5 березня 2017 року – 190 років від дня народження
українського педагога, байкаря, поета-лірика, публіциста,
журналіста, видавця, культурно-освітнього діяча
Леоніда Івановича Глібова
Народився майбутній письменник 5 березня 1827 року в селі Веселий Поділ на Полтавщині в родині управителя маєтку поміщика Гаврила Родзянки. Дитинство Леоніда Глібова минуло в с. Горби, куди переїхали батьки.
Початкову освіту Леонід здобув удома: вчителями була мати Орина Гаврилівна, культурна та освічена жінка – пан Родзянко, та місцевий священик. Змалечку Леонід дуже любив рослини, охоче доглядав за квітами, за що його прозивали “квітчастим королем”, навіть жартівливо віталися: “Здоров був, Льолику, квітчастий королику!”
У с. Горбах Леонід Глібов пізнавав красу народних звичаїв і пісень. Мати розповідала йому про батька і сина Гоголів, з якими була знайома.
Звідси в 1840 році, тринадцятирічного хлопця відали вчитися до Полтавської гімназії. Відірваний від родини, він сумував за батьками, рідною домівкою. Тугу свою виливав в поезії. Так, 1841 року народився перший твір – вірш «Сон». 1847 року у Полтаві вийшла перша збірка поетичних творів під назвою «Стихотворения Леонида Глебова». Радість гімназиста-шестикласника була короткою: розлючений інспектор гімназії не зміг пробачити хлопцеві, що той посмів друкуватися без його дозволу. Невдовзі Леонід захворів і повернувся до батьків, залишивши гімназію.
Улітку 1848р. Леоніду до рук потрапили дві книжки – «Кобзар» Тараса Шевченка та «Приказки» Є. Гребінки. Вражений прочитаним, він почав писати українською мовою. Цього ж літа в його зошиті з’являються байки «Вовк і Ют», «Лебідь, Щука і Рак», «Зозуля й Півень», які були надруковані у 1853 році. Навчаючись у Полтаві, Л. Глібов познайомився з письменником О. Афанасьєвим-Чужбинським і захопився його віршами, прозовими творами. Все це привернуло чутливе серце юнака до української мови і рідного письменства.
Після невдалої спроби вступити на медичний факультет Київського університету, Л. Глібов 1849 р. вступає до Ніжинського ліцею князя Безбородька, вихованцями якого свого часу були М. Гоголь та Є. Гребінка, під час навчання Леонід Глібов на сторінках “Черниговских губернских ведомостей” друкує близько тридцяти українських байок, започаткувавши новий напрям у своїй творчості. Після смерті батька Л. Глібову довелося на цілий рік залишити навчання. Невдовзі померла і мати, тому ліцей він закінчив 1855 року. Після закінчення Л. Глібова було призначено вчителем історії й географії в містечко Чорний Остріві на Поділлі.
1858 року поет переїздить до Чернігова, де дістає посаду вчителя географії в місцевій чоловічій гімназії, а згодом призначається наглядачем благородного пансіону при ній. Леонід Глібов був учителем Петра Косача – батька Лесі Українки. Учні завжди з повагою відгукувалися про свого вчителя, знали напам’ять його байки.
Свої байки та вірші Л. Глібов друкував у журналі “Основа”, що з 1861 p. виходив у Петербурзі. В середині 1861 р. почав видавати тижневик “Черниговский листок” (російською й українською мовами). Значну частину статей для “Черниговского листка” писав сам Л. Глібов, публікуючи їх під кількома псевдонімами. Сам був його і редактором, і автором, і коректором.
1863 р. у Києві в серії «Для народного читання» вийшла перша збірка байок Л. Глібова. З’явившись у час сумнозвісного валуєвського указу, яким заборонялося видавати книги українською мовою, вона відразу була заборонена, а частина тиражу знищена. «Черниговский листок» також заборонили звільнили з посади вчителя, встановили поліційний нагляд за Л. Глібовим. Позбавлений роботи, він. переїхав у Ніжин до батьків дружини. Після низки життєвих негараздів – смерті доньки і дружини, Л. Глібов на певний час полишив письменство.
Творче натхнення повернулося до Леоніда Глібова наприкінці життя. Він починає друкуватися в галицьких журналах «Дзвінок» і «Зоря». За останні чотири роки життя письменник створює українською мовою більше, ніж за весь попередній час. Протягом 1890-1893 років байкар написав понад 50 віршованих загадок, жартівливих пісеньок та акровіршів для дітей. Ці дотепні, щирі, досконалі за формою твори друкувалися під псевдонімом «дідусь Кенир».
Розвиваючи традиції І. Крилова, П. Гулака-Артемовського, Є. Гребінки, Л. Глібов створив понад 100 оригінальних байок, серед яких «Мірошник», «Орачі і Муха», «Вареники», «Лисиця-жалібниця» та інші.
Леонід Глібов увійшов в українське письменство і як поет-лірик, у скарбниці якого маємо таку неперевершено гарну річ, як “Журба”, що їй Микола Лисенко дав вічні крила та інші пісенно-ліричні твори: «Думка», «Зіронька», «Пісня».
Чимало зробив Л. І. Глібов і для українського культурного поступу. У Чернігові, де поет прожив більшу частку свого життя, він заснував “Товариство, кохаюче рідну мову”. Учасники його ставили перші українські вистави та популярні “живі картини”. В. Самійленко 1893 року писав про Глібова: “Працюючи, не знав ти зради; із шляху певного тебе не відхилив ні острах, ні життя принади”.
За п’ять днів до смерті поет написав останню байку “Огонь і Гай” з думою про “молодіж любую, надію нашу, квіти” – про дітей. Вся творчість Л. Глібова є неоціненним набутком передової культури українського народу.
Помер Леонід Іванович Глібов 10 листопада 1893 на 66-му році життя в Чернігові. Похований на території Троїцького монастиря.
ТВОРИ
Глібов Л. І. Байки / Л. Глібов ; упоряд. та передм. Р. Мельникова ; худож. Ю. Кучеровська. – Київ : Школа, 2005. – 128 с. – (Хрестоматія школяра).
Глібов Л. І. Байки. Поезії / Л. І. Глібов ; іл. А. М. Твердого. – Київ : Дніпро, 1991. – 264 с. : іл. –(Бібліотека української класики “Дніпро”).
Глібов Л. І. Загадки і жарти дідуся Кенира / Л. І. Глібов. – Львів : Книжково-журнальне видавництво, 1958. – 59 с.
Глібов Л. І. Золота тарілочка : вірші, байки та загадки / Л. І. Глібов ; упоряд. С. Вишенського ; худож. Р. Сахалтуєв. – Київ : Веселка, 1994. – 93 с. : іл.
Глібов Л. І. Котилася тарілочка : вірші і загадки / Л. І. Глібов ; худож. Г. Сокиринська. – Київ : Веселка, 1981. – 16 с. : іл.
Глібов Л. І. Синиця : байка / Л. І. Глібов ; худож. А. Василенко. – Київ : Веселка, 1982. – 12 с. : іл.
Глібов Л. І. Чужому лихові не смійся : байки та вірші / Л. І. Глібов ; худож. О. Кошель. – Київ : Веселка, 1987. – 15 с. : іл.
Глібов Л. І. Що за птиця? : акровірші / Л. І. Глібов ; мал. О. Артюшенко. – Київ : Веселка, 1973. – 15 с. : іл.
ПРО ПИСЬМЕННИКА
Братко В. Байка Л. Глібова в школі: традиції та інновації / В. Братко // Українська мова і література в школі. – 2014. – № 2. – С. 28-34.
Зеленський О .Ф. Урок-узагальнення за темою “Байка у світовій літературі” : 6-й клас / О. Ф. Зеленський // Зарубіжна література в школі. – 2011. – № 18 (вересень). – С. 26-31.
Куріпта В. І. Леонід Глібов – народний байкар : [конспект уроку, творчі завдання] / В. І. Куріпта // Розкажіть онуку.– 2013. – № 1-2 (січень). – С. 25-27.
Мартинюк О. “Здається, байка просто бреше, а справді – правду ясну чеше” : урок у 6 класі / О. Мартинюк // Дивослово. – 2015. – № 4. – С. 14-16.
Мястківська С. Інтегрований урок (читання і природознавство) : (2 клас) / С. Мястківська // Початкова школа. – 2016. – № 2. – С. 13-16.
Прадійчук О. Без байки світ цей був би гіршим… : позакласний захід зі світової літератури, 6 клас / О. Прадійчук // Всесвітня література в сучасній школі. –2014. – № 11. – С. 44-53.
Ревчук С. Завдання з української літератури для 5 класу : II семестр / С. Ревчук // Дивослово. – 2015. – № 2. – С. 24-28.
Сівер Л. “Щоб байкою збагачувать людей…” / Л. Сівер // Зарубіжна література (Шкільний світ). – 2010. – № 38 (жовтень). – С. 19-22.
У кожному його слові велика правда життя // Журавлик. – 2016. – № 3. – С. 19.
Шелудько Т. Інтегрований урок (математика, читання, природознавство) у 3 класі : [тема уроку: Л. Глібов “Чиж і голуб” : закріплення знань табличного множення і ділення : розв’язування задач на знаходження суми : птахи] / Т. Шелудько // Початкова школа. – 2013. – № 3. – С. 51-52.
WEB-БІБЛІОГРАФІЯ
Біографія Леоніда Глібова [Електронний ресурс] // УкрЛіб : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.ukrlib.com.ua/bio/author.php?id=42. – Заголовок з екрану.
Глібов Леонід Іванович : біогр. відомості [Електонний ресурс] // Вікіпедія : [веб-сайт]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Глібов_Леонід_Іванович. – Заголовок з екрану.
Леонід Глібов : біогр. відомості [Електронний ресурс] // Біографія : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://www.ukrlit.vn.ua/biography/glibov.html. – Заголовок з екрану.
Леонід Глібов : біогр. відомості [Електронний ресурс] // Видавництво А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://ababahalamaha.com.ua/uk/Глібов_Леонід. – Заголовок з екрану.
Леонід Глібов: біогр. відомості. Реферат [Електронний ресурс] // Біографії : [веб-сайт]. – Режим доступу : http://osvita.ua/vnz/reports/biograf. – Заголовок з екрану.
Підготувала: провідний бібліограф М. М. Юхта