27 січня 2017 року – 185 років від дня народження
англійського письменника Льюїса Керролла
Чарльз Латвідж Доджсон, якого ми всі знаємо під псевдонімом Льюїс Керролл, з’явився на світ 27 січня 1832 року в маленькому селі Дарсбері, в графстві Чешир. Він був найстаршим сином парафіяльного священика Чарльза Доджсона. При хрещенні йому дали два імені: перше – на честь батька, друге – на честь матері. Він виховувався у великій родині: семеро сестер і троє братів. Діти отримали домашнє виховання – навчав їх закону Божого, мов та основ природничих наук батько, який розвивав у дітях прагнення до найрізноманітніших ігор і веселих витівок. Найбільшим вигадником тут був Чарльз.
З допомогою сільського столяра Чарльз змайстрував театр маріонеток; писав для нього п’єси, які сам і розігрував. Для своїх молодших братів і сестер видавав рукописні журнали, ілюстрував власними малюнками, у яких – «романи», цікаві замітки з «природничої історії», вірші та «хроніки» – вигадував сам. Коли Чарльзові виповнилося дванадцять років його віддали у школу – спершу річмондську, а 1845 року у знамениту Регбі. Це був привілейований навчальний заклад закритого типу, який викликав у Чарльза різку неприязнь. Навчання давалось легко. Особливий інтерес він виявив до математики та класичних мов. У дев’ятнадцять років Чарльз Латвідж вступив до одного з кращих коледжів Оксфорда – Крайст Черч. Навчання давалось легко, завдяки блискучим здібностям він у двадцять три роки став викладачем математики коледжу Крайст Черч (що означає Дім Христа), у двадцять п’ять – здобув ступінь магістра математики в цьому коледжі. 1855 року Чарльз придбав фотоапарат і всерйоз зайнявся фотографією. Це захоплення зберіг на все життя. Створив близько 3000 знімків, з яких вціліло менше 1000. На думку фахівців, Чарльз був одним із найкращих фотографів XIX ст.
Сорок сім років Чарльз Латвідж Доджсон працював у коледжі Крайст Черч. Свої роботи з математики він публікував під справжнім ім`ям: Чарльз Доджсон. 26 років він присвятив геометрії Евкліда, алгебрі і математичному аналізу, всерйоз захопився теорією ймовірності і математичними головоломками. Майже випадково розробив метод обчислення визначників (конденсація Доджсона). Досягнення Ч. Л. Доджсона в області логіки просто випередили математичну науку того часу.
Доджсон Чарльз написав велику кількість наукових книг і брошур з логіки, математики. Найвідоміші з них це: «Алгебраїчний розбір п’ятої книги Евкліда», «Конспекти з алгебраїчної планіметрії», «Елементарне керівництво з теорії детермінантів», «Евклід і його сучасні суперники», «Символічна логіка». Доктор Доджсон часто страждав сильним безсонням. Вночі, намагаючись заснути, він вигадував «опівнічні завдання» – різні математичні головоломки, які сам і вирішував у темряві. Зібравши ці завдання разом, видав їх окремою книгою «Математичні курйози».
Перші оповідання і вірші почав писати ще в коледжі у 1856 році під псевдонімом «Льюїс Керролл», складеним зі справжнього імені автора Льюїс – це англійська форма від Людовікус, яка, у свою чергу, є латинською формою від імені Латвідж, а Керролл – це англійська версія від латинського Каролус, то є Чарльз.
Керролл Льюїс просто обожнював театр. Будучи знаменитим письменником, особисто був присутній на репетиціях своїх казок на театральній сцені, проявляючи глибоке розуміння театру і законів сцени.
Понад усе Л. Керролл любив дітей. Він здійснював з ними тривалі прогулянки, відвідував театр, запрошував в гості, розважав спеціально вигаданими для них оповіданнями. Серед його добрих знайомих були доньки ректора Оксфордського коледжу Крайст Черч – сестрички Лоріна, Шарлотта, Аліса та Едіт Лідделла. Улюбленицею Л. Керролла була Аліса, яка і стала головною героїнею його імпровізацій. Найнезвичайнішу і захоплюючу історію він повідав 4 липня 1862 року Лорін, Едіт, Алісі Лідделл, прогулюючись у верхів’ях Темзи. Діти вмовили Льюїса записати свою розповідь на папері, що він і зробив. Потім, за порадою знайомих, заново переписав книгу так, щоб вона була цікавою не тільки дітям, а й дорослим. Чарльз додав в майбутню книгу ще кілька захоплюючих історій. У липні 1865 року книга побачила світ під назвою «Пригоди Аліси в Країні чудес». Незабаром з’явилося і продовження пригод Аліси, також зібране з ранніх і пізніших оповідань. Це продовження вийшло під Різдво 1871 року. Нова книга називалася «Крізь дзеркало і що там побачила Аліса». Ілюстрації до обох книг створив Д. Тенньел, який виконував їх з точних вказівок самого Льюїса.
Казки «Аліса в Країні чудес» і «Аліса в Задзеркаллі» люблять дорослі і діти. Їх цитують, на них посилаються філологи та фізики, їх вивчають філософи та лінгвісти, психологи і математики. Про них написано безліч статей, наукових робіт. За книгами Льюїса Керролла зняті кінофільми, поставлені п’єси. Сотні художників малювали ілюстрації до його книг, включаючи самого Сальвадора Далі. Пригоди Аліси перекладені більш ніж на сто мов. Українською мовою дилогію про Алісу перекладали В. Корнієнко, Н. Демурова.
В останні роки, незважаючи на збільшення популярності, його життя майже не змінилося. Він викладав у коледжі до 1881 року і жив у своєму будинку при коледжі до самої смерті. Останній його роман «Сільвія та Бруно» було опубліковано в 1889 році; другий том «Висновок Сільвії та Бруно» – 1893 року.
Помер Л. Керролл в Гілфорді 14 січня 1898 року в будинку своєї сестри, не доживши двох тижнів до 66 років. Похований на Гілфордському кладовищі. На його батьківщині, в сільській церкві Дерсбері, є вітраж, де поруч з задумливим Додо стоїть Аліса, а навколо тісняться Білий Кролик, Болванщик і Березневий Заєць.
ТВОРИ
Керролл Льюїс. Аліса в Країні Див ; Аліса в Задзеркаллі / Льюїс Керролл ; пер. з англ. В. Корнієнко ; за ред. І. Малковича ; худож. В. Єрко. – Вид. 10-е. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2012. – 262 с. : іл. – (Книги, які здолали час)/
Керролл Льюїс. Аліса в Країні Чудес : казкова повість / Льюїс Керролл ; пер. з англ. В. Панченко ; худож. Р. Інгпен. – Київ : Махаон-Україна, 2010. – 192 с. : іл.
Керролл Льюїс. Аліса в Країні Чудес : казкова повість / Льюїс Керролл ; пер., передм., прим. В. Панченко ; худож. В. Смірнов. – Київ : Махаон-Україна, 2007. – 160 с. : іл. – (Казкові повісті).
Керролл Льюїс. Аліса в Країні Чудес ; Аліса в Задзеркаллі / Льюїс Керролл ; пер. з англ. В. Корнієнко ; за ред. І. Малковича ; худож. В. Єрко. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2001. – 262 с. : іл.
Керролл Льюїс. Алісині пригоди у Дивокраї / Льюїс Керролл ; пер. з англ. В. Корнієнко. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2006. – 207 с.
ПРО ПИСЬМЕННИКА
[«Аліса в Країні Чудес» Льюїса Керролла] // Стежка. – 2012. – № 6. – С. 3-5.
Fun facts about «Alice in Wonderland» : цікаві факти про «Алісу в Країні Чудес» // English Learner’s Digest. – 2010. – № 15-16. – С. 4.
Андрух Л. М. Льюис Кэррол в Стране Чудес : [мадрівка сторінками книг Л. Керролла «Алиса в Стране Чудес»] / Л. М. Андрух // Шкільна бібліотека. – 2014. – № 8. – С. 84-85.
Бернацька Л. Д. Урок-гра за повістю-казкою Льюїса Керролла «Аліса в Країні Див» : 5-й клас : «пропоную так…» / Л. Д. Бернацька // Зарубіжна література в школі. – 2016. – № 5-6 (березень). – С. 37-39.
Білоус С. Принцип Ферма / С. Білоус // Колосок. – 2011. – № 2. – С. 24-31.
Бобир О. «А все почалося із «Нумо гратися…» : методичні рекомендації до уроку додаткового читання : вивчення казок Льюїса Керролла про Алісу / О. Бобир // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2010. – № 10 (березень). – С. 10-13.
Демурова Н. Керролл Льюїс / Н. Демурова // Зарубіжні письменники : енциклопедичний довід. : у 2 т. Т. 1 : А-К / за ред. Н. Михальської та Б. Щавурського. – Тернопіль, 2006. – С. 738-741.
Дворецька Ю. Скільки вимірів у казки? : story: особистості / Ю. Дворецька // JustTEEN. – 2012. – № 12 (грудень). – С. 8-11.
Кукленко О. С. Учитель – учителю: готуємося до роботи за новою програмою : підмога / О. С. Кукленко // Зарубіжна література в школі. – 2013. – № 15-16 (серпень). – С. 16-21.
Лисенко М. В. Формування читацької компетенції учнів на уроках позакласного читання : за твором Льюїса Керролла «Аліса в Країні Чудес» : 6 кл. / М. В. Лисенко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2011. – № 6. – С. 15-17.
Лук’яненко Н. І. Цикл уроків вивчення повісті-казки Л. Керролла «Аліса в Країні Див» : 5-й клас : мій конспект / Н. І. Лук’яненко // Зарубіжна література в школі. – 2015. – № 15-16 (серпень). – С. 15-49.
Льюїс Керролл «Аліса в Країні Див» : [розробки уроків] // Всесвітня література в сучасній школі. – 2014. – № 1. – С. 39-51.
Ніколенко О. У світі фантазій Аліси : культурологічний аналіз повісті Льюїса Керролла «Аліса в Країні Див» / О. Ніколенко // Всесвітня література в сучасній школі. – 2013. – № 4. – С. 10-29.
Осадча Ю. А що ж там, по той бік дзеркала? [Електронний ресурс] : (до 145-річчя казки Льюїса Керролла «Аліса у Задзеркаллі») / Ю. Осадча // Бібліотека у форматі Д°. – 2016. – № 1. – С. 57-59.
Реальні прототипи відомих літературних персонажів : таємниці книжкової полиці // Шкільна бібліотека. – 2016. – № 6. – С. 52-53.
Ступакова Н. Минуле змінити не можна, але… : шоу-сайтик : [про фільм «Аліса в Задзеркаллі»] / Н. Ступакова // Барвінок. – 2016. – № 10. – С. 28.
Федорчук Ю. Льюїс Керрол – людина із Задзеркалля / Ю. Федорчук // Географія для допитливих. – 2011. – № 9. – Вкладка. – С. 2-5.
WEB-БІБЛІОГРАФІЯ
Керролл Льюїс : біогр. відомості [Електронний ресурс ] // Джава : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://javalibre.com.ua/java-book/author/bio/24990. – Заголовок з екрану.
Керролл Льюїс : біогр. відомості [Електронний ресурс] // Довідник цікавих фактів та корисних знань : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://dovidka.biz.ua/lyuyis-kerroll-biografiya-skorocheno/. – Заголовок з екрану.
Льюїс Керролл – біографія, життєвий і творчий шлях [Електронний ресурс] // Народна освіта : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://narodna-osvita.com.ua/1195-lyuyis-kerroll-bografya-zhittyeviy-tvorchiy-shlyah.html. – Заголовок з екрану.
Льюїс Керролл : біогр. відомості [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Льюїс_Керрол. – Заголовок з екрану.
Льюїс Керролл : коротка біографія [Електронний ресурс] // Довідник цікавих фактів та корисних знань : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://dovidka.biz.ua/lyuyis-kerroll-biografiya-skorocheno/. – Заголовок з екрану.
Особливості творчості Льюїса Керролла [Електронний ресурс] // Реферати : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://referat.com/Особливості_творчості_Льюїса_Керролла. – Заголовок з екрану.
Підготувала: провідний бібліограф Юхта М. М.