Управління культури облдержадміністрації
Волинська обласна бібліотека для дітей
Дитячі бібліотеки Волині: аспекти краєзнавчої роботи
(з досвіду роботи за 2015 – 2016 р.р.)
Луцьк – 2017
Для кожного з нас Батьківщина починаються з любові до рідного міста, села, вулиці, отчого дому. Адже любов до малої батьківщини і гордість за неї, знання свого роду, історії і культури рідного краю допомагають краще зрозуміти себе і виховують у людини почуття патріотизму до Батьківщини великої.
Бібліотеки для дітей Волині зберігають і примножують історію свого краю, відроджують найдорожче – забуте слово, мелодію пісні, колядки, щедрівки, вишиванки, звичаї, традиції, обряди. Головною метою у краєзнавчій роботі є виховання у користувачів дітей почуття національної гордості, стимулювання бажання досліджувати і вивчати рідний край, берегти пам’ять про минуле і передавати майбутнім поколінням. Це дає кожній дитині можливість краще пізнати себе, свій народ, свою землю, свято берегти і передавати із покоління в покоління все те, що створили наші предки, сприяє вихованню патріотичних почуттів.
З метою залучення школярів до вивчення історії рідного краю, популяризації інформації про Волинь за допомогою соціальних мереж у 2015 році проведено обласний онлайн-конкурс «Найкращий куточок Волині» серед учнів 5-9 класів. Конкурс проходив у номінаціях: «Найкраща краєзнавча історія», «Найкраще краєзнавче відео/відео-повідомлення», «Найкраще краєзнавче фото або зображення». На конкурс було представлено 53 роботи. Переможцями стали діти-користувачі Любомльсько ЦБС, Луцької РЦБС, Камінь-Каширської ЦБС.
У своїй роботі бібліотекарі, в першу чергу, спираються на бібліотечний фонд, намагаються використовувати різні джерела його поповнення літературою краєзнавчого характеру. Для полегшення пошуку необхідних джерел в усіх бібліотеках ведуться краєзнавчі картотеки, папки-досьє: «Волинь поетична, Волинь літературна», «Нововолинськ – місто, в якому ми живемо» (Нововолинська МДБ); «Символіка Луцька»; «Пам’ятки Луцька» (Луцька МЦДБ). За запитами користувачів постійно виконуються тематичні та фактографічні довідки краєзнавчого характеру, які архівуються для подальшого використання. На основі зібраної інформації в бібліотеках оформлені краєзнавчі куточки, на яких представлено літературу про рідний край, район, місто, село, книги волинських письменників, а також роботи місцевих умільців, художників тощо.
Розкриттю фондів краєзнавчої літератури сприяють виставки: «Цілющі скарби землі Волинської», «Озер волинських глибина небесна» (ОДБ); «Книги наших земляків» (Володимир-Волинська МЦДБ); «Відкрий для себе рідний край» (Локачинська РДБ); «Волинь моя – квітучий рідний край» (Любомльська РДБ); «Краса земна, Маневиччино рідна!», «Моя земля – земля моїх батьків» (Маневицька РДБ); «До рідних витоків», «У вінок український вплітаю звичаї рідного краю» (Турійська РДБ); «Волинь! Світанкова зірниця, омита в озерній воді» (Луцька МЦДБ); «Лелечим краєм звуть моє Полісся» (Камінь-Каширська РДБ); «Волинь моя – прадавня земле українська» (Іваничівська РДБ). Також оформляються книжкові виставки та тематичні полички до знаменних дат в житті видатних людей краю: «Сяйво душі Модеста Левицького», «Несе торбу сміху дітям на втіху» (до 65-річчя від дня народження Ф. Г. Мандзюка) (ОДБ); виставка одного автора «Письменник з мужнім і чутливим серцем» (з нагоди 55-річчя від дня народження В. Д. Слапчука) (Володимир-Волинська МЦДБ); Літературна виставка-знайомство «Літературними стежками Василя Слапчука» (Шацька РДБ).
25 лютого 2016 року вся українська спільнота відзначала 145-річчя від дня народження геніальної дочки українського народу, видатної письменниці Лесі Українки. ЇЇ доля була тісно пов’язана з Волинню. Бібліотеки для дітей нашої області не залишилися байдужими до цієї знаменної дати. Надзвичайно насиченими і змістовними були: година поезії «На світі запалає покинутий вогонь моїх пісень» (Горохівська РДБ); літературно-пізнавальні години «Коханий мій краю», «Твоя зоря цвіте над рідним краєм»; голосне читання казки Лесі Українки «Лілея» та майстер-клас з виготовлення «цариці квітів Лілеї»; літературне дослідження «Історія роду Косачів» (Ковельська РДБ); музично-літературна композиція «На крилах Лесиних пісень» (Локачинська РДБ); година художнього слова «Поетична світлиця Лесі Українки» (Любомльська РДБ); літературний вечір «Довго щирими словами до людей промовлятиму я» (Любешівська РДБ); поетичний вернісаж «Віршів віночок від Лесі Українки» (Маневицька РДБ); літературна вітальня «Вона в віки майбутні йти повинна» (Ратнівська РДБ); літературна фантазія «А слово виростає із любові» (Рожищенська РДБ.); літературне свято «Її вірші, як перла многоцінні, як дивний скарб серед земних століть» (Старовижівська РДБ). Загальносистемний конкурс юних читців «На гостину до Лесі» відбувся у бібліотеках Луцької міської централізованої системи; вечір-портрет «Я маю в серці те, що не вмирає» (Луцька МЦДБ). В рамках Декади творчості Лесі Українки в обласній бібліотеці для дітей організували і провели: поетично-мистецький диліжанс «В дитячому крузі», літературне досьє «Любов – наснага, любов – журба…».
Для кращого ознайомлення користувачів-дітей з життєвим і творчим шляхом Лесі Українки, її творами у бібліотеках були організовані виставки літератури: «Співачка Волинського краю» (Рожищенська РДБ); «Я жива! Я буду вічно жити! Я маю в серці те, що не вмирає…» (Шацька РДБ); «Крилате слово – то моя стріла…» (ОДБ).
Мабуть, немає в українській класичній літературі жодного письменника, якого доля так водила по світу, як Лесю Українку. Географія її мандрів, часто вимушених, просто вражає: Україна, Польща, Німеччина, Болгарія, Латвія, Австрія, Швейцарія, Єгипет, Італія, Грузія… Це далеко не повний перелік тих місцевостей, де побувала велика поетеса, де шукала порятунку від підступної хвороби. Бібліотекарі Старовижівської РДБ провели віртуальну подорож «Лесиними стежками», під час якої діти уявно пройшли шляхом долі Лесі Українки. Перегорнувши останню сторінку життя поетеси, вони повернулися назад, на рідну Волинь. Тут про неї нагадує і музей-садиба в селі Колодяжному, і пам’ятники на Театральному майдані та в парку міста Луцька, і вулиці міст Волині, які названі її іменем, і Східноєвропейський національний університет, що носить її ім’я.
Використовуючи Інтернет-ресурси працівники Луцької центральної міської бібліотеки для дітей підготували веб-закладку «Мій шлях у дитячому крузі».
Низка заходів була приурочена 55-річчю відомого українського письменника, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, уродженця волинського краю Василя Слапчука. Найбільше запам’яталися дітям: літературний вечір «Багатоголосся Василя Слапчука» (Горохівська РДБ); година поетичного настрою по книзі В. Слапчука «Окраєць хліба» (Ківерцівська РДБ); літературний вечір «Птах з обпаленим крилом» (Любешівська РДБ); літературний портрет «Все життя – один політ» (Старовижівська РДБ); літературне знайомство «Гарний настрій від гарної книжки» (Рожищенська РДБ).
Великою популярністю користуються краєзнавчі дні. Загалом, у цей день в бібліотеці проходять ряд заходів для користувачів різних вікових категорій. Надовго зап’амятався дітям-користувачам Нововолинської МДБ день краєзнавства «У рідному краї й серце співає». Основною метою Дня стала популяризація краєзнавчої літератури, поглиблення знань з історії та культури рідного краю та звичаїв. Книжкова виставка «Земле Волинська, рідний мій край» ознайомила із найцікавішими надходженнями краєзнавчої літератури. Читачі молодшого шкільного віку дізналися багато про свій край та його видатні історичні постаті під час вікторини «Люби і знай свій рідний край». Народознавча година «Обереги моєї оселі» відбулася для користувачів-дітей старшого шкільного віку. Родзинкою Дня стала презентація краєзнавчої літератури «Книги наших земляків», де користувачі ознайомилися з книгами письменників-ювілярів 2016 року.
Зацікавленість у користувачів Ковельської РДБ викликав краєзнавчий день «Кожний день я тебе відкриваю, рідне місто, кохане моє», який включав: інсценівку легенди про Ковель, годину відкриття «Знайомою вулицею до рідної школи», літературний кросворд «Ковель – рідне місто моє, ти мов квітка у центрі Волині», відео-круїз «Ковель – місто древнє, місто молоде».
Дитячі бібліотеки області не залишаються осторонь подій, які відбуваються в містах та районах. До 50-річчя утворення Луцького району у РДБ пройшов літературний диліжанс «Рідна земле моя, із твого джерела я нап’юся краси і земного тепла». Активно долучилися бібліотекарі та користувачі Камінь-Каширської РДБ до дня міста «Камінь-Каширську – 820». У бібліотеці пройшли: інформаційна година «Гордість нашого краю» (про українського літературознавця Є. О. Шабліовського) та краєзнавчий урок «Намалюю піснею Полісся» (до 80-річчявід дня народження педагога, краєзнавця, етнографа О. П. Кондратович).
Вивченню користувачами історії рідного краю, популяризації його традицій, культурних цінностей, надбаних народом протягом століть, допомагали заходи історичної тематики: краєзнавчо-віртуальна подорож «Прогулянка древнім Лучеськом», підчас якої діти здійснили віртуальну мандрівку у минуле древнього Луцька, розкрили таємниці найцікавіших подій міста, історичний буквест «Місто, в якому ти живеш» (ОДБ); краєзнавчий екскурс «Волинь: від губернії до області» (Луцька РДБ); краєзнавча розвідка «Відкрий для себе рідне місто» (Любомльська РДБ); година краєзнавства «Звичаї і обряди наших односельців» (Ратнівська РДБ); круїз-вікторина «Наше славне селище» (Старовижівська РДБ); прес-калейдоскоп «Історія Турійська на сторінках старих газет» (Турійська РДБ). З історією книгодрукування та письма на Волині діти ознайомилися під час історичного скрапбукінгу «Книги запрошують у мандри» (ОДБ).
Бібліотеки і надалі залучають юних користувачів до заочних туристичних мандрівок по рідній Волині. Цікавими і пізнавальними були: поетично-краєзнавча мандрівка «Мій край – це серця рідна пристань», відео-екскурсія «Стежками Черемського заповідника» (Маневицька РДБ); еко-мандри «Озер Волинських глибина небесна» (ОДБ); відеомандрівка «7 чудес Волині» (Локачинська РДБ); краєзнавча мандрівка «Заповідними стежками Волині та Луцького району» (Луцька РДБ); екологічна прогулянка «Заповідними стежками Волині» (Ратнівська РДБ); екоподорож «Заповідні місця мого краю» (Турійська РДБ).
Одним з пріоритетних завдань дитячих бібліотек є прищеплення юним користувачам любові до художнього слова, популяризація творчості письменників, чиї життя і творчості пов’язані з волинським краєм. На святі відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання на Волині у районних бібліотеках для дітей побували відомі письменники Надія Гуменюк, Іван Чернецький, Ольга Ляснюк.
Зацікавленість у користувачів-дітей викликали зустрічі з авторами книжок. Зокрема, презентації книг Миколи Мартинюка «Під мурами твердині», Леоніда Козярчука «Сторінки історії містечка Рожище», Євгена Полотія «5 днів. 5 секунд», нових видань волинських письменників «Хіт сезону» відбулися у Рожищенській РДБ; Оршулі Фариняк «Айхо, або подорож до початку» (Любешівській, Старовижівській, Ковельській РДБ); Івана Чернецького «Якого кольору вітер» (Локачинській РДБ); Юрія Герасимчука «Хто там скаче?» (Любомльській РДБ); Ольги Герасимюк «Легенди Старого Луцька» (ОДБ); Миколи Шаясюка «Мій зов» (Старовижівській РДБ). У Володимир-Волинській МЦДБ відбувся День поезії «Краса поетичного слова», під час якого діти зустрілися з місцевими поетами Богданом Яновичем та Людмилою Патлашинською. Цікава зустріч з Володимиром Лисом та Надією Гуменюк «Світ краси друкованого слова» відбулася у Локачинській РДБ. Багато вражень залишилося у користувачів-дітей від: зустрічі з журналісткою та письменницею Валентиною Штинько (Камінь-Каширська РДБ); поетичних гостин Юлії Хвас «Поезія душі моєї» (Любомльська РДБ); зустрічі з поетами-аматорами «Поети живуть серед нас» (Рожищенська РДБ). Бібліотекарі Луцької РДБ організували творчу зустріч «Чарівний серцю рідний край», під час якої користувачі-діти поспілкувалися з членами літературно-мистецької студії «Зорі над Стиром». Літературна подорож за творчістю волинських письменників «В добру путь рідним краєм» та перегляд фільму Волинської дитячої студії «Боривітер» «Будьмо знайомі: їжачок Фрося» пройшла у Ковельській РДБ. Цікавими для дітей були: літературно-мистецький калейдоскоп «Співці Волинського краю» (Горохівська РДБ) тощо.
Значно пожвавилася робота по проведенню майстер-класів. Наприклад, у Маневицькій РДБ пройшов креатив-майстер-клас від волинської майстрині витинанки Ярослави Галькун «Чарівний світ долоньок», у Горохівській РДБ – зустріч з майстринею-флористом Ганною Бойко-Дергай, у Ківерцівській РДБ – майстер-клас з Вітою Демчишиною, Мирославою Горохоль.
Активно в роботу з бібліотек впроваджуються нові форми роботи. Діти охоче брали участь у: етнографічному диліжансі «Легенди мого краю», фотоконкурсі «Мій край чудовий в різні пори року» (Ратнівська РДБ); вело-квесті спільно із ГО «Самооборона» вуличками містечка Рожище, презентації виставки-фотофакту «Старе місто розповідає», бібліопікніку «Рідний край весну зустрічає» (Рожищенська РДБ) та інших.
Всі заходи, які проходять в дитячих бібліотеках області, допомагають залучити користувачів до вивчення історичного минулого свого народу, усвідомити свої корені, виховати почуття національної гідності та патріотизму. Перспективою своєї роботи з популяризації краєзнавчої літератури бібліотеки для дітей вважають активне запровадження нових, сучасних форм роботи, співпрацю з місцевими краєзнавчими організаціями, активізацію поповнення фондів краєзнавчими виданнями.
Матеріал підготувала: Л. Войтович – завідувач організаційно-
методичним відділом ОДБ