартинюком-Колосом (Рожищенська РДБ), вебліографічні покажчики «Екологічна бібліотека в Інтернеті», тематичні веб-закладки «Правильні портали для підлітків», «Корпорація умільців». Створено електронний диск «Інтернет-майдан літературних творів для старших класів» та «Інтернет-майдан літературних творів для молодших класів», де розміщені повнотекстові твори програмної літератури (Луцька МЦДБ). Протягом року дитячі бібліотеки проводили презентації послуг, які можуть надавати в сучасних умовах для різних категорій користувачів. Зокрема, у Нововолинській МДБ відбулися скайп-спілкування «Розкажи мені про себе» з дітьми інвалідами, віртуальний урок для молодих батьків «Безпека дітей в Інтернеті», конкурс малюнка з дітьми малозабезпечених сімей «Як намалювати казку з допомогою комп’ютерної програми Paint» та ін.
Впроваджуючи інтерактивні форми роботи з користувачами-дітьми, бібліотеки популяризують культурні, історичні звичаї, традиції рідного краю, залучають до заочних туристичних мандрівок по рідній Волині, Україні, всьому світу. В бібліотеках створювалися та поповнювалися інформаційно-краєзнавчі теки, досьє, оформлялися книжкові виставки до знаменних дат в житті видатних людей краю. У Любешівській РДБ відбулася презентація книги молодої волинської письменниці Оршулі Фариняк «Айхо, або подорож до початку», Локачинській РДБ – презентація книги І. Чернецького «Якого кольору вітер», Любомльській РДБ – презентація книги Валентини Михальської «Моїм маленьким друзям». Традиційно організовувалися зустрічі з відомими письменниками краю Надією Гуменюк, Василем Геєм, Іваном Чернецьким, Ніною Горик, краєзнавцями, цікавими людьми краю. Значно пожвавилася робота по проведенню майстер-класів. Так, у Маневицькій РДБ пройшов креатив-майстер-клас від волинської майстрині витинанки Ярослави Галькун «Чарівний світ долоньок», у Горохівській РДБ – зустріч з майстринею –флористом Ганною Бойко-Дергай, у Ківерцівській РДБ – майстер-клас з Вітою Демчишиною (виготовлення новорічної ялинки з цукерок), Мирославою Горохоль, керівником зразкового гуртка «Бджілка» (виготовлення оберегів з трави) тощо.
З метою організації дозвілля дітей та розвитку їх творчих здібностей, у бібліотеках продовжили роботу чимало гуртків та клубів за інтересами. Спрямованість та тематика їх діяльності різноманітна: «Пролісок» (Камінь-Каширська РДБ), «Гостини для душі» (Ківерцівська РДБ), «Юні бібліотекарі» (Нововолинська МДБ), «Книголюб» (Маневицька РДБ), «Звук паутини» (Луцька МЦДБ), «Чарівна лампа» (Ковельська РДБ), «Юний ботанік» (Любешівська РДБ), «Клуб книжкових презентацій» (Володимир-Волинська МДБ), «Рукавичка» (Горохівська РДБ), «Друзі бібліотеки» (Локачинська РДБ), «Ромашка» (Шацька РДБ) та інші.
В своїй діяльності бібліотекарі не обмежувалися стінами своїх установ, а виходили в літні оздоровчі табори, міські парки відпочинку, активно приєднувалися до загальноміських заходів, співпрацювали з ГО, органами місцевого самоврядування, ЗМІ, навчальними закладами, позашкільними організаціями. Аналіз звітів РДБ області показав, що провідні фахівці різних галузей були гостями на масових заходах у книгозбірнях. Наприклад, проводячи правовий ринг «Ми – кращі знавці права», бібліотекарі Старовижівської РДБ запросили працівників юстиції, лікарі ЦРЛ були присутні на засіданні «круглого столу» «Здоров’я дитини – багатство родини, здоров’я народу – багатство країни», у Турійській РДБ – на зустрічі «Мрія може залишитися мрією». Зважаючи на суспільно-політичну ситуацію в країні, РДБ активно долучалися до різноманітних акцій: «Виготови оберіг для воїна-захисника» (Ківерцівська РДБ), «Подаруй солдату листівку-оберіг» (Ковельська РДБ), «Оберіг дитячої любові» (Рожищенська РДБ).
Мережа бібліотек, що обслуговують дітей
Протягом року у Волинській області мережа дитячих бібліотек була стабільною. Дитяче населення обслуговували 32 публічні спеціалізовані (дитячі) бібліотеки, з них:
1 обласна бібліотека для дітей;
15 центральних районних бібліотек для дітей;
14 міських бібліотек для дітей;
2 центральних міських бібліотек для дітей,
А також міські та сільські бібліотеки-філії.
Зміцнення матеріально-технічної бази бібліотек для дітей
Незважаючи на важкі економічні умови, у бібліотеках для дітей працювали над покращенням матеріально-технічної бази. Зокрема, у бібліотеці-філії №3 для дітей Луцької МЦБС зроблено капітальний ремонт, за рахунок місцевого бюджету відремонтовано абонемент і читальний зал для користувачів молодшого шкільного віку Старовижівської РДБ, встановлено 14 енергозберігаючих вікна в Горохівській РДБ, за спонсорські кошти у Володимир-Волинській МДБ придбано три столи для читального залу та гардини для вікон, у Камінь-Каширській РДБ придбали килимову доріжку та пилосос. Бібліотеки для дітей в результаті файдрейзингової діяльності отримали 2038 грн. благодійних та спонсорських внесків.
Основні показники діяльності бібліотек для дітей у 2014 році
Користувачі бібліотек
Бібліотеками для дітей Волинської області протягом року обслужено 65789 користувачів (+ 480 порівняно з 2013 роком). Кількість користувачів згідно з єдиної реєстраційною картотекою становила 42136 чол.(-120). Майже 90% користувачів (37840) – це діти до 15 років.
У 2014 році в сільських та міських бібліотеках-філіях області обслужено 70,9 тис. користувачів-дітей (69,6 у 2013р.).
Кількість користувачів-дітей до 15 років по ЦБС області за ЄРК збільшилася на 997 чол. порівняно з 2013 роком і становила 94530 тис. Нововолинська МЦБС (+ 335), Луцька МЦБС (+232), Ковельська ЦБС (+194), Луцька РЦБС (+157), Камінь-Каширська ЦБС (+125). Незначне збільшення відбулося у Горохівській, Любешівській, Любомльській, Рожищенській, Турійській, Шацькій ЦБС. Зменшилися показники у Іваничівській ЦБС (-143), Маневицькій ЦБС (-103),Ківерцівській ЦБС (-46), Володимир-Волинській ЦБС (-71).
Відвідування бібліотек У 2014 році користувачі відвідали бібліотеки 1,5 млн. разів, у тому числі:
– ОДБ – 144,3 тис.;
– РДБ – 369,1 тис. (+27316);
– МДБ – 111,0 тис. (-254);
– Бібліотеки-філії –868,7 тис (+140443).
Інформаційне обслуговування користувачів
Головним завданням у роботі бібліотек області залишається задоволення інформаційних потреб користувачів-дітей. Для оперативного донесення інформації до користувачів проводилися Дні інформації, Дні бібліографії, бібліографічної грамотності тощо.
Складалися інформаційні списки літератури, проводилися уроки бібліотечно-бібліографічної грамотності. Протягом 2014 року РДБ надано 7347 різноманітних бібліотечних, бібліографічних, фактографічних та інших довідок. З метою кращого інформування користувачів про нові надходження видавалися бюлетені: «Нові книги, що надійшли до Ківерцівської РДБ», «Нові книги, що надійшли до Горохівської РДБ», пам’ятки читачу «Записничок читача або таємниці читацької майстерності» (Горохівська РДБ), бібліографічна пам’ятка «Книги – ювіляри року», інфо-дайджест «Міська бібліотека для дітей. 60 років» (Нововолинська МДБ), вебліографічні покажчики «Екологічна бібліотека в Інтернеті», тематичні веб-закладки «Правильні портали для підлітків», «Корпорація умільців», (Луцька МЦДБ), Мультимедійні презентації «Піар-жахастики зі щасливим кінцем», «Літо в стилі ЕКО» (Рожищенська РДБ), пам’ятка батькам «Як стати батьками талановитого читача» (Горохівська РДБ).
Бібліотечний фонд
Станом на 01.01.2015 року бібліотечний фонд документів у ЦБС області становив 2063455 прим. (-40423), книжковий фонд – 1985801 прим. Зокрема:
– РДБ – 417224 прим.;
– МДБ – 200705 прим.;
– Сільські бібліотеки-філії – 1388450 прим.
– Міські бібліотеки-філії – 12593 прим.
У складі бібліотечних фондів за видами документів переважають книги (94,9%). Література українською мовою – 63,3%.
Обертаність бібліотечного фонду бібліотек для дітей по області становить 1,9, книгозабезпеченість 12,5.
Надходження та вибуття літератури
За 2014 рік до ЦБС області надійшло 35751 прим. друкованих видань для дітей, що на 6159 менше минулого року. Порівняно з 2013 роком книжковий фонд РДБ та МДБ загалом зменшився на 1966 прим. Зменшилося придбання літератури за кошти місцевого бюджету. Якщо у 2013 році придбано 5060 прим. книг, то у 2014 році – 3551 прим. Не виділено коштів з бюджету на придбання книг у Нововолинську МДБ, Рожищенську, Маневицьку, Луцьку , Локачинську РДБ, Устилузьку, Торчинську, Головненську, Колківську, Луківську МДБ. Позитивна динаміка поповнення фондів друкованими виданнями для дітей спостерігається у Любомльській РДБ (+207 прим.), Старовижівській РДБ (+174 прим.), Луцькій МЦДБ (+142 прим.). Зменшилася кількість надходжень у Ківерцівській РДБ (-228 прим.), Камінь-Каширській РДБ (-780 прим.), Ковельській бібліотеці-філії № 3 (-105 прим.), Рожищенській РДБ (-126 прим.). У сільську бібліотеку надійшло в середньому 29 екз. книг. Поповнення фондів новою літературою для дітей складає від загального фонду у:
– РДБ – 1,3%;
– МДБ – 0,8%;
– Сільських бібліотеках-філіях –1,1%.
Вибуття літератури для дітей по ЦБС області становить 76174 прим. Списання дитячої літератури по ЦБС порівняно з минулим 2013 роком збільшилося на 10533 прим. Міські та сільські бібліотеки-філії активно займалися вилученням з фондів. Основними причинами переваги вибуття дитячої літератури над надходженням є велика зношеність, недостатнє фінансування на комплектування бібліотек. Недостатнє фінансове забезпечення комплектування бібліотек літературою для дітей призводить до диспропорції – поступлень нових видань до вибуття літератури. Вибуття дитячої літератури над її надходженням переважає у 14 РДБ (найбільше у Луцькій РДБ – 1550 прим., Луцькій МЦДБ -4466 прим., Любешівській РДБ – 619 прим.).
Книговидача
Протягом 2013 року у бібліотеках для дітей видано1383796 прим. документів, що на 8797 прим. більше минулого року. Книговидача дітям у сільських бібліотеках-філіях становила 1673336 прим.
Читаність дітей по ЦБС – 24,8. Читаність дітей по області становила:
Надходження та використання коштів.
У 2014 році загальна сума на придбання дитячих книг у бібліотеках ЦБС області, за даними статистичних звітів, склала 441883грн. У порівнянні з попереднім роком, вона збільшилася на 56298 грн. Якщо у 2013 році на поповнення книжкових фондів не отримали коштів з державного бюджету 3( Луцька ЦМДБ, Локачинська, Луцька РДБ) , то у 2014 р. – 5 (Локачинська, Рожищенська, Маневицька, Луцька РДБ, Нововолинська МДБ), найменшу суму з бюджету на придбання дитячої літератури виділили у Ківерцівській РДБ – 150 грн. (3 прим. книг). Найбільша сума була у Володимир_Волинській ЦМДБ (10000грн.), Ковельській РДБ (6178 грн.), Любомльській РДБ (6838 грн.). Враховуючи недостатнє фінансування на придбання літератури, працівники бібліотек залучали до співпраці спонсорів, користувачів, батьків, організовували благочинні акції. Зокрема, акція «Подаруй бібліотеці книгу» пройшла у Турійській, Камінь-Каширській, Володимир-Волинській та інших бібліотеках для дітей. Завдяки спонсорській допомозі фонди книгозбірень поповнилися на 3016 прим. книг. Велику роль відіграють державні та обласна програми поповнення фондів бібліотек (протягом року надійшло 7683 прим., що на 4433 прим. більше 2013 року).
Бібліотечний персонал.
В бібліотеках для дітей працюють 96 активних, талановитих та креативних бібліотечних спеціалістів, спрямовуючи свої зусилля на формування особистості дитини, залучення ширшого кола дітей до читання, розвиток інтересу до книги, формування читацької культури у дітей, враховуючи зміни у медіа просторі, запитах дітей і підлітків, освоюють нові технології, комп’ютерну техніку, використовують сучасне обладнання. Працівники підвищують свої професійні навички на обласних семінарах, під час тренінгів, що відбуваються на базах Інтернет – центрів обласних бібліотек. Активно проявляють своє уміння та творчість у співпраці з програмою, «Бібліоміст». Створення позитивного професійного образу бібліотекаря та його професійної діяльності, визначається на рівні оптимальної форми взаємин з користувачами, шкільними та дошкільними закладами в кожному районі Волині. Відбувається постійне оновлення знань бібліотечних спеціалістів, які спрямовуються на підвищення якості та комфортності обслуговування користувачів.
За освітнім рівнем бібліотечних спеціалістів 46 із них мають вищу спеціальну освіту та базову вищу спеціальну освіту 50.
Методична робота.
Бібліотечні спеціалісти ЦРБ щорічно проводять чимало методичних, консультативних, навчальних заходів та виїздів до бібліотек своїх районів з метою надання практичної допомоги, спрямованої на удосконалення обслуговування дітей, впровадження інновацій. У 2014 році були проведені районні семінари для бібліотекарів сільських бібліотек: «Бібліотека та інтелектуальний розвиток дітей та юнацтва (Луцька РЦБС), «Впровадження інноваційних технологій в роботі з дитячим користувачем» (Іваничівська ЦБС), «Дитяча бібліотека – територія читання і сучасний користувач» (Маневицька ЦБС), «Підвищення читацької активності в контексті Концепції державної цільової програми підтримки читання» (Нововолинська МДБ), методичний день «Впровадження інноваційних технологій в роботі з юними користувачами» (Любешівська ЦБС) та інші.
Творчі лабораторії, семінари, практикуми, школи професійної майстерності відбулися у багатьох ЦБС області. Практикувались такі форми навчання як, майстер – класи, дні творчої ініціативи, дні завідувача бібліотеки, методичні дні. Позитивним є те, що семінари – практикуми доповнювалися проведенням масових заходів за участю дітей.
Фахівцями центральних районних бібліотек для дітей у 2014 році надано понад 100 консультацій, методичних рекомендацій та порад бібліотекарям сільських бібліотек-філій та шкільним бібліотекарям. Було здійснено 400 виїздів та виходів за участі працівників центральних районних бібліотек для дітей з метою надання методичної і практичної допомоги.
Для вивчення потреб користувачів у РДБ проводилися анкетування. Наприклад, у Горохівській РДБ – серед учнів 4 класів «Бібліотека майбутнього», учнів 5-9 класів «Мій Шевченко».; Луцькій МЦДБ «Літературний портрет читача», «Вивчення запитів на бібліотечні послуги», У Володимир-Волинській МДБ провели експрес-інтерв’ю «Я – користувач бібліотеки» та ін. Підвищували кваліфікацію у регіональному навчальному центрі при Волинській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки.
Діяльність бібліотек для дітей у 2015році пропонуємо зосередити на:
– впровадженні ефективних форм та методів залучення дітей до читання;
– активізації діяльності бібліотек з надання нових послуг, розширенні доступу до інформації, впровадженні нових технологій;
– підвищенні ролі дитячих бібліотек, як культурно-інформаційних центрів у
стимулюванні читання та створення комфортного середовища для обслуговування дітей.