Огляд діяльності бібліотек для дітей у 2016 році
Бібліотеки для дітей Волинської області протягом 2016 року продовжували спрямовувати свою діяльність на:
-підвищення соціальної ролі бібліотек, зростання їх позитивного іміджу у суспільстві;
-створення комфортного середовища та позитивних умов для розвитку творчих здібностей дітей;
-виховання читацької культури у користувачів-дітей;
– активну соціокультурну діяльність;
-проведення різноманітних виховних, розважальних заходів.
Бібліотечні спеціалісти у роботі намагалися керуватися нестандартними ідеями, застосовуючи інноваційні технології та методики. Одним із пріоритетних напрямків бібліотечної діяльності стало національно-патріотичне виховання користувачів-дітей.
Щорічно бібліотеки для дітей беруть участь у Всеукраїнських конкурсах, проектах, які проводяться за ініціативи Української бібліотечної асоціації, Національної бібліотеки України для дітей. У 2016 році користувачі та працівники бібліотек взяли участь у Всеукраїнському конкурсі «Книгоманія – 2016». У конкурсі взяли участь учні 6-7-х класів із 16 ЦБС області, МДБ м. Володимир-Волинська (окрім Володимир-Волинської, Любешівської ЦБС). Учасники конкурсу, переможці районних та міських змагань, презентували свої читацькі щоденники та улюблені книжки. Переможцями стали Маслянка Мирослава, користувачка РДБ м. Любомль, Мартинюк Анна, користувачка бібліотеки-філії с. Лище Луцької РЦБС, Нінічук Юрій, користувач МДБ м. Нововолинська, Литвин Софія, користувачка бібліотеки-філії с. Дубове Ковельської ЦБС, Потоцька Олександра, користувачка бібліотеки-філії с. Поворськ Ковельської ЦБС, Воронюк Денис, користувач МДБ м. Нововолинська. Діти, які посіли перші місця – Маслянка Мирослава та Мартинюк Анна побували на Фестивалі дитячого читання «Книгоманія» у м. Львові. Переможці конкурсу були нагороджені грамотами управління культури та цінними призами.
Всеукраїнський Тиждень дитячого читання на Волині відбувся з 18 по 27 березня 2016 року. Свято урочистого відкриття «Хай в серці кожної дитини живе любов до України» відбулося на базі бібліотеки-філії с. Гірка Полонка Луцької РЦБС. Відкрила дійство директор Волинської бібліотеки для дітей Наталія Граніч. Зі словами привітання до учасників звернулися начальник управління культури ОДА Валерій Дмитрук, завідувач сектору культури Луцької РДА Валентина Зінчук. У літературно-музичному дійстві взяли участь актори лялькового театру книги «Веселка», який діє при Луцькій РДБ, вихованці ДНЗ № 2 «Калинонька», учні музичної школи с. Гірка Полонка, учасники зразкового народного ансамблю танцю «Вертуни» та інші. Під час свята діти поспілкувалися з українськими письменниками Надією Гуменюк та Іваном Чернецьким.
В рамках обласної Програми вшанування героїв Небесної сотні та АТО спільно з Волинським обласним відділенням Української бібліотечної асоціації з січня по жовтень проведено обласний конкурс «Україна у моєму серці» серед учнів 1-11 класів. На конкурс представили свої роботи понад 200 дітей з різних куточків Волині. Переможців конкурсу вітали начальник управління культури ОДА Валерій Дмитрук, голова обласного відділення УБА Лариса Назарчук, письменниця Клава Корецька. Переможцями стали: Литвин Мирослава – користувачка бібліотеки-філії с. Дубове Ковельської ЦБС, Юзюк Іванна – користувачка бібліотеки-філії с. Бужанка Іваничівської ЦБС, Колос Ганна – користувачка Горохівської РДБ, Чопко Юрій – користувач бібліотеки-філії с. Затурці Локачинської ЦБС, Денищук Назарій – користувач бібліотеки-філії с. Білашів Ковельської ЦБС, Вигнанчук Вікторія – користувачка Любомльської РДБ, Мазурик Анастасія – користувачка бібліотеки-філії с. Смідин Старовижівської ЦБС, Максимук Златослава – користувачка Старовижівської РДБ. Переможців нагороджено дипломами та грамотами управління культури ОДА, цінними подарунками від управління культури ОДА та Волинського відділення УБА.
Відбулося свято нагородження переможців обласного онлайн-конкурсу «Найкращий куточок Волині». Переможцями стали: Оксентюк Ярослав – користувач бібліотеки-філії с. Радехів Любомльської ЦБС, Лебідь Тарас – користувач бібліотеки-філії с. Липини Луцької РЦБС, Войчук Ангеліна – користувачка Камінь-Каширської РДБ, Маслянка Мирослава – користувачка Любомльської РДБ, Вигнанчук Вікторія – користувачка Любомльської РДБ. Свято відбулося за підтримки управлінні культури ОДА. Діти отримали дипломи, подяки та цінні подарунки.
Взяли участь у Всеукраїнському моніторингу організованому Національною бібліотекою України для дітей «Книга. Бібліотека. Читацька компетентність дітей». Матеріали надіслано до НБУ для дітей.
Протягом року проводили постійні моніторинги матеріалів ЗМІ про роботу бібліотек і для бібліотек.
Мережа бібліотек, що обслуговують дітей
Протягом року у Волинській області мережа дитячих бібліотек була стабільною. Дитяче населення обслуговували 32 публічні спеціалізовані (дитячі) бібліотеки, з них:
1 обласна бібліотека для дітей;
15 центральних районних бібліотек для дітей;
14 міських бібліотек для дітей;
2 центральних міських бібліотек для дітей,
А також міські та сільські бібліотеки-філії.
Зміцнення матеріально-технічної бази бібліотек для дітей
Зусиллями творчих, ініціативних, небайдужих працівників створені оригінальні, привабливі інтер’єри, що дозволило бібліотекам стати улюбленими місцями проведення дозвілля дітей.
12 дитячих бібліотек знаходяться в орендованих приміщеннях та 18 на правах оперативного управління. В умовах обмеженого фінансування бібліотекарі намагалися покращувати матеріально-технічну базу своїх книгозбірень, залучаючи кошти місцевих бюджетів, спонсорів, меценатів. За кошти місцевого бюджету (12772 грн.) встановлено одні двері та 2 енергозберігаючих вікна у Старовижівській РДБ. У Маневицькій РДБ також за допомогою бюджетного фінансування (14931 грн.) замінено 4 вікна у двох читальних залах. Завдяки обласному проекту місцевих ініціатив «Ми хочемо жити як всі» були встановлені нові двері в читальній залі. В рамках «Програми розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини в Маневицькому районі на 2016 – 2017 роки» придбано набір ляльок для лялькового театру книги та переносну ширму на суму 5792 грн. До покращення матеріальної бази бібліотеки для дітей долучалися спонсорські кошти (придбано нові гардини на суму 3420 грн., замінено стенди у фойє на суму 900 грн., на оформлення книжкових виставок та тематичних поличок витрачено 900 грн.). Вхідні двері на суму 10 тис. грн. встановлено у Луцькій РДБ. Для покращення температурного режиму тут встановили 6 електроконвекторів на суму 15 тис. грн. А також придбали 2 вогнегасники (400 грн.) і 20 стільців (5960 грн.). У Горохівській РДБ замінено 2 вікна на енергозберігаючі. Для цього з бюджету виділили 4881 грн. На ремонт Любомльської РДБ з коштів місцевого бюджету було виділено 40 тис. грн. Для бібліотеки за спонсорські кошти (900 грн.) придбали 2 журнальних стола, обновили стенди «Бібліотечний вісник», «Куточок читача», «Пам’ятка читачу».
Кількість комп’ютерів у бібліотеках для дітей області на кінець року становила 116 одиниць. Протягом року не мали доступу до мережі Інтернет у Луцькій РДБ, Устилузькій, Сенкевичівській, Олицькій, Цуманській, Торчинській, Колківській, Луківській МДБ та Ковельській бібліотеці-філії для дітей № 3.
Основні показники діяльності бібліотек для дітей у 2016 році
Користувачі бібліотек
Бібліотеками для дітей Волинської області протягом 2016 року обслужено 67651 користувачів (- 2 порівняно з 2015 роком). Кількість користувачів згідно з єдиної реєстраційною картотекою становила 42770 чол.(- 21). Майже 91,0% користувачів (38904) – це діти до 15 років.
У 2016 році в сільських та міських бібліотеках-філіях області обслужено 70,4 тис. користувачів-дітей (69,8 у 2015р.).
Кількість користувачів-дітей до 15 років по ЦБС області за ЄРК зменшилася на 346 чол. порівняно з 2015 роком і становила 95371 чол. Незначне збільшення відбулося у Рожищенській ЦБС (+ 203), Луцькій РЦБС (+135), Ковельській ЦБС (+86), Маневицькій ЦБС (+80), Камінь-Каширській ЦБС (+44). Зменшилися показники у Нововолинській МЦБС (-441), Любомльській ЦБС (- 158), Шацькій ЦБС (-147), Локачинській ЦБС (-117), Іваничівській (- 99), Любешівській ЦБС (- 90).
Відвідування бібліотек
У 2015 році користувачі відвідали бібліотеки для дітей 1,4 млн. разів, у тому числі:
– ОДБ – 144,0 тис. (+125);
– РДБ – 368,4 тис. (+10394);
– МДБ – 107, тис. (-3582);
– Бібліотеки-філії –769,6 тис (-14549).
Книговидача
Протягом 2016 року у РДБ та МДБ видано 1045673 прим. документів, що на 3064 прим. більше минулого року. Книговидача дітям у сільських бібліотеках-філіях зменшилася на 23255 прим. і становила 1636524 прим.
Читаність дітей по ЦБС становить 24,5.
Бібліотечний фонд
Протягом року бібліотечний фонд для дітей ЦБС області зменшився на 58443 примірників і станом на 01.01.2017 року становив 1966601 прим., книжковий фонд – 1890352 прим. (- 53673). Зокрема:
– РДБ – 382602 прим. (- 7925);
– МДБ – 179171 прим. (- 4143);
– Бібліотеки-філії – 1328579 прим. (- 41605).
В середньому сільська бібліотека-філія отримала протягом року 26 прим. книг.
У складі бібліотечних фондів за видами документів переважають книги (96,1%). Збільшилась кількість літератури українською мовою на 1,2 % і становить 62,9% від загального числа.
Обертаність бібліотечного фонду бібліотек для дітей по області становить 1,9, книгозабезпеченість 10,9.
Не втратила своєї актуальності робота зі збереження бібліотечних фондів. Зокрема, у Володимир-Волинській МЦДБ пройшов цикл заходів «Вчись і ти, як книгу берегти». Загальноміська акція «Бібліотечна книга повертається додому» нагадала учням 9-х і 11-х класів повернути книги до бібліотеки. Чотири рази на рік у Луцькій МЦДБ проводилися «Тижні повернутої книги». З метою збереження фондів 4 рази на рік у Турійській РДБ організували «Дні повернення заборгованої книги» та щоквартальну акцію «Хвора книга просить порятунку».
Надходження та вибуття літератури
Протягом 2016 року до ЦБС області надійшло 37392 прим. друкованих видань для дітей, що на 1229 більше минулого року. Порівняно з 2015 роком книжковий фонд РДБ та МДБ загалом збільшився на 1088 прим. Позитивним є те, що збільшується кількість літератури, придбаної за кошти місцевого бюджету: у 2014 р. – 1812 прим. книг;
2015 р. – 2250 прим. книг;
2016р. – 2378 прим. книг.
Не виділено коштів з бюджету на придбання книг у МДБ смт. Головно Любомльської ЦБС, МДБ смт Колки Маневицької ЦБС. І лише одна книга за бюджетні кошти придбана у Камінь-Каширській РДБ. Бібліотечні фонди поповнювалися з різних джерел.
Позитивна динаміка поповнення фондів друкованими виданнями для дітей спостерігається у Володимир-Волинській МДБ (+212 прим.), Ківерцівській РДБ (+210 прим.), Іваничівській РДБ (+164 прим.), Луцькій РДБ (+154 прим.), Маневицькій РДБ (+142 прим.), Нововолинській МДБ (+134 прим.). Зменшилася кількість надходжень у Старовижівській РДБ (-264 прим.), Камінь-Каширській РДБ (-244 прим.). Поповнення фондів новою літературою для дітей складає від загального фонду у:
– РДБ – 1,4 (- 0,8%);
– МДБ – 0,8 (-0,6%);
– Сільських бібліотеках-філіях – 1,0% (-0,7 %).
Враховуючи недостатнє фінансування на придбання літератури, працівники бібліотек залучали до співпраці спонсорів, користувачів, батьків, організовували благочинні акції: «Зроби добру справу – подаруй бібліотеці книгу» (Володимир-Волинська МЦДБ), «Подаруй бібліотеці книгу» (Камінь-Каширська, Турійська, Луцька РДБ).
Вибуття літератури для дітей по ЦБС області становить 95739 прим. Списання дитячої літератури по ЦБС порівняно з минулим 2015 роком збільшилося на 21165 прим. Основними причинами вибуття дитячої літератури є зношеність. Недостатнє фінансове забезпечення комплектування бібліотек літературою для дітей призводить до диспропорції – відсоток списання до надходження нових видань для дітей по ЦБС становить 256,0%.
Вибуття дитячої літератури над її надходженням переважає у 14 РДБ (найбільше у Маневицькій РДБ – 1019 прим., Іваничівській РДБ – 950 прим., Рожищенській РДБ – 931 прим., Нововолинській МДБ – 876 прим.).
Надходження та використання коштів.
За даними статистичних звітів у 2016 році загальна сума на придбання дитячих книг у бібліотеках ЦБС області склала 778551 грн. (+349605 грн.). Якщо у 2015 р. коштів з державного бюджету не отримали Локачинська і Старовижівська РДБ, то у 2016 р. – Рожищенська і Турійська РДБ. Найменшу суму з бюджету на придбання дитячої літератури виділили у Камінь-Каширській РДБ – 15 грн. (1 прим. книг), Заболотівській МДБ – 12 прим. (398 грн.), Олицькій МДБ – 17 прим. (239 грн.), Цуманській МДБ – 20 прим. (288 грн.), Устилузькій МДБ – 12 прим. (451 грн.), Любомльській РДБ – 20 прим. (900 грн.), Ратнівській РДБ – 22 прим. (929 прим.). Найбільшу суму використали у Ковельській РДБ – 244 прим.(12640 грн.), Володимир-Волинській ЦМДБ – 210 прим. (11200 грн.), Луцькій РДБ – 223 прим. (8628 грн.), Старовижівській РДБ – 241 прим. (8357 грн.), Маневицькій РДБ – 274 прим. (7999 грн.), Горохівській РДБ – 134 прим. (7849 грн.). Завдяки спонсорській допомозі фонди книгозбірень поповнилися на 890 прим. книг. Згідно державних та обласної програм поповнення фондів бібліотек протягом року надійшло 2691 прим. книг.
Інформаційно-бібліографічне обслуговування користувачів
Інформаційно-бібліографічна діяльність бібліотек для дітей була спрямована на оперативне задоволення запитів користувачів, виховання у них культури читання. Бібліотекарі працювали над удосконаленням довідково-бібліографічного апарату книгозбірень, поповненням тематичних папок. Цікавими були: Дні періодики: «Зустріч на журнальній галявині» (Маневицька РДБ), «Життя цікаве, ти це знай, журнал «Дзвіночок» прочитай» (Іваничівська РДБ), «Журнальна мозаїка» (Локачинська РДБ); прес-мандрівка «Мандруємо планетою з журналом і газетою» (Любомльська РДБ); інформаційна мозаїка «Пізнай Європу для себе», журнальний калейдоскоп. присвячений 10-й річниці створення журналу «Колосок», «Подорож сторінками журналу «Колосок» (Нововолинська МДБ). Ознайомленню з новими надходженнями сприяли Дні нової книги: «На хвилинку зупинись – нову книгу подивись» (Володимир-Волинська МДБ); «Знайомтесь – нові книги» (Ківерцівська РДБ); «Літературні перлини світу» (Ковельська РДБ); «Знайомтесь, новинки» (Маневицька РДБ); «Українська книжка – найкраща» (Ратнівська РДБ); День книжкових ювілярів «Усе минуще – тільки книги вічні» (Ківерцівська РДБ); книжковий анонс «Новинки з корзинки» (Рожищенська РДБ); літературна карусель новинок «В Буксалон наш завітай – нову книгу прочитай!» (Шацька РДБ). Змістовно і насичено проходили в бібліотеках Дні інформації, які включали заходи для дітей різних вікових категорій. Наприклад, у Нововолинській МДБ протягом Дня інформації «Сучасна дитяча література – казкове відображення Всесвіту» відбулися: бібліотечна година для молодших школярів «Про все на світі для малечі», для учнів 5-9 класів – інформаційний дайджест «Книга – світ, книга – серцю привіт», а також огляд періодичних видань. Впродовж дня бажаючі мали змогу ознайомитися з викладкою літератури «Розмаїття українських книг». Тематичні дні інформації відбулися у: Ківерцівській РДБ «Чорнобильський пил на роки опадає»; Любешівській РДБ – «Як вибрати професію»; Рожищенській РДБ – «Вивчаємо англійську разом». Уроки бібліотечно-бібліографічної грамотності, які проходили у формі бібліотечних лабіринтів, бібліотечних лото, конкурсів бібліоерудитів тощо, мали на меті навчити дітей працювати з книгами, довідковою літературою: «Як читати книгу і берегти її», «Періодичні видання для середнього шкільного віку» (Горохівська РДБ); «Не бійся заглядати у словник», «Як орієнтуватися у книжковому морі» (Ковельська РДБ); «Хто нас читає, той не програє» (Локачинська РДБ); «Книжкова ілюстрація: історія виникнення», «Загадка каталожної картки», «Супержурнали: познайомся, почитай, поміркуй» (Луцька РДБ); «Періодичні видання для дітей», «Зимова подорож в країну книг» (Шацька РДБ); «Що сховалось на полиці», «Книга – це диво. Потоваришуй з нею» (Нововолинська РДБ).
Для кращого задоволення інформаційних потреб користувачів у Горохівській РДБ провели анкетування серед учнів 4-х класів «Я і бібліотека» та серед учнів 5-9 класів «Рівень читацької культури». А також видали 2 бюлетені «Нові книги, що надійшли до Горохівської РДБ», пам’ятку користувачу «Записничок користувача або таємниці читацької майстерності». Цікаву книжкову інсталяцію організували у Ківерцівській РДБ «Книжкова ромашка» «Читав, не читав». Інформаційне бюро «З криниці пам’яті черпаємо любов до України» діяло у Ковельській РДБ. У рамках роботи «Довідкового бюро Діда Всевіда» (Луцька РДБ) проведено: подорож країною «А чому?», уроки-поради «Сова Соня Премудра в гостях у діда Всевіда», книжковий майдан «Генії та їх винаходи», пізнавальні посиденьки «Це цікаво знати». Для оперативного інформування користувачів бібліотекарі Турійської РДБ підготували 2 дайджести «Нові імена, нові книги».
Проводилися бесіди з виховання культури читання, бібліографічні огляди, складалися рекомендаційні списки літератури: «Пісенне диво нашого краю», (Іваничівська РДБ), «Шкідливі звички: знати, щоб перемогти» (Ратнівська РДБ), «Вернісаж довідкових видань» (Турійська РДБ), вебліграфічні списки «Батьки + діти = садочок, школа», «Незвичайні музеї світу», веб-закладки «Письменники, лауреати всесвітньої премії імені Ганса Христиана Андерсена», «Мій шлях у дитячому крузі» (Луцька МЦДБ) тощо. Протягом 2016 року районними бібліотеками для дітей надано понад 12 тис. різноманітних бібліотечних, бібліографічних, фактографічних та інших довідок.
Основні напрямки та зміст роботи бібліотек області з
читачами-дітьми
Дитячі бібліотеки області були і залишаються центрами спілкування, навчання, дозвіллєвого читання, розвитку творчих та інтелектуальних здібностей підростаючого покоління, активно використовували комплексні форми, де в одному заході могли поєднуватися елементи гри, фрагменти вистав, перегляди мультфільмів, створених на основі літературних творів тощо. Таке поєднання дало змогу краще розкривати тему заходів, заохотити дітей до читання. Бібліотекарі завжди були у пошуку нових форм роботи. Зокрема, у Горохівській РДБ запровадили у практику роботи проведення квестів. Цікаво пройшов квест «У пошуку бібліотечних скарбів». У Володимир-Волинській МЦДБ створений «Банк цікавих ідей», де діти могли запропонувати свої ідеї щодо проведення заходів. А новостворена Книга попередніх замовлень «Тему пропонує читач» сприяла кращому задоволенню читацьких запитів.
Бібліотеки активно використовували Інтернет-ресурси під час підготовки та проведення культурно-мистецьких заходів у дитячих бібліотеках. Вже звичними стали віртуальні подорожі, відео-екскурсії, Інтернет-мандрівки, мультимедійні презентації, відео-години, відео-путівники, музичні відео-хвилини, уроки комп’ютерної грамотності тощо.
Громадянсько-патріотичне, національне виховання юних користувачів
В умовах сьогодення, в час духовного відродження та європейського розвитку України дитячі бібліотеки сприяють формуванню у дітей прагнення бути свідомим громадянином України, вихованню любові до рідного краю, його традицій та обрядів. Оцінюючи свої потенційні можливості, за допомогою книг, просвітницьких заходів, розуміючи свою місію та соціальне призначення беруть активну участь у громадянському та національно-патріотичному вихованні підростаючого покоління. Значущість дитячих бібліотек у соціалізації особистості залежить від того, що вони можуть запропонувати користувачам-дітям у плані пізнання історично-культурних цінностей. Повага до історичного минулого України, рідного краю, своєї сім’ї – основа виховання патріотизму.
Головними напрямками роботи дитячих бібліотек Волині з національно-патріотичного виховання у звітному році були: формування національної свідомості, людської гідності, любові до рідної землі, родини, народу; патріотизму, відповідальності за долю нації, держави; поваги до Конституції України, державної символіки: Герба, Прапора, Гімну України; вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні та воїнів АТО; виховання розуміння високої цінності українського громадянства, внутрішньої потреби бути громадянином України.
Ряд заходів було приурочено до Дня Незалежності, Дня Соборності України. Це: свята «Всім серцем любіть Україну» (Локачинська РДБ), «Нині свято нашого народу, свято України, її роду» (Ковельська РДБ), «Хай в серці кожної дитини живе любов до України» (Шацька РДБ); година цікавих повідомлень про найвагоміші досягнення українців «Світ-дивосвіт України», патріотична акція «В моїм серці Україна» (Камінь-Каширська РДБ); флеш-моби «Прапорові барви України» (Ратнівська РДБ) та «Прапор – символ України» (Ковельська РДБ); районний конкурс малюнків «Ми хочемо миру» (Горохівська РДБ); геральдичний калейдоскоп «Краса та велич символів державних» (Маневицька РДБ); історична вікторина «Незалежна і єдина будь навіки, Україно!» (Нововолинська МДБ) та інші.
Яскравими, спонукаючими до усвідомлення себе спадкоємцями української національної ідеї, були заходи, присвячені річниці утворення Української козацької держави: історичне лото за участю учнів місцевої школи рукопашного бою «Гопак» «Подорож козацькими стежками» (Ковельська РДБ); свято-розвага «Кращі з кращих козаки» (Локачинська РДБ); пізнавально-розважальне свято «Козацькі забави» (Шацька РД).
Вшануванню пам’яті героїв Крут присвячувалися: година-реквієм «Герої Крут у пам’яті людській» (Ратнівська РДБ); історико-патріотичний екскурс «Нам не забути славу Крут» (Рожищенська, Любешівська РДБ); історичний урок «Бій під Крутами» (Ківерцівська РДБ); історична година «Крути: і сум, і біль, і вічна слава!» (Іваничівська РДБ).
Низка культурно-мистецьких заходів була присвячена Дню Перемоги: ранок-спогад «Згадаймо величні ті роки» (Нововолинська МДБ), день пам’яті і примирення «Хай буде пам’ять незгасима!» (Луцька МЦДБ) тощо.
Не залишилися дитячі бібліотеки осторонь теперішніх подій в Україні, зокрема на Сході. Напередодні річниці подій на Майдані проведено: вечір-реквієм «Небесна Сотня – герої нашого часу» (Турійська РДБ); презентацію книги Катерини Лущевської «Казка про Майдан» та вечір-спогад за участю місцевої поетеси Прадійчук О. «Майдан: творчий вибух» (Ковельська РДБ); урок мужності «Сила нескорених» (Ківерцівська РДБ); година пам’яті «Небесна Сотня янголів, які стали героями» (Горохівська РДБ). Організовували зустрічі з учасниками АТО: «Герої живуть серед нас» (Любомльська РДБ); зустріч з молодшим сержантом добровольчого полку «Азов» Романюком М. «А сотню вже зустріли небеса» (Нововолинська МДБ); актуальне інтерв’ю з учасником АТО, почесним громадянином м. Рожище Чайкою П. (Рожищенська РДБ); зустріч з воїном АТО, захисником Ковалишиним С. (Горохівська РДБ). Зворушливо відбулася зустріч у Старовижівській РДБ воїна АТО Дмитрука С. з школярами місцевої гімназії. Поштовхом до цього став лист учениці 6-А класу Марії Недзельської в зону АТО до українських солдатів, у якому вона підтримала героїв і побажала мирного неба та швидкого повернення додому. В районних бібліотеках для дітей проводили майстер-класи та відправляли свої вироби українським солдатам на Схід: «Патріотична валентинка» (Ківерцівська РДБ); «Великодні подарунки» (Ковельська РДБ), майстер-класи по виготовленню листівки-сорочки для солдатів, (Ратнівська РДБ); солодкого печива-сувенірів (Рожищенська РДБ). Протягом року бібліотеки, що обслуговують дітей активно долучалися до благодійних акцій та волонтерської роботи: плели маскувальні сітки, збирали пластикові кришки. Луцька МЦДБ взяла активну участь в акціях «Дитячі мрії – дорослі дії», «Тепла іграшка надії», «Бандероль на фронт»; Іваничівська РДБ – «Традиції не забуваємо, про милосердя дбаємо» (Іваничівська РДБ). До дня волонтера у Локачинській РДБ пройшов майстер-клас по виготовленню паперових сердець – символів любові і доброти.
Різноманітні заходи проводилися у бібліотеках області по вшануванню пам’яті жертв голодомору: день пам’яті «Чорні крила біди голодомору» (Іваничівська РДБ); години пам’яті «Голодомор забуттю не підлягає» (Луцька РДБ), «Скорботний 33-й» (Любешівська РДБ); урок пам’яті «Пам’ять про голодні роки» (Ківерцівська РДБ); літературна година «Біль і трагедія українського народу» (Шацька РДБ).
Виховання у дітей любові до малої Батьківщини, популяризація краєзнавчої літератури здійснювалося через оформлення краєзнавчих куточків, книжкових виставок, тематичних поличок та проведення різноманітних заходів. Наприклад, зацікавленість у користувачів Ковельської РДБ викликав краєзнавчий день «Кожний день я тебе відкриваю, рідне місто, кохане моє», який включав інсценівку легенди про Ковель, годину відкриттів «Знайомою вулицею до рідної школи», літературний кросворд «Ковель – рідне місто моє, ти мов квітка у центрі Волині». До 50-річчя утворення Луцького району у РДБ пройшов літературний диліжанс «Рідна земле моя, із твого джерела я нап’юся краси і земного тепла». Активно долучилися бібліотекарі та користувачі Камінь-Каширської РДБ до дня міста «Камінь-Каширську – 820». У бібліотеці пройшли: інформаційна година «Гордість нашого краю» (про українського літературознавця Є. О. Шабліовського) та краєзнавчий урок «Намалюю піснею Полісся». День краєзнавства «У рідному краї і серце співає» пройшов у Нововолинській МДБ. Діти мали змогу взяти участь у літературній вікторині «Люби і знай свій рідний край», народознавчій вікторині «Обереги моєї оселі», презентації краєзнавчої літератури «Книги наших земляків». День поезії «Краса поетичного слова», під час якого діти зустрілися з місцевими поетами Богданом Яновичем та Людмилою Патлашинською, пройшов у Володимир-Волинській МЦДБ.
Низка заходів була приурочена 55-річчю відомого українського письменника, луареата Шевченківської премії, уроженця волинського краю Слапчука В. Це: літературний вечір «Багатоголосся Василя Слапчука» (Горохівська РДБ); година поетичного настрою по книзі В. Слапчука «Окраєць хліба» (Ківерцівська РДБ); літературний вечір «Птах з обпаленим крилом» (Любешівська РДБ); літературний портрет «Все життя – один політ» (Старовижівська РДБ). На святі відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання на Волині у Луцькій РЦБС побували відомі волинські письменники Надія Гуменюк та Іван Чернецький.
Одним з основних завдань бібліотек є прищеплення у підростаючого покоління любові і пошани до рідної мови, досконале володіння нею. Тому низка різноманітних заходів була націлена на утвердження української мови, виховання у дітей культури мовлення. З метою виховання у дітей почуття гордості за свій рід, націю в бібліотеках області проходили години народознавства, народознавчі мандрівки, літературно-музичні вечори.
Крім того, користувачі дитячих бібліотек вчилися розписувати писанки, ворожили на „Андрія”, водили козу на „Меланки”, слухали про різні дива Купальської ночі тощо.
Формування правової культури
Важливе завдання сучасної правової освіти – навчити дітей правильним діям в різних життєвих ситуаціях, захисту своїх прав, надати інформацію про їхні обов’язки. Дитячі бібліотеки тісно співпрацювали з педколективами навчальних закладів, міськими і районними відділами освіти, відділами у справах сім’ї та молоді, правоохоронними органами тощо.
Застосовуючи різні форми роботи, бібліотекарі сприяли формуванню у дітей поваги до держави і права. Цікавими були: рольові ігри «Юридичний клуб» (Горохівська РДБ) та «Якби я був юристом» (Ковельська РДБ); казкограй «Кожна дитина має право» (Горохівська РДБ); юридичний калейдоскоп «Світ твоїх прав», година юридичних порад «Закон України для української дитини» (Турійська РДБ); правові діалоги «Коли межу дозволеного переступає підліток» (Старовижівська РДБ), «Що таке злочин, і як бути, коли вчинено злочин» (Нововолинська МДБ); правова година «Правова культура особистості» (Іваничівська РДБ) та інші. До Всеукраїнського тижня права у Маневицькій РДБ провели правові діалоги «Я маю право на добро і ласку, на ніжність маю право й на тепло» та вікторину «Грай і права вивчай». Зацікавила дітей і правознавча лоторея-калейдоскоп «Закон на сторожі дитинства», яка відбулася у Шацькій РДБ. Під час правознавчої мандрівки «Абетка права» діти-користувачі Ратнівської РДБ дізналися як вміло і правильно користуватися своїми правами, виконувати обов’язки, не порушувати права і закони та для чого потрібно знати закони. Заходи проходили за активної підтримки працівників органів внутрішніх справ, юристів, представників соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, інших спеціалістів.
Сприяння формуванню здорового способу життя підростаючого покоління, морально-етичному вихованню
Значне місце у роботі дитячих бібліотек відведено сприянню формування здорового способу підростаючого покоління, його морально-етичному вихованню. Для досягнення мети використовувалися всі доступні інформаційні ресурси та різноманітні форми роботи. Це: поради лікаря Будьздоровенка «Щоб зростати здоровими», інформ-досьє «Наслідки необдуманих вчинків» (Рожищенська РДБ); віртуальна спортивна мозаїка «З історії найпопулярніших видів спорту» (Ковельська РДБ); валеологічна бесіда «Овочі та фрукти – корисні продукти», день безпеки життєдіяльності «Крокуємо здоровими в майбутнє» (Іваничівська (РДБ); година моралі «Наркоманія – дорога в безодню» (Горохівська РДБ).
До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом провели: громадянський форум «СНІД: як уповільнити епідемію» (Нововолинська МДБ); калейдоскоп фактів «Зрозуміти і допомогти» (Шацька РДБ); години здоров’я «Життя у світі, де є СНІД» (Турійська РДБ) та «Разом проти СНІДУ» (Ратнівська РДБ); урок здоров’я «СНІД – час бити тривогу» (Ківерцівська РДБ).
Трудове виховання юних користувачів
Одним з важливих складових виховання особистості є трудове виховання, яке передбачає усвідомлення дітьми соціальної значущості праці, формує потребу в трудовій активності, схильність до підприємництва.
У Старовижівській РДБ бібліотекарі разом з учасниками клубу «Саморобко» організували і провели гру «Розумники і розумниці», під час якої діти ознайомилися з різними професіями. Протягом року користувачі-учні 9-х класів Маневицької РДБ у салоні професій «Твоя майбутня справа» зустрічалися з музикантом, фотографом, редактором місцевої газети, кореспондентом радіо, фахівцем центру зайнятості. Нововолинська МДБ провела профдегустацію «Світ професій – мій вибір, мій успіх»; у Ратнівській та Старовижівській РДБ для учнів 9-го класу організували медіа-перегляди «Професії майбутнього», «Українські ремесла». Цікаво і змістовно пройшов аукціон професій «Професії потрібні нашому краю» у Луцькій РДБ; день інформації «Як вибрати професію» у Любешівській РДБ. У бібліотеках області протягом року проходило чимало майстер-класів за участю місцевих умільців, які сприяли трудовому вихованню підростаючого покоління.
У літньому таборі відпочинку «Веселка» бібліотекарі Горохівської РДБ показали лялькову виставу для школярів молодшого шкільного віку «Ведмедик захворів» і розповіли про професію лікаря. А для старшокласників провели конкурсно-пізнавальну гру «Професійний ринг».
Допомагати юнакам і дівчатам у виборі майбутньої професії мали за мету організовані у багатьох бібліотеках області зустрічі з працівниками служби зайнятості, під час яких надавалася інформація про світ професій, учбові заклади, робилися повідомлення про найбільш затребувані спеціальності.
Таку ж мету переслідували бібліотекарі готуючи книжкові виставки, тематичні полиці: «Орієнтир у світі професій» (Маневицька РДБ), «Володарі стилю» (Рожищенська РДБ), «Фантазії своїми руками» (Нововолинська МДБ). Діти вчилися виготовляти вироби з солоного тіста, м’які іграшки, ляльки-мотанки, плести бісером, в’язати та багото іншого, відвідуючи об’єднання за інтересами, які функціонують майже в кожній книгозбірні області.
Екологічне виховання
Коли екологічні проблеми стали загрожувати життю і здоров’ю всього людства, постало питання про необхідність виховання бережливого ставлення до природи. Бібліотеки для дітей області приділяють багато уваги вихованню у дітей екологічної культури, пізнання законів природи, усвідомлення цінності усього живого на Землі та необхідності дбайливого ставлення до довкілля.
З цією метою у Ковельській ЦБС у Всесвітній день Землі провели екологічну подорож за книгами волинських письменників «Ми – всі господарі природи, тож бережімо її вроду» із зупинками «Зелена аптека», «Екологічні загадки», «Будь спостережливим». Також у ЦБС відбувся загальносистемний День у стилі ЕКО, який включав: гру-змагання «Чи завжди я природі друг», калейдоскоп добрих справ «Хай стане чистою земля, бо в ній господар ти і я», конкурс малюнків та поробок «Квіткове поле України», годину екологічної мудрості «Таємниця цілющих трав», екологічний ерудиціон «Дивовижі природи: цікаве про тварин», інформаційний огляд журналу «Колосок». Екологічна прогулянка «Цілющі скарби України» відбулася у Горохівській РДБ. Формуванню екологічної культури дітей сприяли: абетки безпеки від бібліотеки: «Як поводитися на природі» та «Правила відпочинку. Які вони?» (Ківерцівська РДБ); екологічний калейдоскоп «Збережи довкілля заради життя», гра-вікторина «Квіткова фантазія» (Іваничівська РДБ); жовтневий вернісаж «Матінка Осінь полями іде, трійко хлоп’яток з собою веде», година екологічного дизайну «Дивлюсь на світ очима квітки» (Любешівська РДБ); свято осені «Золоті вогні осіннього балу» (Старовижівська РДБ); фіто-кафе «Дарунки матері природи», екологічний урок «Збережемо Землю для життя» (Турійська РДБ); екологічний інспектор до Дня довкілля «Нехай земля квітує всюди, природу збережемо, люди» та еко-телетайп «В долонях Всесвіту Земля» (Нововолинска МДБ). До Міжнародного дня котів у Нововолинській МДБ була організована пізнавально-розважальна програми для дітей «Мій вусатий, муркотливий, менший друг»; Рожищенській РДБ – котоквест «Увага! Розшукують пухнастики!». Чудернацькі композиції з гарбузів створювали діти на гарбузоваму параді «Я веселий і бокастий, жовтогрудий і смугастий» у Камінь-Каширській РДБ.
Постійно в центрі уваги бібліотекарів залишається тема трагедії на Чорнобильській АЕС. Низка заходів була приурочена 30-річчю цієї події: вечір-спогад «Чорнобиль немає минулого часу» (Ковельська РДБ); вечір-реквієм «Чорнобиль немає минулого» (Маневицька РДБ), віртуальна подорож «Чорнобиль – місто-привід» (Ратнівська РДБ), година пам’яті «Чорнобиля гіркий полин» (Старовижівська РДБ).
Естетичне виховання
Робота бібліотечних працівників дитячих книгозбірень була спрямована на розвиток естетичних смаків підростаючого покоління та відродження духовності. Головною метою було допомогти дітям поглибити знання в галузі мистецтва, сформувати естетичні смаки, розвинути їхні творчі обдарування. Партнерами бібліотекарів у цій діяльності є викладачі музичних шкіл, шкіл мистецтв, працівники будинків культури, художники, народні майстри.
Найбільше запам’яталися користувачам: урок етикету «Збережемо в собі людину» (Іваничівська РДБ); флеш-моб «Стою на стільчику – читаю віршики, співаю пісеньки» (Любомльська РДБ); загальносистемний поетичний вернісаж «У дитячих віршах відкриваю себе» (Нововолинська МДБ); літературна подорож «У театрі живе казка», усний журнал «У світі мистецтва» (Горохівська РДБ). Позитивні враження залишилися у присутніх від Дня української моди «Вишиванки – наш чарівний український стрій» (Рожищенська РДБ). Традиційно у Луцькій МЦДБ працювала дитяча художня студія «Мальованка». Учасники студії презентували свої роботи в Арт-галереї міста «Місто живе, місто мріє».
Популяризації пісенної культури України були присвячені тематичні вечори, свята музики, пісенні вечори, години творчості. Цікаво пройшов акустичний вечір «Чотири акорди» (Рожищенська РДБ). Його метою було ознайомлення з творчістю молодих виконавців, відкриття нових імен, популяризація живої вуличної музики.
Естетичному вихованню підростаючого покоління сприяв конкурс на кращий малюнок до літературного твору «Веселий олівець» (Любешівська РДБ). Цікаву інформацію та практичні навики діти отримували під час зустрічей із майстрами декоративного розпису, вишивання, виготовлення ляльки-мотанки, бісероплетіння, вишивки стрічками, квілінгу, поробки із солоного тіста, які неодноразово відбувалися у дитячих бібліотеках. Зокрема, майстер-класи по виготовленню квітів «Паперові квіти на згадку про літо» (Камінь-Каширська РДБ).
На допомогу вивченню та кращому засвоєнню знань учнів, набутих у школі
Робота з даного напрямку проводилась у тісній співпраці з педагогічними колективами шкіл, міськими та районними відділами освіти тощо.
На допомогу вивченню шкільних програм у дитячих бібліотеках області проводилися огляди літератури, оформлювалися тематичні полички, книжкові виставки: «Чарівник слова Микола Вінграновський» (Володимир-Волинська ЦМДБ), «О, мово рідна ти моя, як любо ти звучиш» (Любешівська РДБ), «Читайте класику сьогодні» (Ратнівська РДБ), «Крокуй стежкою знань до книжкових скарбів» (Нововолинська МДБ), тощо.
У практику роботи ввійшли: літературна гра за казками Г. Х. Андерсена «Найулюбленіший казкар» (Шацька РДБ); година корисної інформації «Не цураймося мови, вчімось розмовляти, щоб слова чудові вміли оживати» (Ратнівська РДБ); година рідної мови «Українська мова по життю основа» (Любомльська РДБ); екологічний турнір «Світ навколо тебе», інтелектуальна гра «Розумники і розумниці» (Локачинська РДБ); аукціон цікавих повідомлень «Міфи Давньої Греції», історичне лото «Подорож козацькими шляхами» (Ковельська РДБ); година знайомства «Віч-на-віч з Павлом Тичиною» (Володимир-Волинська МЦДБ).
Бібліотекарі Старовижівської РДБ провели для учнів 3-х класів математичний КВК, під час якого діти розв’язували задачі, приклади, відгадували ребуси, загадки, демонструючи свою кмітливість та винахідливість. Частими гостями у Ківерцівській РДБ були учні маленької школи, а в Маневицькій РДБ – діти-члени клубу «Книголюб» разом з бібліотекарями підготували і провели літературно-музичну композицію присвячену Року англійської мови в Україні «Свято наближається».
Крім того, читачам-дітям продовжували постійно надавати допомогу у написанні рефератів, підготовці до предметних олімпіад, різних конкурсів, а для вчителів проводили огляди нових надходжень як художньої, так і галузевої літератури, робили тематичні підбірки статей, сценаріїв та розробок виховних заходів.
Популяризація надбань національної і світової літератури
Одним з пріоритетних завдань бібліотеки є популяризація надбань національної та світової літератури, прищеплення юним користувачам любові до художнього слова. При цьому використовувалися різні форми та методи бібліотечної роботи. Масові заходи проводилися як на замовлення вчителів, так і з метою відзначення ювілейних дат.
До 160-річчя від дня народження І. Я. Франка у дитячих бібліотеках області пройшли: день одного письменника «Сьогодні мов зоря він сяє Україні» (Рожищенська РДБ); Франкові читання «Несе Франко нащадкам «хліб щоденний», несе у серці вистражданий вірш» (Турійська РДБ); літературна карусель «Іван Франко – вічний революціонер» (Шацька РДБ); література година «Апостол духу й великий Каменяр – Іван Франко» (Іваничівська РДБ); літературний круїз «Іван Франко – маленьким дітям» (Нововолинська МДБ) та інші.
Річниці Т. Г. Шевченка присвячені: флеш-моб «Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став» (Рожищенська РДБ); конкурс читців поезії Т. Г. Шевченка «Шевченко наш. Він для усіх століть» (Луцька РДБ); літературний турнір «Шевченко знаний і незнаний» (Заболотівська МДБ); літературне свято «Єднаймо душі словом Кобзаря» (Старовижівська РДБ).
Різноманітними масовими заходами в бібліотеках відзначили 145-річчя від дня народження нашої славетної землячки, всесвітньовідомої Лесі Українки. Цікавими були: година поезії «На світі запалає покинутий вогонь моїх пісень» (Горохівська РДБ); літературна фантазія «А слово виростає із любові» (Рожищенська РДБ); літературний вечір «Довго щирими словами до людей промовлятиму я» (Любешівська РДБ); літературна вітальня «Безсмертна донька мудрого народу» (Шацька РДБ) тощо.
Значна робота проводилася по популяризації творчості зарубіжних письменників. Особливо запам’яталися дітям: День улюбленої книги «Сьогодні в бібліотеці Мюнхаузен – гість, про різні країни вам розповість», літературний калейдоскоп «Дбайлива няня – Мері Поппінс» поєднав біографічну довідку про письменницю Памелу Треверс, перегляд книжкової виставки, вікторину та фільм «Мері Поппінс, до побачення» (Володимир-Волинська МЦДБ); мовна розвідка «Щоб сонцем слово засіяло» за участю бібліотечного драмгуртка «Маска» (Ковельська РДБ); інтелектуальна гра «Турнір книгоманів» (Турійська РДБ); відео-урок «Під знаком Андерсена» (Рожищенська РДБ); детектив-квест «Полювання за бестселером» (Ратнівська РДБ).
Зацікавленість у користувачів-дітей викликали зустрічі з відомими волинськими письменниками та презентації їх книжок. Зокрема, презентації книг Миколи Мартинюка «Під мурами твердині», Леоніда Козярчука «Сторінки історії містечка Рожище», Євгена Полотія «5 днів. 5 секунд» відбулися у Рожищенській РДБ, книги «Небесна сотня» – у Горохівській РДБ. У дитячих бібліотеках області протягом року побували письменники Дара Корній, Анна Багряна, Сергій Гридін, Оршуля Фариняк, Надія Гуменюк, Клава Корецька та інші.
Результативним заходом щодо залучення дітей до читання є традиційний Тиждень дитячого читання, який надовго запам’ятовується читачам, адже це свято, зазвичай, проходить цікаво, театралізовано, з веселими конкурсами, вікторинами, зустрічами з відомими людьми.
У березні 2016 року Тиждень дитячого читання на Волині відкрили літературно-музичним святом «Хай в серці кожної дитини живе любов до України» на базі бібліотеки-філії с. Гірка Полонка Луцької РЦБС. Свята книги пройшли у: Володимир-Волинській МЦДБ «Цінуймо книжку як найбільшу святість», Ківерцівській РДБ – «Як до живих джерел глибоких, ми припадаємо до книг», Ковельській РДБ «Світлішає на світі, коли читають діти», Локачинській РДБ «Відкриваючи книгу, відкриваєш себе», Любомльській РДБ «Якщо читає дитина, Україна буде вільна і єдина», Маневицькій РДБ «Свято довжиною в сім днів».
Дозвіллєва функція бібліотек
Вміння ефективно використовувати свій вільний час є важливим показником формування загальної культури особистості. Бібліотеки для дітей сьогодні є безпечними дозвіллєвими центрами. Щорічно тут покращуються умови для проведення дітьми свого вільного часу, організовуються клуби для цікавого спілкування, поновлюються різноманітні ігри, організовуються цікаві майстер-класи. Дозвілля в бібліотеці є продуктивним і ефективними.
При кожній РДБ діють клуби за інтересами, де діти мають можливість знайти справу до душі. Наприклад, у Нововолинській МДБ успішно продовжували працювати гуртки «Юні бібліотекарі» (1-4 класи) та «Однокласник» (5-9 класи). Діти брали участь у найрізноманітніших заходах: голосних читаннях «Різдвяні історії з книжкової шафи», арт-колажі «Привітні долоньки», занятті-грі «Книжковий рюкзак», майстер-класі «Прикрашаємо ялинку своїми руками», еко-телетайпі «В долонях Всесвіту Земля», вікторині «У світі мультиплікації». Користувачі-діти Горохівської РДБ виготовляли ялинкові прикраси, сніжинки у «Майстерні Діда Мороза»; користувачам Локачинської РДБ запам’яталося свято-розвага «Літнє сонечко на книжковій галявині».
Великої популярності у користувачів дитячих бібліотек набувають майстер-класи, де діти не лише виготовляють певні речі своїми руками, а й знайомляться з їхньою історією. Цікавими для дітей були: створення ікебани з осіннього листя «Осінь – чарівниця по землі крокує, в жовте і червоне листячко фарбує» (Любешівська РДБ); виготовлення новорічних ялинок «Зимова заметіль», пошиття курочки-господині та пасхальних яєць «Пасхальні яйця із солоного тіста» (Ратнівська РДБ); виготовлення ляльки-мотанки «Народна лялька» (Горохівська РДБ); виготовлення прапора України «Вироби з паперу методом торцювання» (Ковельська РДБ); виготовлення паперових квітів «Квіти для матусі» (Локачинська РДБ) тощо.
Щорічно сезон літніх читань у Луцькій МЦДБ відкривають фестивалем «Мій маленький театр». У 2016 році у фестивалі взяли участь 5 лялькових театрів книги, що діють при бібліотеках-філіях міської бібліотечної системи. Успішно продовжили реалізацію власної програми «Бібліотека – територія дитинства».
У січні відбувся IV районний фестиваль «Різдвяна казка» дитячих лялькових театрів, які діють при бібліотеках у Горохівській ЦБС. Під час літніх канікул маленькі актори з виставами побували у пришкільних таборах.
При Луцькій РДБ діє ляльковий театр «Веселка». Протягом року юні актори підготували і показали глядачам 18 лялькових вистав. В їхньому репертуарі твори Лесі Українки «Лілея» та «Біда навчить», Івана Франка «Заєць та їжак», «Старе добро забувається», «Веселий лев», твори Тетяни Байди та Віталія Климчука, українські народні казки та казки народів світу.
Робота з дітьми з обмеженими фізичними можливостями
Бібліотеки області, виконуючи свою гуманістичну місію, намагалися будувати роботу так, щоб повністю задовольнити потреби дітей з обмеженими можливостями у книгах та інших джерелах інформації. Для цієї категорії читачів запроваджене пільгове обслуговування. Діти, що не мають змоги самостійно пересуватися, обслуговуються бібліотекарями вдома. Крім того, для даної категорії дітей проводяться різнопланові масові заходи, благодійні акції.
Наприклад, Ковельська РДБ продовжувала співпрацювати з міським центром реабілітації дітей-інвалідів «Особлива дитина». Протягом року спільно організували і провели огляд-конкурс малюнків «Дивовижний світ навколо», виставку дитячих саморобок «Своїми руками», фонтан розваг «Ти і я! Ми всі – одна сім’я». Декілька років Горохівська РДБ співпрацює з Центром благодійної місії «Сонце любові» У конкурсі малюнків приуроченому до дня Незалежності призове III місце посіла дитина з обмеженими фізичними можливостями Онєгіна Світлана. Діти з обмеженими можливостями були учасниками: години милосердя «Ми повинні завжди нести іншим світло добра і надії» (Іваничівська РДБ); уроку голосного читання «Діти – дітям», майстер-класів «Сніжинки своїми руками» та «Лялька-мотанка в українському вбранні» (Турійська РДБ). Цікавою була виставка робіт дітей з обмеженими можливостями «Повір у себе і в тебе повірять інші», організована Ратнівською РДБ спільно з районним центром служби дітей, сім’ї та молоді. З наймолодшими членами ГО «Довіра» та їхніми батьками у Маневицькій РДБ провели годину духовності «Іде з янголом ясненьким Святий Миколай». До Міжнародного дня інвалідів спільно з працівниками ВОБФ «Каратіс-Волинь» бібліотекарі Нововолинської МДБ організували годину доброти «Милосердя й доброта – людства два крила». Діти з обмеженими фізичними можливостями залучаються до участі в роботі клубів за інтересами, лялькових театрів книги у Луцькій РЦБС. В Торчинській МДБ Луцької ЦБС щомісяця проводилися заняття в недільній школі для батьків і дітей, в яких брали участь діти-інваліди.
Робота з обдарованими дітьми
Робота з обдарованими дітьми була спрямована на виявлення таких дітей, інформаційну підтримку їхнього творчого потенціалу, створення сприятливих умов для подальшого розвитку. Так, крім обласних конкурсів проводилися районні та бібліотечні. Наприклад, до 145-річчя з дня народження Лесі Українки у Луцькій МЦБС пройшов конкурс юних читців «На гостину до Лесі». До Міжнародного дня захисту дітей Іваничівська РДБ провели конкурс малюнків «Дитинство – дім миру і щастя». У Старовижівській РДБ відбувся конкурс загадок «Відгадай, зіграй, поміркуй». Продемонструвати свої знання діти мали можливість на конкурсах: «Знавці різдвяних традицій» (Іваничівська РДБ); «Ігри патріотів» (Ковельська РДБ); «Веселий олівець» (Любешівська РДБ); «Кращий знавець права» (Любомльська ЦБС); «Знавці художньої літератури» (Старовижівська РДБ).
Бібліотека і родинне виховання
Дитячі бібліотеки надають великого значення співпраці з батьками, сімейному читанню, підвищенню ролі книги у вихованні дітей. Батьки беруть участь у проведенні масових заходів, роботі клубів та гуртків.
У бібліотеках облаштовані інформаційні куточки, тематичні полички, книжкові виставки. Наприклад, куточок сімейного читання у Камінь-Каширській РДБ постійно поповнювався цікавими матеріалами для батьків про виховання дітей. У бібліотеці організовувалися книжкові виставки «Мудра книга і сім’я – все в житті здолаю я», «Бабусина казка, дідусева оповідка», «Добре зернятко – гарні сходи»; у Турійській РДБ оформлено куточок для батьків «Читаємо разом з дітьми» та літературну світлицю «Материнська любов найсвітліша».
Цікаво і змістовно пройшли в бібліотеках родинні свята «Збираємо воєдинно всю нашу родину» (Луцька РДБ); «Зоріє в небі мамина любов» (Маневицька РДБ) та інші. День мами у Любомльській РДБ «Життя починається з мами» пройшов при спонсорській допомозі народного депутата України Ігоря Гудзя. До дня міста Рожище працівники РДБ огранізували фотопаті «Сім Я» та взяли участь у родинному квесті «Скарби нації», який відбувся на площі міста за підтримки міської ради. Бібліотечним вікендом «В хаті тато – отже свято» у бібліотеці відзначили День батька. Для дітей, батьків і вихователів при Луцькій МЦДБ організовувалися інформ-хвилинки, майстер-класи з метою популяризації дитячих книг. При дошкільному закладі № 23 працювала «Книжкова школа для малят», де бібліотекарі читали дітям книжки, проводили ігри та вікторини.
Всі заходи, які проходили в бібліотеках для дітей виховували у дітей почуття любові і поваги до своєї родини, сприяли розумінню необхідності міцних родинних зв’язків.
Реклама бібліотечних послуг. Маркетингова діяльність
З кожним роком розширюється спектр послуг і можливостей бібліотек, удосконалюється їх реклама. Наочні інформаційно-рекламних стенди, плакати допомагають орієнтуватися користувачам у бібліотечному просторі, роблять його доступним і комфортним. На стендах «Куточок читача», «Бібліотечний вісник» (Володимир-Волинська МДБ), «Наші справи» (Турійська РДБ), «Світ дитячої бібліотеки» (Горохівська РДБ), «Бібліотека інформує», «Бібліотека – користувачу» (Луцька РДБ) розміщується інформація про бібліотечні послуги, нову літературу, масові заходи тощо. Співпраця з місцевими ЗМІ сприяє формуванню у громади позитивного іміджу дитячих книгозбірень. Наприклад, Іваничівська района газета «Колос» надрукувала 7 публікацій про роботу РДБ, Турійська района газета «Народне слово» – 5 заміток, Нововолинський часопис «Наше місто» – 7, Луцька районна газета «Слава праці» – 12.
Піднесенню іміджу бібліотек серед місцевої громади сприяють акції та заходи, що проходять поза межами стаціонарів. Бібліотекарі Любомльської РДБ влітку організували у міському парку «Бібліолавочку», де охочі могли ознайомитися з книгами та періодичними виданнями. До Всеукраїнського дня бібліотек було приурочено: бібліотечну галявину «Святкуйте з нами! Читайте у нас! Місце зустрічі – БІБЛІОТЕКА!» (Нововолинська МДБ), День відкритих дверей «Нам мудрість книг дає бібліотека» (Турійська РДБ), «У храмі духовності» (Іваничівська РДБ), година спілкування «Мандрівка в країну Бібліотека» (Шацька РДБ) та інші.
З метою залучення читачів та реклами бібліотечних послуг бібліотекарі проводили екскурсії, бліц-опитування «Бібліотека для мене – це…» (Ратнівська РДБ); у Всеукраїнський день бібліотек бібліотекарі та члени клубу «Книголюб» Любомльської РДБ провели флеш-моб «Аби сказати ТАК читанню», пройшовши колоною вулицями міста та закликаючи людей до читання. Роздавали флаєри та солодощі.
Широку аудиторію збирали акції: «Традиції не забуваємо, про милосердя дбаємо» (Іваничівська РДБ), «Українська книжка єднає Україну», «Мандруюча книга»(Ковельська РДБ), «Повертайтесь янголи на Донбас» (Ківерцівська РДБ), «Дитячі мрії – дорослі дії», «Тепла іграшка народу», «Бандероль на фронт» (Луцька МЦДБ), «Чарівна краса вишиванки» (Ратнівська РДБ), «Запиши друга в бібліотеку» (Турійська РДБ). Мистецьку акцію до Великодних свят «Ось така писанка» провели у Рожищенській РДБ. Діти розписували великий макет писанки, який згодом подарували бібліотеці. Працівники Ратнівської РДБ в рамках акції «Бібліотека йде до Вас» завітали на дитячий майданчик ДНЗ «Веселка», також відвідали інші дитячі заклади селища.
Методична робота бібліотек області для дітей
Методична робота дитячих бібліотек координувалася з бібліотеками для дорослих і здійснювалася за певними напрямами. Велика увага приділялася вивченню діяльності сільських та міських філій, наданню їм методичної та практичної допомоги, підвищенню кваліфікації кадрів низової ланки. Проводилися районні семінари присвячені роботі з дітьми «Діти, книга, читання: пошук нових можливостей, ідей, інноваційні підходи» (Горохівська РДБ), «Бібліотека та школа: грані співпраці» (Луцька РДБ), «Дитина та бібліотека: стимулювання читання та комфортність обслуговування в сучасних умовах» (Маневицька РДБ), «Дитяча бібліотека – необмежений простір для ініціативи та творчості бібліотекарів» (Шацька РДБ). Семінар-презентація «Творча співпраця бібліотек для дітей з шкільними та позашкільними закладами і установами – основа успішної роботи дитячих книгозбірень» (Нововолинська МДБ) зібрав бібліотечних працівників ЦБС та шкільних бібліотекарів для обміну досвідом, пошуку ефективних форм і методів роботи з дитячим користувачем тощо. Активною була участь дитячих бібліотекарів у районних семінарах: «Бібліотека і молодь: нові часи, нові можливості» (Камінь-Каширська ЦБС), «Бібліотечне обслуговування: як зберегти і не втратити читача» (Ковельська ЦБС), «Сучасний імідж бібліотеки: його складові» (Старовижівська ЦБС), «Від управління фондом – до управління знаннями» (Турійська ЦБС), «Фандрейзинг в діяльності сучасної книгозбірні» (Луцька МЦБС) та інші. Підвищенню кваліфікаційного рівня бібліотекарів сприяли: школа професійної майстерності з питань обслуговування дітей, яка діяла на базі бібліотеки-філії с. Комарово Маневицької ЦБС; школа професійної майстерності «Професійний імідж бібліотечного працівника в сучасній бібліотеці» (Старовижівська ЦБС); дні спеціаліста «Сучасні напрямки та нові пріоритети»; лабораторія успіху «Бібліотека hand made» (Луцька МЦБС); учбово- практичні заняття «Вчимося бути бібліотекарями» (Нововолинська МЦБС) тощо.
Працівники РДБ здійснювали виїзди у бібліотеки-філії, під час яких надавалася практична і методична допомога. Протягом року здійснено 435 виїздів. Питання щодо роботи бібліотек заслуховувались на колегіях відділів культури, радах при директорові ЦБС, сільських виконкомах.
З придбанням нової техніки активізувалася видавнича робота бібліотек. Дитячими книгозбірнями розроблялися для сільських філій сценарії загальносистемних заходів.
Намагаючись відповідати вимогам часу, працівники дитячих бібліотек області оновлюють зміст і форми спілкування з користувачами, ведуть роботу з популяризації читання, конструктивної взаємодії з різноманітними організаціями, намагаються створити більш комфортне інформаційне середовище, яке відповідало б різноманітним інтересам дітей.
Підготувала: Войтович Л.В. – завідувач організаційно-методичного
відділу ОДБ