29 серпня 2013 року – 145 років від дня народження українського прозаїка, драматурга, перекладача
Людмили Михайлівни Старицької-Черняхівської
Народилася 29 серпня 1869 року в селі Карпівці Могилів-Подільської губернії (тепер – Вінницька область) в сім’ї письменника Михайла Старицького. З дитинства почала віршувати, складати казки.
Навчалася в київській приватній гімназії Віри Миколаївни Ващенко-Захарченко. Гімназистки видавали рукописний журнал, до якого Людмила Старицька написала повість «За Україну» та сатиричні вірші про директора та її чоловіка.
Приятелювала з Лесею Українкою, разом з нею й іншими українськими діячами брала участь у літературному гуртку «Плеяда». У роки Першої світової війни брала активну участь у роботі Київського комітету для допомоги українцям-утікачам, працювала сестрою милосердя у шпиталі для поранених. Дуже рано захопилася літературною працею, спочатку допомагаючи батькові, Михайлу Старицькому, а на 20-му році життя надрукувала поезії у львівському альманасі «Перший вінок» (1887), пізніше – в «Зорі», «Правді», «ЛНВ» тощо. Одночасно виступала як прозаїк, драматург, перекладач і літературний критик. Царина її зацікавлень – історія (драми «Гетьман Петро Дорошенко» (1908), «Крила» (1913), «Останній сніп» (1917), «Розбійник Кармелюк» (1926), «Іван Мазепа» (1927) та ін.). Крім цих творів, письменниці належать такі драматичні етюди, драматичні сцени та історичні п’єси, як «Каїн та Авель», «Сафо», «Напередодні», «Жага», «Думи мої», «Милость Божа».
Л. Старицька-Черняхівська була також визначним театрознавцем, їй належить чи не перший нарис з історії нового українського театру «Двадцять п’ять років українському театру».
Письменниця залишила чимало літературно-критичних нарисів і спогадів, зокрема про М. Коцюбинського, Ганну Барвінок, Лесю Українку, розвідки з історії театру. 1917 року Людмилу Старицьку-Черняхівську обрано до Центральної Ради, 1919 року вона була співзасновницею і заступницею голови Національної Ради українських жінок у Кам’янці-Подільському. У 1920-тих роках працювала у ВУАН. 14 січня 1930 року письменницю заарештовано і звинувачено в приналежності до так званої Спілки визволення України (СВУ). Допити велися у в’язниці на Холодній Горі в Харкові. Людмилу Старицьку-Черняхівську засуджено до 5 років позбавлення волі з обмеженням у правах на 3 роки.
4 червня 1930 року письменницю звільнено з-під варти і строк замінено на умовний.
Після звільнення вислана до міста Сталіно (нині Донецьк). Займалась перекладацькою діяльністю. У 1936–1941 роках жила у Києві.
20 липня 1941 року коли вже під Києвом стояли німецькі дивізії, 73-річну письменницю знову було заарештовано. Разом із сестрою Оксана Стешенко, академіком А. Кримським та ще кількома київськими інтелігентами її вивезли до Харкова, далі етапом у Валуйки, а звідти, вкинувши в товарний вагон, повезли за Волгу.
Десь по дорозі до Казахстану й обірвався життєвий шлях Людмили Старицької-Черняхівської. Точна дата її смерті і місце поховання невідомі.
У серпні 1989 року Людмила Михайлівна разом з іншими учасниками «показового процесу СВУ» в Харкові посмертно реабілітована пленумом Верховного Суду УРСР.
ТВОРИ
Старицька-Черняхівська Л. Вибрані твори : драматичні твори. Проза. Поезія. Мемуари / Л. Старицька-Черняхівська. – К. : Наукова думка, 2000. – 842 с.
Старицька-Черняхівська Л. Діамантовий перстень : повість / Л. Старицька-Черняхівська. – К. : Веселка, 1993. – 204 с. ілюстр.
ПРО ПИСЬМЕННИЦЮ
Жулинський М. Людмила Старицька-Черняхівська / М. Жулинський // Жулинський М. Слово і доля : навч. посіб. – К., 2006. – С. 179-185.
Жулинський М. Митець високої гідності й твердості духу : Людмила Старицька-Черняхівська / М. Жулинський // Жулинський М. Українська література творці і твори : учням, абітурієнтам, студентам, учителям. – К., 2011. – С. 198-204.
Людмила Старицька-Черняхівська // Дивосвіт «Веселки» : антол. л-ри для дітей та юнацтва : в 3 т. Т. 1 : українська література / упоряд. Б. Й. Чайковський. – К., 2004. – С. 587-591.
WEB-БІБЛІОГРАФІЯ
Людмила Старицька-Черняхівська [Електронний ресурс] // Українці в світі : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.ukrainians-world.org.ua/ukr/peoples/90430b39d367b9b1/. – Заголовок зх. екрану.
Старицька-Черняхівська Людмила [Електронний ресурс] // Літературний ярмарок : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.lit-jarmarok.in.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=734&Itemid=44. – Заголовок з екрану.
Старицька-Черняхівська Людмила [Електронний ресурс] // 1576 : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://1576.ua/people/3662. – Заголовок з екрану.
Старицька-Черняхівська Людмила Михайлівна [Електронний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/Старицька-Черняхівська_Людмила_Михайлівна. – Заголовок з екрану.
Підготувала : зав. відділом інформаційних технологій та бібліографії Ушлова А. В.