Більшість випускників (близько 70%) навіть не уявляють, ким вони хочуть бути. Це говорить про те, що школярі мають слабке уявлення не тільки про професії, але і про власні здібності.
Даний матеріал допоможе старшокласникам зорієнтуватись у великій кількості професій і вибрати собі ту, яка стане основою подальшого життя.
Зал святково прикрашений. На видному місці плакат «Знайди своє місце у житті».
Перед початком заходу доцільно організувати книжкову виставку з даної тематики «Краса людської праці на землі». Для назв розділів можна використати назви символічних торгових рядів: «Найкращі у нашому місті», «Професія – романтик: дизайнер, флорист», «Служителі книжкових храмів», «Знайомі незнайомці», «Найгуманніші з найдавніших».
Ведуча:
Запрошуємо вас, дорогі старшокласники, взяти участь у ярмарку професій «Краса людської праці на землі».
Звучить:
Злотник О. Весела господарка [ звукозапис ] / О. Злотник // Музика рідного дому. – СD : зв., 12 см.– К.,2005. – СD №3.
Ярмарки в Україні існували здавна. Спочатку для обміну речей, а пізніше для торгівлі, бо ярмарок – це торгове дійство. Нині на них все частіше організовують виставки, підписують різні контракти. Тож і на нашому ярмарку представлено різні торгові ряди, які пропонують незвичний товар -професії.
Прошу звернути увагу на цікаву інформацію, розміщену на плакаті: «Знайди своє місце у житті».
Учень 1
Обираючи професію, треба пам’ятати, що здійснювати відповідальний крок вибору треба свідомо, враховуючи свої нахили та здібності, особисті та громадські інтереси.
Учень 2
Погляд на професію як на постійну, на все життя, справу – хибний, бо не враховує, що людина має різносторонні здібності, які дають можливість накопичувати спеціальні знання та навички у різних сферах діяльності.
Учень 1
Розподіл професій на хороші та погані, цікаві та не цікаві, легкі і важкі – помилковий. Значення професії у житті людини залежить не від характеру роботи, а як до неї ставиться сама людина.
Учень2
Професію не слід обирати за компанію. Такий вибір тільки випадково буває вдалим.
Учень 1
Інколи за зовнішньою привабливістю професії приховані її труднощі. Тому потрібно добре ознайомитись із нею, поцікавитись у людей, що працюють.
Учень 2
Світ професій значно ширший, понад 40 000, ніж коло навчальних предметів, тому ототожнювання улюбленого предмета з професією не є надійним орієнтиром у виборі професії.
Учень 1
Вибираючи професію, слід враховувати характер особи, стан її здоров’я, нахили. Зверніться до фахівців, які нададуть вам кваліфіковану пораду, допоможуть визначитись з вибором потрібного кар’єрного шляху, прояснять ситуацію на ринку праці.
Учень 2
Безумовно, допомога неоціненна, та остаточне рішення за вами. Зосередьтесь на одному питанні: яку спеціальність обрати? Відповідь може прийти не відразу, випадково і зненацька. Інтуїція дасть вам правильну підказку. Цей метод ніколи ще не підводив.
Ведуча:
Допоможе зорієнтуватись у виборі професії людина, яка безпосередньо має відношення до цього.
Слово надається працівнику центру зайнятості.
(Якщо є змога, проводять тестування, анкетування, запрошують до розмови психолога).
Звучить:
Злотник О. Як віршики складати [ звукозапис] / О. Злотник // Музика рідного дому. – 3 СD : зв., 12 см.– К., 2005. – СD № 2.
Ведуча:
Шумить, вирує ярмарок. Стрункими рядами вишикувались продавці. Завернемо у перший ряд «Найпопулярніші у нашому місті». (Учень роздає аркуші із списком професій, які найпопулярніші у місті). Послухаємо ж про ці професії розповіді продавців-консультантів. (Виступають учні, які мріють обрати ту чи іншу професію).
УченьЗ
Правознавець.
За останні роки довіра до юристів помітно зросла, ця професія стала однією з найпрестижніших та потрібних.
Правознавство та юридичні факультети є майже в кожному вищому навчальному закладі.
Правозахисна діяльність – це особливий зміст життя, в якому пріоритетами є порядність та принциповість. Cлово честі дорожче золота, вчинки здійснюються не заради слави та грошей, а заради справедливості, девізом існування у світі стає стародавня презумпція невинності – краще відпустити десятьох винних, ніж помилитися і засудити одного безневинного.
Якщо ви логічно мислите і бажаєте відстоювати права і свободи громадян, якщо ви готові раз і назавжди присвятити себе благородній справі – захисту людей, то правознавство – це те, що наповнить ваше життя особливим змістом.
Учень 4
Вчитель.
У мові є таке слово «подвижник». В ньому поєднуються два важливих поняття: «рух» та «подвиг». Саме вони і виражають саму суть праці вчителя, котрий веде нас через дороги дитинства, юності, здійснює щоденний, часто непомітний подвиг – віддає нам свої знання, вкладає в кожного з нас частинку свого серця.
Представникам цієї професії притаманні: безмежне терпіння, любов до дітей, професіоналізм, ерудиція, обізнаність, мудрість, самопожертва та відповідальність.
Вчитель повинен бути виваженим, неупередженим як у ставленні до учнів, так і в оцінці їхніх знань. Дипломатичність та розуміння теж необхідні вчителю, адже діти дуже різні за характером, темпераментом, вихованням, тому важливо знайти потрібні слова у складній ситуації.
Люди цієї професії формують нас як особистість, тому дуже важливо, щоб вчитель був щирим, відвертим, добрим та справедливим. Адже для дітей він є незаперечним авторитетом, його слова і вчинки сприймаються безапеляційно, на віру, відразу. З роками, коли діти починають мислити більш критично і піддавати сумніву певні цінності, дуже важливо не втратити оту довіру.
Жодна інша професія не вимагає від особистості такої високої духовної культури, порядності, відповідальності, самовдосконалення та відданості. І ніхто, крім вчителя не отримає стільки відвертої любові, вдячності, виправданих сподівань, сюрпризів та квітів.
Звучить:
Злотник О. Весела господарка [звукозапис] /О. Злотник //Музика рідного дому. – 3 СD : зв., 12 см. – К.,2005. – СD № 3.
Ведуча:
Над наступним рядом барвистий плакат «Професія – романтик: дизайнер, флорист».
Чудові творчі роботи демонструють продавці-консультанти, послухаємо їхню розповідь.
Учень 5
Ландшафтний дизайнер.
Ландшафтний дизайнер, об’єднавши неясні побажання клієнта, створює велике полотно, яке можна буде не тільки споглядати, але і жити в ньому, стати його частиною.
Досвідчений дизайнер врахує все: як буде дивитись сад пізньої осені, який вид відкриється з вікон і навіть які тіні відкидають дерева. Він вибере зручне розташування мангала чи лазні, передбачить майданчик для дітей з каруселями чи спортивну площадку.
Вибираючи цю професію приготуйтеся бути топографом, біологом і хіміком в одній особі. Скільки часу цвіте ця рослина? Як правильно її посадити? Чи приживеться вона в такому грунті? Відповіді на ці питання фахівцю треба знати обов’язково. Якщо на ділянці є перепади висот, треба провести топозйомку і грамотно використати неоднорідність рельєфу для створення садових пейзажів. У будь-якому випадку потрібне знання ґрунтознавства і дендрології (квіткознавства). Необхідно уявляти майбутню висоту дерев, підібрати для барвистого газону певні сорти квітів. Ландшафтний дизайнер, з одного боку – технолог та інженер, з іншого -художник.
Але, якщо художник може творити, що душі завгодно, то дизайнер завжди затиснутий рамками бажань замовника, його фінансовими і технічними можливостями, кліматичними умовами.
Учень 6
Флорист.
Незважаючи на те, що в офіційному переліку професій вона з’явилась лише кілька років тому, кількість тих, хто називає себе флористами, навіть більша, ніж ви можете собі уявити. Однак, ви не завжди будете задоволені букетом, зробленим людиною, яка щойно закінчила курси флористики. Крім природного відчуття кольору та форми, флористика вимагає ще й професійного досвіду. Якщо ви спостерігатимете за роботою флориста -дістанете не лише естетичну насолоду, а й мимохідь влаштуєте йому іспит на майстерність. Це своєрідна посвята у професію, яку має пройти кожен, хто прагне стати майстром: від зачистки квітки для створення композиції до вміння переконати клієнта в тому, що саме такий букет йому потрібний. У будь-якому випадку, яким би оформленням не займався справжній флорист -приміщень чи букетів, він намагається відійти від відомих або застарілих форм. Зазвичай у квіткових салонах все робиться уявою та руками самих дизайнерів: від мисок з гіпсу та сіна – до тематичних виставок, на яких вони демонструють свою майстерність.
Водночас флористика може стати і прибутковим бізнесом. Адже оздоблювати приміщення для вечірок і бенкетів, створювати оригінальні букети, – це завжди приємно, хоч і недешево.
Звучить:
Злотник О. Весела господарка [звукозапис] / О. Злотник // Музика рідного дому.- З СD : зв., 12 см. – К., 2005. – СD № 2.
Ведуча:
Напевно, невипадково наш ярмарок проходить у стінах бібліотеки. Адже у нас ви зможете отримати всебічну інформацію та допомогу у підготовці до здобуття певної спеціальності. То ж помандруємо до ряду «Служителів книжкових храмів» і послухаємо розповідь про професію бібліотекаря.
Учень 7
Бібліотекар – бібліограф.
Читання книжок сприяє формуванню особистості. Академік С.В.Вавілов казав: « Сучасна людина знаходиться перед Гімалаями бібліотек у стані золотошукача, котрому треба відшукати крупинку золота в мішку піску». Надати їм допомогу у цьому пошуку і покликані працівники бібліотеки. Вони працюють з книгами, газетами, журналами та аудіо-відеодокументами. Бібліотекарі мусять бути в курсі всього різномаїття друкованої продукції, щоб в разі потреби підготувати користувачам інформацію про необхідні книги чи інші документи.
Кваліфіковані спеціалісти мають ґрунтовні, майже енциклопедичні знання. Їх успішна діяльність неможлива без активної та постійної роботи мислення, логіки, системності, здатності до асоціацій, які пов’язують між собою інформацію про найрізноманітніші аспекти життя та діяльності людини. Представникам цієї професії потрібна тренована пам’ять.
Робота з читачами вимагає високої культури мови, достатнього словникового запасу, який забезпечує йому можливість спілкуватися з людьми різного віку, освіти і професійної належності; вміння слухати будь-якого читача, задавати цілеспрямовані запитання, щоб зрозуміти його думку, а також точно і стисло, логічно викладати свої думки і повідомляти необхідну інформацію.
Одна з особливостей роботи – часте переключення уваги, коли доводиться займатися найрізноманітнішими питаннями. Бібліотекар повинен бути доброзичливою людиною. Привітність, тактовність, ввічливість – важливі якості. До того ж він мусить бути вольовим, наполегливим, цілеспрямованим в пошуках, здатним долати втому, труднощі і починати пошук з нової точки відліку.
Звучить:
Злотник О. Як віршики складати [звукозапис] /О. Злотник // Музика рідного дому. – 3 СD : зв., 12 см. – К.,2005. – СD № 2.
Ведуча: З розвитком суспільства, економіки, ринкових відносин виникає потреба у нових професіях. Ми чуємо нові назви і навіть не підозрюємо, що це таке. Тому варто заглянути у торговий ряд під назвою «Знайомі незнайомці».
Учень 8
Соціальний педагог.
Дивлячись на сиріт, дітей, які мають фізичні чи психічні відхилення, вживають наркотики, алкоголь чи не мають притулку, ми з прикрістю можемо зазначити, що вони зустрічаються у нашому житті дуже часто, але їх проблеми в переважній більшості залишаються непоміченими через небажання або незнання. Але, на щастя, існують люди – соціальні педагоги – головним професійним покликанням для яких є допомога таким дітям.
Професія соціального педагога молода і була введена в Україні в 1991 році. Соціально-педагогічна діяльність направлена на конкретну дитину і її проблеми. Ця професія вимагає особливих знань педагогіки і психології, вміння спілкуватись з людиною та розуміти її. Соціальний педагог – це працівник освітніх закладів, різних соціальних служб. Він повинен надати потрібну інформацію клієнту, допомогти знайти найкраще рішення, порадити і розрадити, та при цьому не бути нав’язливим, корисливим, самовпевненим. Цінність роботи соціального педагога полягає в тому, щоб людина, яка звернулась по допомогу, знайшла правильний шлях завдяки пораді і відчула гордість за себе і самоповагу.
Соціальний педагог – це людина, яка постійно перебуває в оточенні дітей, яка здатна відгукнутись на нову ініціативу, дати відповідь на складне запитання, запропонувати щось нове, цікаве, корисне. Тільки завдяки сміливості, впевненості у своїх власних силах та творчому підході до своїх обов’язків можна втримати біля себе десятки дитячих посмішок. Ті, хто стають на дорогу цієї нелегкої професії виходять на зустріч сотням дітей, що потребують допомоги. І, переборовши з ними найскладніші моменти, отримують найдорожчу плату – непідкупну дитячу вдячність та любов.
Учень 9
Мерчендайзер.
Сучасна роздрібна торгівля неможлива без знання психології покупця та факторів, що впливають на його рішення щодо купівлі того чи іншого товару. Тому все більше увага приділяється новій дисципліні – мерчендайзенгу.
Мерчендайзер – це спеціаліст із просування продукції в роздрібній торгівлі. Основне його завдання – підтримка позитивного іміджу своєї фірми чи торгової марки, забезпечення вигідного розміщення продукції на полицях та стелажах магазину, відслідковування її постійної наявності в продажі та необхідної кількості на складі. Мерчендайзер встановлює та підтримує тісні зв’язки з керівництвом торгівельних закладів, мотивує його до придбання більших партій товару, забезпечує рекламою та фірмовими сувенірами. До функцій мерчендайзера відноситься також встановлення роздрібних цін на товар: він слідкує за його конкурентоздатністю, консультує продавців щодо оптимального розміру торгових націнок.
Вимоги, які пред’являються до кандидатів на дану посаду, продиктовані ні чим іншим, як турботою роботодавців про імідж своєї фірми: презентабельна зовнішність, комунікабельність, вища чи незакінчена вища освіта, вік 20-30 років, висока працездатність, базове знання маркетингу та технології продажу, водійські права категорії В, здатність до навчання. Досвід роботи, пов’язаний з розповсюдженням споживчих товарів, вітається, але не є обов’язковою умовою.
Учень 10
Рекрутер.
Сьогодні ми чуємо багато назв спеціальностей, які погано розуміємо або не розуміємо зовсім. Дехто, почувши про діяльність рекрутингових агентств, вважає рекрутментом звичайний підбір співробітників. Але все ж таки рекрутери роблять значно більше. Вони здійснюють підбір висококваліфікованих спеціалістів, при цьому чітко дотримуючись вимог замовника, тобто роботодавця. В ролі замовника виступає менеджер з персоналу або безпосередньо директор підприємства чи керівник підрозділу.
Рекрутеру не обов’язково бути психологом за фахом. Базова освіта може бути і технічною, і гуманітарною, і економічною. Але дана професія вимагає постійного навчання і саморозвитку.
Важливу роль в роботі рекрутера відіграє збір інформації. Він повинен мати відомості про кандидатів, проводити аналіз ринку, слідкувати за пресою і постійно відслідковувати всі зміни на ринку праці, тим самим формуючи свою інформаційну систему та базу даних потенційних кандидатів.
Взагалі, головним критерієм успішної роботи рекрутера є вчасно та вдало виконане замовлення. Найоптимальнішим є варіант, коли сам замовник стає постійним клієнтом.
Звучить:
Злотник О. Весела господарка [звукозапис] /О. Злотник // Музика рідного дому.– З СD : зв., 12 см. – К., 2005. – СD № 3.
Ведуча: Крізь тисячоліття проходять деякі професії. Ще у древніх цивілізаціях цінувалися лікарі, фармацевти, ветеринари. Найвпливовіші імператори і самодержавці не могли обійтися без особистого аптекаря, а породистих і екзотичних тварин завжди супроводжував кваліфікований ветеринар. Продавці-консультанти із торгового ряду «Найгуманніші з найдавніших» розкажуть нам про ці спеціальності.
Учень 11
Фармацевт.
Людини, в якої б ніколи нічого не боліло, просто не існує у світі. І у випадках, коли нестерпно болять зуби чи розболілася голова, ми негайно біжимо … ні, не до лікарні, а до найближчої аптеки, благати фармацевта миттєво зняти біль. Слово «фармацевт» походить від єгипетського і означає «той, що дарує зцілення».
Основний вид діяльності фармацевта – це робота у аптеках та спілкування з людьми. Кваліфікований спеціаліст володіє знаннями фізичних закономірностей, хімічних реакцій, ботаніки. Аптечні працівники постійно знайомляться з усіма досягненнями в області медицини та фармакології. Майстерність заключається не тільки в умінні грамотно продавати ліки, а й потребує багатьох загальнолюдських якостей, адже ця професія є соціально значущою і вимагає від людини не лише професійних знань, а й високої духовної культури.
Аптечний працівник повинен:
– мати колосальну пам’ять на зміст інструкцій, правил, визначення дози ліків та їх сумісності;
– бути максимально зібраним, уважним та відповідальним;
– вміти грамотно та доступно пояснити призначення тих чи інших ліків;
– завжди тримати себе у бездоганній зовнішній формі та дотримуватись підвищених вимог до особистої гігієни.
Фармацевт повинен завжди пам’ятати, що помилки в його діяльності можуть виявитись невиправними або навіть трагічними.
Учень 12
Ветеринар.
Ветеринари – це лікарі, які спеціалізуються на лікуванні тварин. Їхня праця є не менш відповідальною та серйозною, ніж лікування людей. Професійний ветеринар – це завжди людина віддана любові до «братів наших менших». Адже всім відома фраза «ми відповідальні за тих, кого приручили». Та оволодіти даною професією може далеко не кожен, а лише по – справжньому добра та чуйна людина, бо тварини безпомилково відчувають це.
Ветеринари виконують такі види робіт: догляд тварин, діагностика та лікування хворих, проведення щеплень, забір крові, розтин трупів тварин, взяття матеріалу на дослідження, контроль продуктів тваринництва.
Лікар-ветеринар це терапевт, хірург, гінеколог, паразитолог, психолог, патологоанатом. Він повинен мати знання з анатомії, фізіології, мікробіології, зоології, хімії, фармакології та вміти заспокоїти господарів пацієнта. Такий спеціаліст мусить вміти користуватись великим набором сучасних інструментів, приладів, апаратів та механізмів. Людям цієї професії можуть загрожувати хвороби та інфекції, їх можуть вдарити, вкусити чи подряпати тварини. Приватна практика змушує працювати ветлікарів вночі та у вихідні. Фахівець повинен бути спостережливим, уважним, акуратним; сміливим, рішучим, відповідальним, принциповим, добрим, терплячим, ласкавим зі своїми безмовними пацієнтами.
Звучить:
Злотник О. Як віршики складати [звукозапис] / Злотник О. // Музика рідного дому. – З СD: зв., 12 см. – К.,2005. – СD №2.
Ведуча: Багато цікавого і корисного ви дізнались сьогодні. Упевнена: виберете собі професію до душі й не станете в житті блудними синами та доньками. Бо тільки трудом дорослішають душі, і лише трудом на світі сущі ми.
Список використаної літератури.
Снайдер Д. Вибор профессии. Если у тебя єсть цель в жизни / Д. Снайдер // Снайдер Д. Практическая психология для подростков, или Как найти своє место в жизни. – М., 1999. – С. 258-265.
* * *
Безпалько О. Конкурс знавців професій: для підлітків 14-15р. / О. Безпалько // Шкільний світ. – 2003. – № 3. – С. 12.
Бердник Т. Живопис без пензля і фарб /Т. Бердник // Жінка. – 2000. – №2. – С.З.
Бердник Т. Ніжні акварелі весни / Т. Бердник // Жінка. – 2000. – №3. – С.З.
Жук С. Вибір професії / С.Жук // Навч. та робота. – 2005. – 17-25 берез.
Могилевська А. Рекрутер / А.Могилевська // Навч. та робота. – 2003. – 18-24 верес.
Нейлонська А. Адвокат / А.Нейлонська // Навч. та робота. – 2003. – 25 верес – 1 жовт.
Нейлонська А. Учитель / А.Нейлонська // Навч. та робота. – 2003. – 2-8 жовт.
Нейлонська А. Фармацевт / А.Нейлонська // Навч. та робота. – 2004. – 12-18 лют.
Потрібна людина – у потрібному місці : [вибір професії] // Позакласний час. – 2005. – №7-8. – С. 43-45.
Тупяніна Н. Ветеринар / Н.Тупяніна // Навч. та робота. – 2004. – 22-28 січ.
Тупяніна Н. Соціальний педагог / Н.Тупяніна // Навч. та робота. – 2003. – 9-15 жовт.
Успішний Ю. Бібліотекар / Ю.Успішний // Навч. та робота. – 2003. – 11-17 верес.
Успішний Ю. Ландшафтний дизайнер / Ю.Успішний // Навч. та робота. – 2003. – 23-29 лип.
Успішний Ю. Мерчендайзер / Ю.Успішний // Навч. та робота. – 2003. – 25-31 верес.
* * *
Злотник О. Весела господарка [звукозапис] / О. Злотник // Музика рідного дому. – 3 СD : зв., 12 см. – К., 2005. – СD № 3.
Злотник О. Як віршики складати [звукозапис] / О. Злотник // Музика рідного дому. – З СD: зв., 12 см. – К., 2005. – № 2.
Матеріал підготувала Теплюк К. Г. – завідуюча відділом
обслуговування користувачів-учнів 5-9 класів обласної бібліотеки для дітей.