«Із невідомості у вічність»
Йов Кондзелевич – видатний український іконописець. Він народився у місті Жовква на Львівщині у 1667 році. Йов – чернече ім’я маляра, мирське ж ім’я його невідоме. У місті Жовкві існувала одна з кращих в Європі шкіл живопису. У ній і навчався іконописець десь після 1674 і до 1686 року. У 19 років Йов Кондзелевич вступив до Білостоцького Хрестовоздвиженського монастиря поблизу Луцька. У цьому монастирі чернець Йов розписав іконостас. Пізніше його запрошують до сусіднього Загорівського монастиря розписати вівтар, до Галичини у монастир відомий під назвою Манявський скит. У ньому впродовж семи років Йов Кондзелевич малював ікони на іконостасі церкви Воздвиження Чесного Хреста.
Творчий і життєвий шлях майстра пов’язаний з Волинню, яка відіграла вирішальну роль у формуванні його самобутнього таланту. Мальовані майстром ікони та фрагменти іконостасів знаходяться у церквах області та збірці Музею волинської ікони. В історії Волині Йов Кондзелевич виступає не тільки як іконописець, а й активний релігійно-громадський діяч. У 1710 році в акті обрання єпископа на Луцьку православну кафедру він згадується як ігумен Луцького Хрестовоздвиженського братського монастиря, а в 1713 році його повторно обирають на цю посаду.
Ім’я великого українського митця зайняло значне місце в історії українського мистецтва. Як стверджують дослідники на підставі збережених його праць, а саме ікон Манявського іконостасу, ікон у церкві села Білостоку, ікон Загорівського іконостасу та ікони Розп’яття з церкви в Черницях біля Луцька, Йов Кондзелевич був великим майстром, що зробив переворот у мистецтві ХII-ХVIIІ століть, піднявши його на висоту світового рівня. До останніх днів свого життя Йов Кондзелевич писав ікони (помер він десь близько 1740 року).
Спадщина славного іконописця зберігається тепер у фондах Львівського музею українського мистецтва. У експозиції Музею волинської ікони представлені роботи Йова Кондзелевича такі як ікони: « Спас », « Вседержитель » (кін. XVII ст.), « Святий Георгій » (поч. XVIII ст.), одвірки царських та дияконських врат 1696 р., фрагменти пророчого ряду іконостасу ( поч. XVIII ст. ). Твори Йова Кондзелевича демонструють найвищий рівень професійного малярства Волині на зламі ХII-ХIIІ століть і складають золотий фонд українського мистецтва.
ЛІТЕРАТУРА:
Книги:
Газети:
Підготувала: бібліотекар відділу краєзнавчої літератури Ільюх Т. А.