29 червня 2015 року – 115 років від дня народження французького письменника
Антуана де Сент-Екзюпері
Французький письменник і професійний льотчик Антуан Марі Роже де Сент-Екзюпері народився 29 червня 1900 року у місті Ліоні у Франції. Мати, Марі де Фонсомб, талановита художниця й імпровізаторка, походила з давнього дворянського роду. Батько працював інспектором у страховій компанії.
У віці чотирьох років Антуан втратив батька. Його вихованням займалася мати. Дитинство майбутнього письменника пройшло в родовому замку його тітки, серед мальовничих краєвидів. Хлопчик змалку цікавився образотворчим мистецтвом, музикою та технікою, любив малювати і конструювати.
Початкову освіту здобув у коледжі Нотр-Дам де Сент Круа у м. Ле-Мансі. Продовжив навчання в католицькому пансіоні в Швейцарії. Тут він багато читав, зокрема твори Еміля Золі, Гюстава Флобера, Гі де Мопассана, Анатоля Франса, а з-поміж іноземних літераторів надавав перевагу німецьким.
У 1917 році вступив у паризьку Школу витончених мистецтв на факультет архітектури. По закінченню, не склавши іспити у Вище воєнно-морське училище, у якому мрів навчатися, вступив до Академії мистецтв на архітектурне відділення. Провчився лише рік. Пішов добровольцем до армії, в авіаційний полк. Солдатське життя було йому не до душі, але важливо було отримати професію льотчика. Він її отримав, а після проходження спеціальних курсів – ще й звання молодшого лейтенанта (1922 р.). Під час навчання потрапив у першу серйозну повітряну аварію, а після одужання демобілізувався.
Переселився до Парижа, де звернувся до письменницької праці. На цьому терені він спочатку не здобув собі слави і був змушений братися за будь-яку роботу: торгував автомобілями, був продавцем у книжковому магазині.
Лише у 1925 році Сент-Екзюпері знайшов своє покликання – став пілотом компанії «Аеропосталь», доставляв пошту на північне узбережжя Африки. Через два роки його призначили начальником аеропорту Кап-Джуба (місто Вілья-Бенс), на самому краю пустелі Сахари.Тут він пише свій перший твір «Південний поштовий» у якому з’явилася нова для тогочасної літератури тема льотчика, що переплелася із розповіддю про пережите самим автором
У 1929 році Екзюпері очолив відділення своєї авіакомпанії в Буенос-Айресі (Аргентина); але в 1931 повернувся до Європи, де знову літав на поштових лініях, був також і льотчиком-випробувачем. З середини 1930-х років виступав як журналіст, зокрема, у 1935 році побував в якості кореспондента в Москві. Кореспондентом відправився він і на війну в Іспанії.
Письменницька біографія Сент-Екзюпері продовжилася оповіданням «Пілот», опублікованого 1926 року у журналі «Срібний корабель». У 1929 році в одному з найбільших паризьких видавництв побачив світ перший роман «Південний поштовий». У 1930 році в Буенос-Айресі завершено роман «Нічний політ», опублікований видавництвом «Галлімара». Того ж року книга отримала літературну премію «Феміна», засновану 1904 року співробітниками журналу «Щасливе життя». У 1932 році американська фірма «Юнайтед артіст» зняла за цим романом фільм, а в 1939 році італійський композитор Л. Даллапіккола написав оперу «Нічний політ».
У 1931 році письменник одружився із 25-річною вдовою аргентинського журналіста Консуелою Сунсін.
У 1939 році побачив світ роман «Планета людей» і Французька академія присудила йому свою Велику премію. Того ж року була присуджена Національна книжкова премія США за роман «Вітер, пісок і зірки».
Влітку 1940 року на Францію нападає Німеччина. Військовий льотчик Сент-Екзюпері у складі авіаційної групи розвідував розташування ворожого війська. У тому ж році після капітуляції Франції демобілізувався і переїхав до США. Написав публіцистичні патріотичні твори: «Відозва до французів», «Лист до заручника», «Лист до генерала Ікс».
У 1942 році у США побачило світ американське видання книги «Військовий льотчик». Того ж року під назвою «Політ над Аррасом» вона вийшла у Франції. У 1942 році у Нью-Йорку Сент-Екзюпері написав найвідоміший свій твір – філософську казку, адресовану дітям і дорослим – «Маленький принц». Автор власноруч ілюстрував його акварелями. Це єдине видання, яке побачило світ за життя автора.Одна з ключових філософських тем казки – буття, яке ділиться на реальне і ідеальне. Реальне буття тимчасове, минуще, а ідеальне – вічне, незмінне.Маленький принц – це символ людини-мандрівника у Всесвіті, що шукає прихований сенс речей і власного життя. Це не просто казка-притча, а модернізований, пристосований до проблем нашого часу її варіант, що містить безліч деталей, взятих з реалій сьогодення.
Із 1943 року Сент-Екзюпері служив військовим льотчиком у французьких військах у Північній Африці. Нагороджений Воєнним хрестом Французької Республіки. Після звільнення в запас працював над книгою «Цитадель», яка залишилася незавершеною, але побачила світ у 1948 році.
Навесні 1944 року льотчик Сент-Екзюпері знову повернувся до лав своїх бойових товаришів. Вранці 31 липня 1944 року його літак збили німецькі винищувачі недалеко від міста Сен-Рафаель (Франція).
Довгий час про загибель пілота Антуана було нічого не відомо. І тільки в 1998 році в морі поблизу Марселя один рибалка виявив браслет. На ньому було кілька написів: «Antoine», «Consuelo» (так звали дружину льотчика) і адреса видавництва, в якому виходили книги Сент-Екзюпері. У травні 2000 року підводник Люк Ванрель заявив, що на 70-метровій глибині виявив уламки літака, який можливо належав Сент-Екзюпері.
ТВОРИ
Сент-Екзюпері А. Маленький принц : повість / Антуан де Сент-Екзюпері ; з фр. пер. Л. Кононович. – 3-тє вид. – Львів : Кальварія, 2009. – 97 с. : іл.
Сент-Екзюпері А. Маленький принц. Планета людей : з фр. пер. А. Перепадя, А. Жаловський ; передм. В. Зварича / Антуан де Сент-Екзюпері ; мал. авт. – Львів : Світ, 2000. – 208 с. : іл. – (Світ школяра).
Сент-Екзюпері А. Планета людей : повісті / Антуан де Сент-Екзюпері ; пер. з фр. А. Перепаді ; передм. Д. Павличка. – Київ : Веселка, 1993. – 272 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).
Сент-Экзюпери А. Планета людей. Военные записки 1939-1944 : пер. с фр. / Антуан де Сент-Экзюпери. – Москва : Детская литература, 2001. – 317 с. : илл.
Сент-Экзюпери А. Южный почтовый. Ночной полет. Планета людей. Маленький принц. Пилот и стихия. Мадрид : избранное / Антуан де Сент-Экзюпери ; сост. и послесл. И. А. Лилеевой ; худож. И. Гусева. – Москва : Московский рабочий, 1981. – 353 с. : илл. – (Школьная библиотека).
ПРО ПИСЬМЕННИКА
Григорьев В. П. Антуан Сент-Экзюпери : биография писателя / В. П. Григорьев. – Ленинград : Просвещение, 1973. – 128 с., илл.
Опанюк Л. В. Антуан де Сент-Екзюпері / Л. В. Опанюк // Історія зарубіжної літератури ХХ ст. : навчальний посіб. / за ред. В. І. Кузьменка. – 2-ге вид., стер. – Київ, 2012. – С. 118-131.
Сент-Екзюпері Антуан де // Зарубіжні письменники : енциклопедичний довідник : у 2 т. Т. 2 : Л-Я. – Тернопіль, 2006. – С. 512-514.
Сент-Екзюпері Антуан де // Усі письменники і народна творчість : довід. / Н. І. Черсунова, Р. Б. Шутько, О. В. Козир [та ін.]. – Київ, 2007-2008. – С. 651-653.
* * * * *
Вони були першими : бесіди з учнями : [відомі та маловідомі факти із життя видатних людей] / підгот. Г. Давидова // Позакласний час. – 2013. – № 1-2. – С. 75-88.
Дячок Г. В. Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц» – філософська алегорична казка-притча / Г. В. Дячок // Все для вчителя. – 2010. – № 13-14. – С. 96-99.
З Планети людей : [Антуан де Сент-Екзюпері] // Сто талантів. – 2014. – № 3-4. – С. 16-17.
Оленіч В. І. Людина на планеті Земля : (Антуан де Сент-Екзюпері «Планета людей») / В. І. Оленіч // Все для вчителя. – 2010. – № 13-14. – С. 19-20.
Шестаков А. Стрімкий політ до зірок : 29 червня виповнилося 110 років із дня народження Антуана де Сент-Екзюпері / А. Шестаков // Україна молода. – 2010. – 30 черв. – С. 9.
WEB-БІБЛІОГРАФІЯ
Антуан де Сент-Екзюпері [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Антуан_де_Сент-Екзюпері. – Заголовок з екрану.
Антуан де Сент-Екзюпері – письменник, льотчик, філософ. Життєвий шлях письменника [Електронний ресурс] // Навчальні матеріали онлайн: [веб-сайт]. – Режим доступу : http://pidruchniki.com/14170120/literatura/lektsiyni_materiali_istoriya_zarubizhnoyi_literaturi_xx_stolittya. – Заголовок з екрану.
Антуан де Сент-Екзюпері [Електронний ресурс] // Зарубіжна література : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.zarlit.com/article/54.html. – Заголовок з екрану.
Антуан де Сент-Екзюпері [Електронний ресурс] // LiveLib : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.livelib.ru/author/3327. – Заголовок з екрану.
Антуан де Сент-Екзюпері [Електронний ресурс] // Новый Акрополь : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.newacropol.ru/alexandria/art/writer/exupery. – Заголовок з екрану.
Підготувала: провідний бібліограф Данилюк Л. М.