Мета заходу: ознайомити юних користувачів з творчістю волинського сатирика і гумориста Феодосія Мандзюка (Кость Волиняка).По можливості запросити письменника, на творчу зустріч. Рекомендуємо організувати книжкову поличку на тему: «Торба сміху вам на втіху» де представити книги автора.
Звучить: Злотник Г. Матроси [Звукозапис] / О.Злотник // Злотник О. Музика рідного дому. – З електрон. Аудіо диска (CD) : зв., 12 см. – К., 2005. – CD №3.
Читець І: Сміх людський – чудесна штука.Він мистецтво і наука.Він – в житті і для життя.Із потворного й дурногоПосміятися не гріх.Добрий сміх не б’є, не мучить,Він на світі жити учить.
Ведуча: Усмішка-чарівниця може змінити настрій – із сумного чи зажуреного, пригніченого чи ображеного зробити враз веселого. Аж сміятися хочеться. І сміється кожен! І легше стає на душі!…Тисячоліттями людство зберігає й передає наступним поколінням веселі казки, дотепні історії, жартівливі пісні, кумедні небилиці, безліч усмішок, смішних афоризмів, анекдотів, жартів…У сміху, як у сонця, тисячі променів і промінчиків.
Читець І: Дощ іде, дощ іде,Аж із стріхи капає,Комар з мухою танцює,Аж підскакує.
Читець ІІ: Варив чумак у степу куліш. Але якось повернувся незграбно, зачепивсь за казан і геть куліш вилив. Тоді й каже:- Ну й бісова тіснота тут – ніде й повернутися.
(Розігрується сценка)Мати: – Чому ти так пізно повернулася додому?Дочка: – Я була в Марійки – допомагала їй робити уроки.Мати: – Вона ж відмінниця!Дочка: – Я допомагала Марійці робити мої уроки.
Ведуча: Дорогі діти! Ми послухали народні усмішки. Але одночасно з фольклорними творами розвивалася й авторська поезія.Збагачені життєвим досвідом, знанням фольклору, прискіпливі до людських вад, через які багато хто потрапляє в кумедні пригоди, письменники почали творити власні веселі оповідання й вірші, казки й пісні,байки й анекдоти…Сьогодні ми ознайомимося з творчістю нашого волинського гумориста і сатирика Феодосія Григоровича Мандзюка, відомого читачам як Кость Волиняка.Феодосій Мандзюк народився 25 вересня 1951 року в селі Гектари Горохівського району.У своїй книжечці «Дуля із знаком якості» про себе і свої твори він написав: «Народився на Волині (1951 р.). Поївши трохи каші з молоком і хліба з салом й часником, підріс, став у школу ходити. Підучившись і змужнівши на батьківських харчах, працював і в армії відслужив. А зрозумівши, що вчитися легше ніж трудитися й служити, вступив до Львівського університету на філологічний факультет, де й набрався трохи розуму. Став тоді у газетах працювати – спочатку «Будівник комунізму» (м. Горохів), «Слава праці» (м. Луцьк), потім «Радянська Волинь», «Молодь України», сатиричній газеті «Нате», видавництві «Надстир’я», газеті «Вісник», тижневику «Луцький замок». Автор багатьох книжок сатири й гумору, дитячих книжечок, засновник приватного видавництва «Волинянин».Ведуча: Байки та віршовані гуморески Кості Волиняки публікувалися в журналах «Перець», «Жовтень», «Україна», «Ранок», газеті «Літературна Україна», альманасі «Дзвінке джерело» багатьох інших виданнях.
Ведуча: Навряд чи знайдеться серед вас, діти, той, хто не читав чи не чув творів Кості Волиняки. Тож, давайте послухаємо деякі з них.
Читець: На зеленій оболоніЛіто плеще у долоні.Ой, яке хороше літо!В нього хусточка із квітів,А спідничка – із травички.Ще й зелені черевички.
Є у літечка в торбині.Кавуни і жовті дині,Помідори й огірочки,І горішки, і грибочки,І суничка, і малина,І смородина, й ожина,І червонії черешні – Все це літо нам принесло.
На зеленій оболоніЛіто плеще у долоні.І кричать гуртом всі діти:«Здрастуй, сонце!Здрастуй, літо!»
Читець: Що за сон це?Що за сон це?Сниться Соні Синє сонце.Що за сон це,Соня знає:Синє сонце не буває.Читець: Завірюха завиває,Снігом сани засипає,Засипає снігом сани,Сам сидить на санях Саня.
Читець: У трьох горщиках горилаВареники варила.А гарненьке гориленяткоОкріп переливало горнятком.
Читець:Гарно грає грак на гітарі,Гарно грає грачиха на гармошці,А грачата, а грачатаГарно вміють танцювати.Ведуча: В творах Феодосія Мандзюка висміюються такі негативні явища, як хвалькуватість, окозамилювання, невідповідність слова і діла («Плита і Димар», «Карась в сметані», «Макогін»), лінощі і підлабузництво («Принцип Рябка»), ті, хто живе за принципом «моя хата скраю» («Верблюд»), зазнайки («Підкована блоха»).
Читець: У лісі серед тишіСорока вірші пише.А потім скрізь літаєІ голосно читає.Як тільки зібрання якеІз гілки лине: – Скре-ке-ке:Таланту в неї – ні на пшик.Зате – підвішений язик.
Читець:- Чи маю право у гаю співати я? – Питає Півень Солов’я.- Звичайно, – мовив Соловей, – ти маєш право,Як дуже хочеш, то співай.- Чудово, – Півень крикнув, – браво!Тепер щодня горланить на весь гай.
Спитати треба шалапута,Бо Солов’я в гаю не чути.
Ведуча: В одному із своїх інтерв’ю гуморист сказав, що улюбленою його книжкою для дітей є «Неправильні правила поведінки». Давайте, послухаємо, як не повинні поводитися діти.
Читець І: Як будильник рано-вранціБіля ліжка задзвенить,Заховайсь під одіяло,З головою вкрийся вмить.І хропи, що маєш сили,Щоб тебе не розбудили.Читець ІІ: Як ідеш до школиНе спіши ніколи,Чим повільніше ступай…Біля кожного стовпаСтань, постій розкривши рота.Порахуй ворон на плоті.Читець ІІІ: В класі вчительку не слухай,Слухай, як літають мухи,Як вони кругом дзижчать,Будеш знати все на «5».На уроці спати хочеш,То дарма часу не гай,Ляж на парті, подрімай.Читець ІV: На перерві з краю в крайКоридорами гасай.А, як задзвенить дзвінок,Побіжать всі на урок,Став зненацька їм підніжки –Хтось впаде, посмійся трішки.Читець І: Не роби уроків вдома,Бо тебе здолає втома.Спишеш в когось всі урокиІ не буде замороки.Замість того,Щоб рішати задачі,Дивись цікаві телепередачі.Читець ІІ: Як пора настане спатиТреба бігати й скакати,Танцювати і співати.А вкладуть тебе у ліжко,Починай читати книжку.
Ведуча: У простій ненав’язливій розповіді Феодосій Григорович вчить вас, діти, правил вуличного руху, поведінки у громадських місцях. Наприклад, казка «Як звірі борщ варили» показує, якщо кожен поводитиметься як йому заманеться, то ніколи не буде ладу в колективі.Ось послухайте уривок з казки:
Читець:… Та відомо, що для стравиТреба овочі й приправи.… Кожен збігав в поле, в ліс,Щось для борщику приніс.
У казан з ліщини трішкиБілка всипала горішків.Дві морквини й капустинуКуцохвостий Заєць вкинув,А Козуля – жменю сіна, Щоб побільше вітамінів.Їжачок десь на горбочкуУ траві знайшов грибочкиНазбирав Кабан в дібровіТрохи жолудів дубових.Ще й покликали Ведмедя,А Ведмідь у борщ влив меду
… Стали їсти,Борщ у рот не хоче лізти.Хто попробував хоч трошки,Застрягає в роті ложка.Горе звірам і біда,То не страва – а бурда.… З того часу в лісі звіріНе живуть у згоді й мирі,В холодочку за пенькомНе збираються гуртом.Кожен, іншому на злість,Сам тепер окремо їсть.
Ведуча: Всі діти люблять загадки і зараз ми побачимо, як ви відгадаєте вірш-загадку Кості Волиняки.
Читець-хлопчик в костюмі гриба-мухомора:Хвалився дітям мухомор:«Червоний я, мов помідор,Біленькі цяточки на шапці.Тонке мереживо на лапці.З усіх грибів у нашім лісіНайвищий і найкрасивіший.Мене ростили сонце й дощик,А от грибник не взяв у кошик.Дівчатка й хлопчики, чомуЯ не сподобався йому?»(Діти відповідають).
Ведуча: Підходить до завершення наша зустріч. Тож читайте, друзі, книжки Феодосія Мандзюка, які уже своїми назвами обіцяють, що піднімуть кожному з вас настрій.А якщо в деяких висміяних персонажах чи їхніх вчинках впізнаєте себе, свою поведінку, то не гнівайтесь, а смійтеся разом з друзями і тоді відчуєте, що всі ваші негаразди розтануть як торішній сніг на сонці.Смійтесь собі на радість.До нових зустрічей.
Список використаної літератури
1. Веселі вірші : вірші, пісеньки, забавлянки, байки, небилиці, загадки, прозивалки, мирилки, лічилки : [для мол. та серед. шк. віку] / упоряд. О. Шевченко, Т. Качалова. – К. : Школа, 2003. – 127 с. : іл. – (Хрестоматія школяра).2. Веселі історії : [для мол. та серед. шк. віку] / упоряд. І. П. Січовик. – К. : Школа, 2003. – 171 с. : іл. – (Хрестоматія школяра).3. Волиняка Кость Музиканти : для дітей дошк. і мол. шк. віку / Кость Волиняка. – Луцьк : Надстир’я, 1996. – 8 с. : іл.4. Волиняка Кость Неправильні правила поведінки : смішна книжка для дітей / Кость Волиняка. – Луцьк : Надстир’я, 2000. – 32 с. : іл.5. Волиняка Кость Перелазив Тарас через перелаз : вірші, скоромовки для дітей дошк. і мол. шк. віку / Кость Волиняка. – Луцьк : Надстир’я, 1995. – 8с. : іл.6. Волиняка Кость Сниться Соні синє сонце : для дошк. і мол. шк. віку / Кость Волиняка. – Луцьк : Надстир’я, 1995. – 8 с. : іл.7. Мандзюк Ф. Г. Звірячий суд : байки / Ф. Г. Мандзюк. – Луцьк : Надстир’я, 1994. – 30 с.8. Мандзюк Ф. Г. Незвичайний мотоцикліст : книжечка для дітей / Ф. Г. Мандзюк. – Луцьк : Надстир’я, 1992. – 16 с. : іл.9. Мандзюк Ф. Г. Як зайчата вчилися читати : вірші і розмальовки / Ф. Г. Мандзюк. – Луцьк : Надстир’я, 1994. – 15 с. : іл.10. Мандзюк Ф. Г. Як звірі борщ варили : казка для дітей. / Ф. Г. Мандзюк. – Луцьк : Надстир’я, 1997. – 12 с. : іл.11. Мандзюк Ф. Г. Ярмарок у лісі : сучасна казка для дітей / Ф. Г. Мандзюк. – Луцьк : Надстир’я, 1998. – 16 с. : іл.12. Світязь : літературний збірник Волинської організації Спілки письменників України. – Вип. 1. – К. : Рад. письменник, 1991. – 126 с.13. Слово до слова – весела розмова : оповідання, казки, вірші, байки, приповідки, прислів’я, приказки, народні усмішки : для мол. шк. віку / упоряд. Т. Качалова, І. Артемчук. – К. : Веселка; Т. : Навчальна книга – Богдан, 2002. – 239 с. : іл. – (Шк. б-ка).14. Юхимець С. Зброєю сміху / С. Юхимець // Рад. Полісся. – 1989. – 28 берез.
Матеріал підготувала Войтович Л. – завідуючаорганізаційно-методичним відділом обласної бібліотеки для дітей