Сергій Дяченко – український письменник, сценарист, у співавторстві з дружиною Мариною, увійшли в історію української літератури, як найяскравіші представники жанру наукової фантастики та фентезі.
Народився 14 квітня 1945 р. в Києві у сім’ї науковця. Батько, Сергій Степанович, вчений-мікробіолог, пережив сталінські репресії. Мати, Віра Іванівна – дочка священника, працювала вчителем фізики. В дитинстві Сергій багато читав, захоплювався мистецтвом, особливо театром і літературою. Під час навчання в школі займався бойовим видом спорту – самбо та отримав юнацький розряд, але головним захопленням хлопця було підводне плавання. Неодноразово Сергій Дяченко брав участь у змаганнях по плаванню і досяг високих результатів, виконавши норматив майстра спорту. Брав участь в підводних наукових експедиціях з пошуку гармат Беринга в районі Командорських островів, у рятуванні популяції морських бобрів.
Щоб продовжити сімейну традицію розпочату батьком, після закінчення школи, Сергій вступив до Вінницького медичного інституту, але згодом перевівся до Київського, який успішно закінчив у 1969 році. З медичних наук найцікавішими для нього виявилися генетика і психіатрія і у 1970 році юнак став аспірантом Київського інституту молекулярної біології та поєднував навчання з професійною діяльністю лікаря-психіатра. Цей досвід глибоко вплинув на його світогляд і став невичерпним джерелом натхнення для майбутніх творів. Паралельно з медичною практикою захоплювався літературою – писав вірші, а згодом і прозу. Його науковий світогляд та інтерес до психології знайшли своє відображення у фантастичних творах, де він майстерно поєднував наукову фантастику з психологічними дослідженнями.
В 1973 році, здобувши науковий ступінь кандидата біологічних наук, Сергій Дяченко зумів поєднати наукову ґрунтовність зі світом фантазії, що надала його майбутнім літературним творам особливої глибини та реалістичності.
У 1975-1980 рр. заочно навчався у Всеросійському державному інституті кінематографії на сценарному факультеті. Дипломною роботою був сценарій художнього фільму про репресованого біолога Миколу Вавилова. С. Дяченко також є автором сценаріїв для цілої низки документальних та художніх фільмів: «Голод-33», «Гетьманські клейноди». «Генетика і ми», «Природи міцні затвори», «Совість у білому халаті», «Академік Бєляєв», «Зірка Вавилова» та інші.
1981 року Сергій Дяченко остаточно змінив стабільні заробітки вченого на непередбачувані гонорари літератора. У 1982 році побачила світ перша книга оповідань «Золотий дощ», яка стала важливою віхою у його творчості. У подальшому С. Дяченко переважно працював над україномовними кіносценаріями: «Жах» (1991), «Крутіж» (1992), «Оксамит і залізо» (1994).
Працював у виданні «Літературна газета», де обіймав посаду співробітника рубрики «Клуб дванадцять стільців» публікуючи веселі та захопливі історії, які привертали увагу читачів своєю незвичністю та гумором.
У 1983 році Сергій Дяченко став членом Спілки письменників СРСР, а в 1987 р. – член Спілки кінематографістів СРСР, що стало важливим кроком у його кар’єрі, відкриваючи нові можливості для творчої реалізації в літературі та кінематографі.
Сергій Дяченко познайомився з майбутньою дружиною Мариною, актрисою Київського театру у 1989 році, коли уже був відомим сценаристом і письменником. Їхня зустріч стала знаковою, адже вони не лише одружилися, а й створили один з найуспішніших творчих тандемів в жанрі фантастики. Спільна творчість вирізнялася гармонійним поєднанням глибокого психологізму, який привносив Сергій завдяки своїй освіті психіатра, та художньої емоційності, яку додавала Марина зі своїм театральним досвідом. У літераторів майже 20 років був «третій співавтор» – чорний кіт Дюшес, володар персонального посвідчення з фото про членство в Асоціації письменників України.
Дебютним твором подружжя Дяченків став роман «Брамник» (1994), однак справжнє визнання здобули лише після виходу роману «Шрам» (1996), який став класикою української фантастики.
Сергій та Марина Дяченки експериментували з різними жанрами: науковою фантастикою, фентезі, магічним реалізмом, що дозволяло їм досліджувати широке коло тем і надавати кожному твору унікальний стиль. Завдяки неповторному стилю та здатності поєднувати фантастику з філософськими й моральними роздумами, вони стали одними з найвпливовіших письменників у сучасній літературі.
Протягом своєї кар’єри у співавторстві Сергій та Марина Дяченки написали понад 30 романів, 80 повістей та оповідань, що стали важливим внеском у сучасну українську та світову літератури. Серед найвідоміших творів письменників є: «Ритуал», «Шрам» (1996), «Авантюрист» «Відьмин вік» (1997), «Печера» (1998), «Останній Дон Кіхот» (2000), «Долина совісті» (2001), «Магам можна все» (2001), «Варан» (2004), «Ключ від королівства», «Vita nostra» (2007), «Цикл метаморфози» (1997-2007), «Одержима» (2011).
Останньою книгою подружжя був роман у повістях «Масштаб», який вийшов друком у березні 2022 року
Фантастичний світ Дяченків – дивовижний, сповнений незбагненних таємниць і фантастичних пригод і разом з тим повний любові, доброї, красивої магії. Стиль авторів характеризується використанням яскравих образів та символізму: персонажі романів створювалися поступово та продумано, кожна риса висвітлювалася за допомогою додаткових сюжетних ліній, що потім зливалися в цілісний образ.
Дитяча творчість Сергія та Марини Дяченків займає особливе місце в їхньому літературному доробку. Вони майстерно поєднували фантазію, казковість і глибокі життєві уроки, створюючи твори, які захоплювали уяву читачів. Їхні книги відкривають дітям чарівні світи, де кожна пригода стає шляхом до пізнання добра, справедливості та власних сил. Кожна казка – це подорож у світ, де магія не тільки в чарівних речах, але й у серцях тих, хто вірить в добро. Автори написали безліч творів для юних читачів, серед яких: «Габріель і сталевий Лісоруб» (2001), «Летючий капелюх» (2002), «Жирафчик і Пандочка» (2006), «Пригоди Марійки Михайлової», (2010), «Приголомшиві пригоди просто поруч» (2019), збірки казок: «Повітряні рибки» (2000), «Старенька, що варила ранок» (2001), «Казки на ніч» (2004). «Добрі пригоди пречудових створінь» (2019).
До 2009 року Сергій і Марина Дяченки жили і працювали в Києві, до 2013 – у Москві, звідки переїхали до США, у штат Каліфорнія, де продовжили свою творчу діяльність. Подружжя Дяченків визнано одним із найкращих фантастів пострадянського простору. Їхні книги перекладено багатьма мовами, за сценаріями знято більше 20-ти художніх, документальних кінофільмів, телесеріалів, а також анімаційних фільмів.
Помер Сергій Дяченко 5 травня 2022 року. Його смерть стала великою втратою для всієї літературної спільноти.
Сергій Дяченко – це письменник, який залишив яскравий слід в історії української та світової літератури. Його твори – це справжній скарб для всіх любителів фантастики.
У 1978 році Сергій Дяченко став лауреатом Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка за повнометражний науково-популярний фільм «Зірка Вавилова». Також у цьому році отримав Гран-прі на Всесоюзному кінофестивалі за фільм «Генетика і ми».
На загальноєвропейській конференції фантастів «Єврокон-96» за дебютний твір «Брамник» отримали приз «Хрустальний стіл». У 2005 році їх визнали найкращими фантастами Європи. Роман «Vita nostra на конференції «Єврокон-2008» отримав премію як кращий фантастичний роман початку ХХI ст. Сергій та Марина Дяченки – надзвичайно талановиті письменники, вони стали лауреатами більше 80-и літературних премій. У 2007 році сім’я Дяченків ввійшла в «ТОП-100 найвпливовіших українців» за версією журналу «Кореспондент». Письменники називали себе «носіями російської мови в Україні». Усі твори вони писали російською мовою.
У 2011 році документальний кінофільм «The will of Victory (A Doc Opera)» про Другу світову війну, створений в співдружності з американськими кінематографістами, був висунутий на здобуття премії «Оскар», а також став лауреатом кінофестивалю 2012 року у Пасадені, США.
У 2015 році за мотивами книги «Ритуал» знято фільм «Він – дракон», який став одним з найбільш касових фільмів міжнародного прокату 2016 року.
Твори
Дяченко М. Армагед-дом : роман / М. Дяченко, С. Дяченко. – Харків : Фоліо, 2012. – 380 с.
Дяченко М. Армагед-дом : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож.-оформл. Є. В. Вдовиченко. – Харків : Фоліо, 2009. – 380 с.
Дяченко М. Vita nostra : роман / М. Дяченко, С. Дяченко. – Київ : Зелений Пес, 2007. – 543 с.
Дяченко М. Варан : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; мал. на обкл. О. Тернавської. – Харків : Фоліо, 2012. – 316 с.
Дяченко М. Відьомська доба / М. Дяченко, С. Дяченко ; іл. М. Євшина. – Львів : Кальварія, 2000. – 417 с. : іл.
Дяченко М. Віта Ностра : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож.-оформ. Н. С. Галавур. – Київ : Довженко букс, 2017. – 388, [2] c.
Дяченко М. Габріель і сталевий лісоруб / М. Дяченко, С. Дяченко ; мал. В. Штанка. – Вінниця : Теза : Соняшник, 2005. – 96 с. : іл.
Дяченко М. Дивовижні пригоди звичайних речей / М. Дяченко, С. Дяченко ; пер ; іл. Д. Кавеліної ; худож.-оформл. В. М. Карасик. – Київ : ДОВЖЕНКО БУКС, 2018. – 31 с. : іл.
Дяченко М. Дика енергія. Лана : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; фото А. Степанов. – Вінниця : Теза, 2006. – 413 с.
Дяченко М. Долина совісті / М. Дяченко, С. Дяченко ; іл. О. Мазур. – Київ : Гамазин, 2008. – 331 с.
Дяченко М. Жирафчик і Пандочка : мал. історії великих друзів / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож. С. Ус. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2004. – 24 с. : іл.
Дяченко М Зло не має влади : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож.-іл. Ю. Є. Нікітін ; худож.-оформ. Н. С. Галавур. – Харків : Фоліо, 2017. – 315, [1] c. : іл.
Дяченко М. Ключ від королівства : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож.-іл. Ю. Є. Нікітін ; худож.-оформ. Н. С. Галавур. – Харків : Фоліо, 2017. – 282, [1] c. : іл.
Дяченко М. Королівська обіцянка : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож.-іл. Ю. Є. Нікітін ; худож.-оформ. Н. С. Галавур. – Харків : Фоліо, 2017. – 282 c. : іл.
Дяченко М. Магам можна все : роман / М. Дяченко, С. Дяченко. – Київ : Довженко букс, 2017. – 355, [2] c.
Дяченко М. Магам можна все : роман / М. Дяченко, С. Дяченко. – Харків : Фоліо, 2009. – 347 с.
Дяченко М. Магам можна все : роман / М. Дяченко, С. Дяченко. – Харків : Фоліо, 2012. – 347 с.
Дяченко М. Мишачі та мушачі, а також курячі пригоди / М. Дяченко, С. Дяченко ; іл. А. Босенко. – Харків : Фоліо, 2020. – 31 с. : іл.
Дяченко М. Мігрант : роман / М. Дяченко, С. Дяченко. – Харків : Фоліо, 2012. – 348 с.
Дяченко М. Мідний король : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; мал. на обкл. О. Тернавської. – Харків, 2012. – 476 с.
Дяченко М. Олена й Аспірин : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож. К. Штанко. – Вінниця : Теза, 2006. – 351 с.
Дяченко М. Пандем : роман / М. Дяченко, С. Дяченко. – Харків : Фоліо, 2012. – 284 с.
Дяченко М. Печера : роман / М. Дяченко, С. Дяченко. – Харків : Фоліо, 2012. – 416 с.
Дяченко М. Повітряні рибки : вісім оповід. на всякий смак / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож. А. Джанікян. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2004. – 24 с. : іл.
Дяченко М. Пригоди Марійки Михайлової : дит. детектив / М. Дяченко, С. Дяченко ; мал. В. Богданюк. – 2-ге вид. – Вінниця : Тезис : Соняшник, 2008. – 160 с. : іл.
Дяченко М. Пригоди Марійки Михайлової : дит. детектив / М. Дяченко, С. Дяченко ; мал. В. Богданюк. – 4-е вид. – Вінниця : Теза, 2016. – 157 с. : іл.
Дяченко М. Ритуал : чар. роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож. В. Єрко. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2006. – 280 с. : іл.
Дяченко М. Ритуал : чар. роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож. В. Єрко. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2010. – 304 с. : іл. – (Фентезі).
Дяченко М. Самум : роман, повість, оповід. / М. Дяченко, С. Дяченко. – Харків : Фоліо, 2012. – 316 с.
Дяченко М. Самум : роман, повість, оповідання / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож.-оформ. Н. С. Галавур. – Київ : Довженко букс, 2017. – 314, [2] c. : іл.
Дяченко М. Страта : фантаст. роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож.-іл. Ю. Є. Нікітін ; худож.-оформ. Н. С. Галавур. – Харків : Фоліо, 2017. – 346, [2] c. : іл.
Дяченко М. Темний світ. Рівновага : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож.-оформ. Н. С. Галавур. – Харків : Фоліо, 2017. – 282, [1] c. : іл.
Дяченко М. Цифровий : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож.-оформл. Н. С. Галавур. – Харків : Орбіта, 2018. – 327 с. : іл.
Дяченко М. Цифровий, або Brevis est : роман / М. Дяченко, С. Дяченко ; худож-оформл. Є. В. Вдовиченко. – Харків : Фоліо, 2009. – 315 с.
Дяченко М. Цифровий, або Brevis est : роман / М. Дяченко, С. Дяченко. – Харків : Фоліо, 2012. – 316 с.
Дяченко М. Шрам : роман / М. Дяченко, С. Дяченко. – Київ : Зелений Пес : Гамазин, 2006. – 336 с.
Література про письменника
Марина та Сергій Дяченки // Література України : фольклор. Літописи. «Історія Русів». Л-ра 17-18 ст. Л-ра 19-20 ст. «Розстріляне відродження». Письменники діаспори / авт.-упоряд. В. М. Скляренко, Я. О. Батій ; худож.-іл. Г. В. Беззубова. – Харків, 2006. – С. 306-308. : іл. – (Дитяча енциклопедія).
Електронні ресурси
Дяченко Сергій Сергійович [Електронний ресурс] // УкрЛіб : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Дяченко_Сергій_Сергійович#cite_ref-<span_class=»wikidata_cite_citetype_Q856638_citetype_Q1982918. – Назва з екрану. – Дата звернення: 11.03.25.
Дяченки Марія та Сергій [Електронний ресурс] // УкрЛіб : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=25851#google_vignette. – Назва з екрану. – Дата звернення: 13.03.25.
Марина та Сергій Дяченки. Біографія [Електронний ресурс] // Письменники України : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.writers.in.ua/writer/maryna-ta-sergii-dyachenky/#google_vignette. – Назва з екрану. – Дата звернення: 11.03.25.
Сергій Дяченко [Електронний ресурс] // BookLove : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://booklove.zcollage.com.ua/serhiy-diachenko/. – Назва з екрану. – Дата звернення: 13.03.25.
Підготувала: головний бібліограф відділу інформаційних технологій та бібліографії О. Л. Ребрина