30 квітня 2018 року – 135 років від дня народження
чеського письменника-сатирика Ярослава Гашека
Ярослав Гашек – чеський письменник-сатирик, драматург, фейлетоніст, журналіст, автор майже 1500 оповідань та інших творів, із яких світову популярність отримав його незакінчений роман «Пригоди бравого вояка Швейка».
Народився 30 квітня 1883 р. у Празі (Чехія). Батько працював вчителем в приватній гімназії, намагався дати своїм дітям добру освіту. З 1889 р. Ярослав навчався у початковій школі, завдяки відмінній пам’яті легко закінчив її та з успіхом вступив до гімназії. Найулюбленішим предметом стала для хлопця історія. Однак навчання тривало не довго. Після смерті батька в родині почалися серйозні фінансові проблеми. А у Ярослава з’явились проблеми з навчанням: крім доброї пам’яті, потрібна була ще й старанність, а саме цього хлопцеві не вистачало. У третьому класі гімназії він кілька разів складав екзамен з математики, а в четвертому навіть залишився на другий рік. 12 лютого 1898 р. остаточно облишив навчання. Першим місцем роботи стала аптека, куди хлопчина влаштувався учнем.
У 1899 р. Я. Гашек вирішив здобути освіту і вступив до Торгової академії, де за гарну успішність його звільнили від плати за навчання. Закінчивши академію у 1902 році, влаштувався в банк «Сальвія», з якого непосидючий Ярослав утік, подавшись у мандри по Чехії, Словаччині, Угорщині, Галичині.
Перший відомий твір Я. Гашека – повість «Єфрейтор Которба» – написана в 1900 р., ще під час навчання в академії. У 1903 р. було надруковано першу збірку віршів «Травневі вигуки», яка мала пародійний характер.
Свідченням політичних шукань і нестабільності життєвої позиції молодого письменника була участь у анархістському русі 1904-1907 рр. Кілька років письменник перебивався нерегулярними публікаціями, аж поки один з його приятелів, редактор журналу «Світ тварин», не поступився йому своєю посадою. Та й тут Ярослава на довго не вистачило: його звільнили.
Втративши роботу в журналі, Ярослав відкрив «Кінологічний інститут», а по суті – просто контору з продажу собак. Не маючи грошей на закупівлю породистих цуценят, він ловив бездомних собак. Не маючи грошей на закупівлю породистих цуценят, він ловив бездомних собак, перефарбовував їх і продавав. Шахрайство тривало недовго і закінчилося судом. Деякий час працював у газеті «Ческо слово».
Я. Гашека більше приваблювало вільне богемне життя, якому він віддається протягом 1907-1915 рр.
До 1915 року опублікував близько тисячі фейлетонів, гуморесок, нарисів, які увійшли до збірок «Бравий вояк Швейк та інші гуморески, історії», «Моя торгівля собаками та інші гуморески», написаних упродовж 1912-1915 рр.
З початком Першої світової війни, навесні 1915 р., Ярослава Гашека мобілізували до піхотного полку австрійської армії. У вересні 1915 р. добровільно здався у російський полон. Перебував у таборах для військовополонених у Дарниці під Києвом і Тоцькому, поблизу Самари.
У червні 1917 р. у Києві вийшла повість «Бравий вояк Швейк у полоні».
1918 р. Я. Гашек переїздить до Москви, займається партійною, політичною і адміністративною роботою при політвідділі 5-ї армії Східного фронту.
Наприкінці 1920 р. письменник повертається до Праги, де випустив у світ ще три збірки оповідань «Дві дюжини розповідей» (1921), «Троє чоловіків і акула» (1921), «Мирна конференція та інші гуморески» (1922).
У цей же час з’явився головний твір Гашека – роман «Пригоди бравого вояка Швейка». Він друкувався окремими випусками. Перший том був закінчений у серпні 1921 р. Згодом було написано 2-й та 3-й томи. Тим часом здоров’я письменника все більше погіршувалося. Навесні 1922 р. в Липницях Я. Гашек купив невеликий будиночок, де й працював далі над «Швейком». Четвертий том роману так і залишилася незакінченим.
Я. Гашек уже не міг писати сам, а диктував секретареві – останній запис датовано 29 грудня 1922 р., 3 січня 1923 року Ярослава Гашека не стало.
Вистави за романом Я. Гашека йшли у театрах України, зокрема в Національному академічному драматичному театрі ім. І. Франка. У Києві на фасаді готелю «Театральний», у якому жив і працював письменник встановлено меморіальну дошку.
Українською мовою твори Я. Гашека перекладали С. Масляк, О. Залужний, М. Зорко, Остап Вишня, Ю. Лісняк, Ольга Паламарчук, О. Лєнік, Г. Паніко, Е. Двой та інші.
У світі існує кілька музеїв Ярослава Гашека. В 1966 році перший такий музей з’явився в Бугульмі (Росія). Музей в Липниці був створений і належить онукові письменника Ріхарду Гашеку, який почав збирати колекцію після смерті батька, в 1980-х роках. Майже на кожній вулиці селища споруджено пам’ятники Гашеку або Швейку.
ТВОРИ
Гашек Я. Похождения бравого солдата Швейка вовремя мировой войны / Я. Гашек ; пер. с чеш., прим. П. Богатырева ; ил. И. Лады ; вступ. ст. О. Малевича. – М. : Художественная литература, 1977. – 463 с. : іл.
Гашек Я. Пригоди бравого вояка Швейка / Я. Гашек ; скор. варіант тексту підгот. Г. Сиваченко, І. Мельниченко ; передм. Г. Сиваченко ; прим. І. Мельниченко. – Київ : Школа, 2006. – 479 с. – (Бібліотека шкільної класики. Твори шкільної програми для обов’язкового читання та вивчення).
Гашек Я. Пригоди бравого вояка Швейка : роман / Я. Гашек ; з чес. пер. С. Масляк ; передм. Г. П. Кочура ; прим. О. Л. Паламарчук ; худож. А. Д. Базилевич. – Київ : Дніпро, 1990. – 717 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).
Гашек Я. Пригоди бравого вояка Швейка = Osudy Dobreno Vojaka Svejka / Я. Гашек ; пер. з чес. С. Масляка ; худож. К. Лавро. – Київ : Розумна дитина, 2007. – 583 с. : іл.
Гашек Я. Рассказы : пер. с чеш. / Я. Гашек ; сост. С. Никольского ; прим. С. Востоковой. – М. : Художественная литература, 1978. – 304 с. : іл. – (Класики и современники).
Гашек Я. Рассказы и фельетоны / Я. Гашек ; іл. А. Борн. – Прага : Лидове накладательстви, 1980. – 248 с. : іл.
ПРО ПИСЬМЕННИКА
Гашек Ярослав // Зарубіжні письменники : енциклопедичний довід. Т. 1 : А-К / за ред. Н. Михальської та Б. Щавурського ; худож. В. Басалига. – Тернопіль, 2005. – С. 361-363.
Ярослав Гашек // Зарубіжна література ХХ ст. / за ред. М. І. Борецького. – Львів, 2000. – 185-191.
*****
Дотепний сатирик : 135 років від дня народження Ярослава Гашека // Шкільна бібліотека. – 2018. – № 3. – С. 72-73.
Літературний компас із Дмитром Стусом. Азимут сьомий : некласична класика // Шкільна бібліотека. – 2011. – № 2. – С. 159-190.
Майстер жарту : до 130-річчя від дня народження Я. Гашека (1883-1923) // Календар знаменних і пам’ятних дат. – Київ, 2013. – № 2, 2013. – С. 72-80.
Скромность украшает мужчину, но настоящий мужчина украшение не носит : 125 лет со дня рождения Ярослава Гашека // Шкільна бібліотека. – 2008. – № 4. – С. 27-37.
WEB-БІБЛІОГРАФІЯ
Гашек Ярослав [Електронний ресурс] // Чеський клуб в Україні : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://czechclub.com.ua/index.php/2011-04-10-14-06-13/2011-04-10-14-15-29/. – Заголовок з екрану.
Ярослав Гашек [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Ярослав_Гашек. – Заголовок з екрану.
Ярослав Гашек біографія [Електронний ресурс] // Dovidka.biz.ua : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://dovidka.biz.ua/yaroslav-gashek-biografiya-skorocheno/. – Заголовок з екрану.
Ярослав Гашек [Електронний ресурс] // Український Центр : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.ukrcenter.com/Література/19166/Ярослав-Гашек/Біографія. – Заголовок з екрану.
Підготувала: зав. відділом інформаційних технологій і бібліографії Ушлова А. В.